INNEZIMOWE

Mistrzostwa Polski na dystansach w łyżwiarstwie szybkim. Złota i srebrna Karolina Bosiek

Mistrzostwa Polski 2020 na dystansach w łyżwiarstwie szybkim

Karolina Bosiek z Pilicy Tomaszów Mazowiecki zdobyła dwa medale pierwszego dnia mistrzostw Polski na dystansach w łyżwiarstwie szybkim.

W zawodach w Tomaszowie Mazowieckim startują wszyscy najlepsi polscy zawodnicy.

Mistrzostwa Polski na dystansach w łyżwiarstwie szybkim. Podium kobiet (fot. Paweł Skraba)

Bosiek udział w mistrzostwach rozpoczęła od pokonania Kai Ziomek (MKS Cuprum Lubin) w rywalizacji na 500 metrów, a później wywalczyła srebrny medal na dystansie 3000 metrów, przegrywając tylko z Magdaleną Czyszczoń (AZS AWF Katowice).

– Przyznam, że zaskoczyłam na pewno nie tylko siebie. Dla mnie ten złoty medal na dystansie pięciuset metrów to była dla duża niespodzianka. Jest tęsknota za tą rywalizacją. Tak naprawdę żyjemy z dnia na dzień, bo nie wiemy co przyniesie przyszłość, więc trzeba korzystać i cieszyć się każdym startem – mówiła Bosiek i dodała, że ma nadzieję, iż nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa na tych mistrzostwach. – Będę starała się robić wszystko, co w mojej mocy i godnie reprezentować Pilicę – powiedziała.

Ziomek, druga na dystansie 500 metrów, nie ukrywa, że w Tomaszowie Mazowieckim poczuła, że brakowało jej ścigania. – To tak naprawdę pierwszy poważny start w sezonie. Teraz się okazuje, że tego ścigania bardzo brakowało. W trakcie przygotowań nie czułam tego, że dzieje się coś dziwnego – mówiła.

Artur Nogal (fot. Paweł Skraba)

W rywalizacji na 500 metrów mężczyzn najlepszy okazał się faworyt – Artur Nogal (GKS Stoczniowiec Gdańsk). – Czuję wielką radość, że mimo tych wszystkich obostrzeń udało się te zawody rozegrać. Gratuluję organizatorom, bo mimo tych strasznych czasów związek przygotował świetne zawody, arena przygotowała świetny lód, a my, jako zawodnicy, daliśmy fajne widowisko. Dziś wyniki na 500 metrów były bardzo dobre, pierwsze parę osób przejechało najlepszy przejazd na terenie Polski w życiu. Nasza grupa weszła na bardzo wysoki poziom – mówił Nogal.

Czwarty złoty medal pierwszego dnia mistrzostw Polski na dystansach zdobył Szymon Palka (GKS Stoczniowiec Gdańsk), który okazał się najlepszy na 5000 metrów.
Tegoroczny sezon międzynarodowy w łyżwiarstwie szybkim jest w rozsypce. Na razie odwołane zostały wszystkie imprezy, które miały odbyć się do końca 2020 roku.

– Dla mnie zawsze największą motywacją jest ściganie się z zawodniczkami z zagranicy. Teraz jest to ograniczone, ale dopuszczam myśl, że sezon w ogóle może się nie odbyć. Nie wiadomo, jak to się i na kim odbije, ale wszyscy będziemy walczyć, żeby przetrwać – dodała Kaja Ziomek.

– Rzeczywiście, kalendarz jest w rozsypce, ale mamy nadzieję, że od stycznia zaczniemy się ścigać w imprezach międzynarodowych. Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego stanął na wysokości zadania i przygotował nam sporo startów. My sobie na pewno jakoś poradzimy – zapewnił Nogal.

Prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Rafał Tataruch cieszy się, że w tak trudnym czasie udało się w bezpieczny sposób zorganizować krajowe mistrzostwa. – Cieszymy się, że udało się zrobić te mistrzostwa, pomimo wielu obostrzeń i zagrożeń. Przede wszystkim chodzi o zawodników, którzy mocno przygotowali się do tego sezonu. Niestety, w tej chwili mamy tylko, a może i aż, mistrzostwa Polski – mówił Tataruch.

Andżelika Wójcik (fot. Paweł Skraba)

Mistrzostwa Polski na dystansach potrwają do soboty. Z kolei na 21-22 listopada zaplanowano walkę o medale w wieloboju, a tydzień później – w wieloboju sprinterskim.

– Staramy się, żeby mogli wystąpić w jak największej liczbie imprez. Mamy plan, by co dwa tygodnie były zawody dla topowych zawodników. Mamy też oczywiście obawy, ale wierzymy, że nam to wyjdzie. Na pewno jesteśmy na to przygotowani – dodał Tataruch.

W czwartek, który będzie drugim dniem rywalizacji w mistrzostwach Polski w Tomaszowie Mazowieckim, odbędzie się rywalizacja na 1000 metrów oraz w biegach ze startu wspólnego. Zawody odbywają się bez udziału publiczności, a bezpłatną transmisję ze wszystkich czterech dni mistrzostw będzie można obejrzeć w Internecie na kanale YouTube PZŁS.

Artur Nogal (fot. Paweł Skraba)

Wyniki 1. dnia Mistrzostw Polski na Dystansach, Tomaszów Mazowiecki

Kobiety

500 metrów
1. Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Maz.) 38.93
2. Kaja Ziomek (MKS Cuprum Lubin) 39.05
3. Andżelika Wójcik (AZS AWF Katowice) 39.25

3000 metrów
1. Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice) 4:13.81
2. Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Maz.) 4:15.54
3. Natalia Czerwonka (KS Arena Tomaszów Maz.) 4:15.83

Mężczyźni

500 metrów
1. Artur Nogal (GKS Stoczniowiec Gdańsk) 35.30
2. Damian Żurek (KS Pilica Tomaszów Maz.) 35.44
3. Piotr Michalski (AZS AWF Katowice) 35.50

5000 metrów
1. Szymon Palka (GKS Stoczniowiec Gdańsk) 6:42.85
2. Mateusz Owczarek (KS Pilica Tomaszów Maz.) 6:57.01
3. Patryk Wójcik (AZS Zakopane) 6:58.20

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button