BIEGI

Mistrzostwa Świata w półmaratonie 2020. Rekordziści i mistrzowie świata pobiegną w Gdyni

Biegacze z 76 krajów pobiegną wirtualny półmaraton

Imponująco zapowiada się lista uczestników mistrzostw świata w półmaratonie w Gdyni.

Już 17 października na starcie na Skwerze Kościuszki zobaczymy największe gwiazdy lekkiej atletyki, na czele z wielokrotnym rekordzistą świata, Joshuą Cheptegei z Ugandy oraz wybitną holenderską biegaczką, mistrzynią świata, Sifan Hassan.

Netsanet Gudeta, Ababel Yeshaneh czy Peres Jepchirchir to największe gwiazdy rywalizacji kobiet podczas mistrzostw świata w półmaratonie w Gdyni.

Początkowo mistrzostwa świata w półmaratonie miały się odbyć 29 marca, jednak z powodu pandemii COVID-19 organizatorzy byli zmuszeni przesunąć rywalizację najlepszych biegaczy na świecie na 17 października. Zmiana terminu nie wpłynęła negatywnie na obsadę World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020. Udział i walkę o złoty medal potwierdziły już największe gwiazdy światowego biegania.

W Gdyni zobaczymy więc Joshuę Cheptegei, który pomimo młodego wieku już zdążył złotymi zgłoskami zapisać się w historii biegów. W lutym Ugandyjczyk ustanowił rekord świata w biegu ulicznym na 5 km, w sierpniu został najszybszym zawodnikiem na świecie na dystansie 5000 m na bieżni. Podczas zawodów w Walencji, 7 października, podejmie próbę pobicia rekordu świata na 10 000 m. Dopełnieniem tych rekordowych osiągnięć ma być rywalizacja w Gdyni i debiut w półmaratonie. Celem jest oczywiście tytuł mistrza świata.

– Jego pragnieniem jest zostać najlepszym biegaczem wszechczasów. Joshua będzie sportowcem, który wyniesie bieganie długodystansowe na nowy poziom. On wyznaczy nowy standard – powiedział o swoim podopiecznym trener Addy Ruiter.

​Do najgroźniejszych rywali lidera drużyny z Ugandy, może należeć jego reprezentacyjny kolega Jacob Kiplimo, lider list światowych na 3000 m. W walce o czołowe lokaty powinien się również liczyć Kibiwott Kandie z Kenii, który może pochwalić się najlepszym tegorocznym rezultatem w półmaratonie 58:38, uzyskanym na początku września podczas zawodów w Pradze. Nie można również przekreślać szans Ghirmay Ghebreslassie, lidera drużyny z Erytrei, mistrza świata w maratonie z 2015 roku. Udział w World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020 zapowiedzieli także mistrz Azji, Abraham Cheroben z Bahrajnu oraz rekordzista Europy, Julien Wanders ze Szwajcarii. Sporą niewiadomą może okazać się występ Koena Naerta, mistrza Europy w maratonie z 2018 roku. Dla Belga bieg ulicami Gdyni będzie pierwszym po 11 miesiącach przerwy.

– Myślę, że trudno mi będzie przygotować optymalną formę, ponieważ potrzebuję kilku innych biegów, aby ścigać się w szybkim półmaratonie. Potrzebuję kilku wyścigów na 10 km i dopiero potem naprawdę mogę wejść na wyższy poziom w półmaratonie – przyznał Koen Naert.

Do ciekawych pojedynków dojdzie również w rywalizacji kobiet. Na pierwszy plan wysuwa się nazwisko holenderskiej mistrzyni świata na 1500 m, 10 000 m oraz rekordzistki w biegu na 1 milę, Sifan Hassan. Utytułowana biegaczka za rywalki będzie miała w Gdyni między innymi, broniącą tytułu mistrzyni świata w półmaratonie z 2018 roku z Walencji, Kenijkę Netsanet Gudeta. Apetyty na zwycięstwo podczas World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020 będą na pewno też miały rekordzistka świata na tym dystansie w biegu mieszanym Ababel Yeshaneh z Etiopii (1:04:31) oraz mistrzyni świata z 2016 roku, Kenijka Peres Jepchirchir, która może się również pochwalić najlepszym wynikiem na 21,1 km w historii w biegu kobiet, 1:05:34.

Jak więc widać, w Gdyni będzie niebywała okazja by śledzić pasjonującą rywalizację wielu mistrzów i mistrzyń oraz rekordzistów i rekordzistek świata. Takiej stawki w mistrzostwach świata w półmaratonie dawno już nie było. Aż 15 biegaczy może pochwalić się rekordami życiowymi poniżej 60 minut, a rezultaty osiągane przez kolejnych 14 plasują się w granicach 61 minut. Wśród kobiet 10 najlepszych zawodniczek ma „życiówki” z półmaratonu na poziomie 1:06:30 lub szybciej, a 21 kolejnych biegało poniżej 69 minut. Wśród uczestników World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020 znajdą się rekordziści półmaratonu z Afryki, Europy i Azji.

Do udziału w mistrzostwach zakwalifikowano 157 mężczyzn oraz 127 kobiet z 62 krajów. Ostateczne, oficjalne listy startowe zostaną opublikowane na kilka dni przed zawodami.

W składzie reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w półmaratonie znaleźli się: Adam Nowicki (MKL Szczecin), Katarzyna Jankowska (KS Podlasie Białystok), Aleksandra Lisowska (KS AZS UWM Olsztyn), Angelika Mach (AZS UMCS Lublin), Izabela Paszkiewicz (AZS UMCS Lublin) oraz Adam Głogowski (UKS Ekonomik-Maratończyk Lębork), Damian Kabat (WMLKS Pomorze Stargard) oraz Krystian Zalewski (UKS Barnim Goleniów).

Biegacze z 76 krajów pobiegną wirtualny półmaraton (fot. pras.)

Biegacze z 76 krajów pobiegną wirtualny półmaraton. Możesz jeszcze dołączyć – bezpłatnie!

W najbliższą sobotę, 17 października, w Gdyni odbędą się mistrzostwa świata w półmaratonie, na których zobaczymy największe gwiazdy lekkoatletyki. Tego samego dnia, tysiące amatorów z Polski i całego świata pobiegną w wirtualnym półmaratonie. Do czwartku, 15 października, można jeszcze do tej rywalizacji dołączyć. Start jest bezpłatny!

Jeden dzień, ten sam dystans, dowolne miejsce na świecie i dowolne tempo biegu. 17 października liczy się wyłącznie… bieganie! Taka jest idea tej wirtualnej rywalizacji, choć jak podkreślają organizatorzy, w świecie cyfrowym tworzyć się będzie jedynie lista wyników biegu, ale to, co najważniejsze, czyli wysiłek i walka z własnymi słabościami toczona przez biegaczy, będą jak najbardziej realne.​

Do udziału w biegu wirtualnym zapraszają największe gwiazdy światowej lekkiej atletyki: Sebastian Coe, przewodniczący World Athletics, Eilish McColgan, wielokrotna mistrzyni Wielkiej Brytanii, Stefano Baldini, mistrz świata w półmaratonie, czy Paula Radcliffe, mistrzyni świata na dystansie 21,1 km.

– Dołączcie z całego świata, gdziekolwiek jesteście. Możecie być częścią najważniejszego biegu półmaratońskiego na świecie – mówi Paula Radcliffe, brytyjska ikona biegania. – 17 października chodźmy razem tworzyć historię. Jeden dzień, ten sam dystans, dowolne miejsce i tempo. All You Need Is Running – zachęca Sebastian Coe, szef światowej lekkoatletyki.

Bieg wirtualny kierowany jest do globalnej społeczności biegaczy amatorów, a jego główna idea kryje się w haśle ALL YOU NEED IS RUNNING. Udział w rywalizacji jest bezpłatny. Aby dołączyć, wystarczy założyć konto na specjalnie stworzonej platformie www.AllYouNeedIsRunning.com i zarejestrować się do startu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button