WODNY

Mistrzostwa Europy 2020 w wioślarstwie. Biało-czerwone medale w Poznaniu

Mistrzostwa Europy 2020 w wioślarstwie

Stolica Wielkopolski była areną zmagań ponad 600 zawodników, którzy walczyli o medale Mistrzostw Europy seniorów w wioślarstwie.

Ostatniego dnia na Torze regatowym Malta odbyły się zmagania finałowe z udziałem 10 biało-czerwonych osad. Ostatecznie polscy wioślarze wywalczyli trzy krążki – srebrny i dwa brązowe. Brąz zdobyła także nasza osada parawioślarska w konkurencji PR2Mix2.

Natan Węgrzycki-Szymczyk. Mistrzostwa Europy w wioślarstwie w Poznaniu (fot. J.Kowacic/PZTW)

Jako ostatni z naszych reprezentantów wystąpił Natan Węgrzycki-Szymczyk (M1x). Był to występ najlepszy. Choć zawodnik przez pierwsze 1500 metrów utrzymywał się na czwartym/piątym miejscu to popisał się fenomenalnym finiszem (06:51.23). Na ostatnich metrach wyprzedził Norwega Kjetila Borcha (06:51.63) i Niemca Olivera Zeidlera (06:51.65) zajmując ostatecznie drugie miejsce. Wygrał Duńczyk Sverri Nielsen (06:50.22).

Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin Brzeziński i Michał Szpakowski. Mistrzostwa Europy w wioślarstwie w Poznaniu (fot. J.Kowacic/PZTW)

Po brązowy medal popłynęli Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin Brzeziński i Michał Szpakowski (M4-). Polacy do końca walczyli o srebro, ale ostatecznie zajęli trzecie miejsce (06:05.08), za Włochami (06:04.05). Bezkonkurencyjni okazali się świetnie przygotowani Holendrzy (06:01.70).

Katarzyna Zillmann, Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko i Katarzyna Boruch. Mistrzostwa Europy w wioślarstwie w Poznaniu (fot. J.Kowacic/PZTW)

Katarzyna Zillmann, Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko i Katarzyna Boruch (W4x) przez 1500 metrów utrzymywały się na czwartym miejscu, by zaatakować na ostatnich metrach. Udało się wyprzedzić Ukrainki i wywalczyć brązowy medal (06:27.87). Szybsze były tylko Holenderki (06:25.66) i Niemki (06:26.75).

Jolanta Majka i Michał Gadowski. Mistrzostwa Europy w wioślarstwie w Poznaniu (fot. J.Kowacic/PZTW)

Z brązowego medalu cieszyła się także nasza osada parawioślarska w kategorii PR2Mix2 w składzie: Jolanta Majka, Michał Gadowski.

Pod względem liczby zdobytych medali biało-czerwoni uplasowali się na piątej pozycji, ex-aequo z Ukrainą i Irlandią, tyle że obie te nacje wywalczyły po złotym medalu.

Bezkonkurencyjni byli Holendrzy, którzy fantastycznie przygotowali się do poznańskich regat. Wioślarze z kraju tulipanów zdobyli 11 medali, z czego aż osiem złotych! Również 11 krążków przywieźli do domu Włosi (w tym cztery złote). Podium zamykają Rumuni (sześć medali, w tym aż cztery złote).

Mistrzostwa Europy, które odbyły się w Poznaniu, były jedyną tegoroczną imprezą tej rangi dla seniorów. W zawodach wystartowało kilkuset zawodników z ponad 30 federacji międzynarodowych. Mistrzostwa odbyły się w ścisłym reżimie sanitarnym i z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.
(UMP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button