CIEKAWOSTKI

Lista szanghajska 2023. To ta uczelnia jest najlepsza na świecie

Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata

Academic Ranking of World Universities (ARWU) jest uznawany za prekursora światowych rankingów uczelni i najbardziej godny zaufania.

ARWU przedstawia corocznie 1000 najlepszych uniwersytetów badawczych na świecie w oparciu o przejrzystą metodologię i obiektywne dane zewnętrzne.

Każdego roku ARWU ocenia ponad 2500 uniwersytetów, a 1000 najlepszych jest publikowanych. Jest to tzw. „lista szanghajska”.

Uniwersytet Harvarda zajmuje pierwsze miejsce na liście rankingowej po raz 21., a następnie Stanford i MIT. Inne uniwersytety z pierwszej dziesiątki to Cambridge (4. miejsce), Berkeley (5. miejsce), Princeton (6. miejsce), Oxford (7. miejsce), Columbia (8. miejsce), Caltech (9. miejsce) i Chicago (10. miejsce).

W Europie kontynentalnej Uniwersytet Paris-Saclay (15. miejsce) awansuje o jedną pozycję i pozostaje najlepszy, a następnie ETH Zurich (20. miejsce). Wśród uniwersytetów azjatyckich Uniwersytet Tsinghua (22. miejsce) awansował o cztery pozycje i po raz pierwszy zajmuje najlepsze miejsce w Azji. University of Melbourne (35. miejsce) zajmuje pierwsze miejsce wśród innych uniwersytetów w Oceanii przez trzynaście kolejnych lat od 2011 roku.

Dwa chińskie uniwersytety po raz pierwszy pojawiają się w ARWU Top 100, a mianowicie Central South University (95.) i Nanjing University (96.). 35 uczelni po raz pierwszy znalazło się w rankingu Top 1000.

Uniwersytety z Chin kontynentalnych po raz pierwszy dominują na liście ARWU, z 191 uniwersytetami w rankingu Top 1000, przewyższając liczebnie 187 uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych. Jednak Stany Zjednoczone utrzymują zdecydowaną przewagę na poziomie Top 100, posiadają 38 miejsc w Top 100, znacznie więcej niż w Chinach kontynentalnych (10), Wielkiej Brytanii (8) i Australii (6).

Notowanie to jest przygotowywane przez Szanghajski Uniwersytet Jiao Tong. W tegorocznym rankingu znalazł się na 46. pozycji.

W tegorocznym zestawieniu znalazło się dziewięć polskich placówek:

 • Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski zajęły miejsca między 401-500,
 • Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza (801-900),
 • Uniwersytet Adama Mickiewicza, Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika i warszawska Akademia Medyczna (901-1000).

Klasyfikacja ta tworzona jest dla 54 dyscyplin w pięciu kategoriach: nauki przyrodnicze, inżynieria, nauki o życiu, nauki medyczne oraz nauki społeczne.

Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata 2023. TOP 10

 1. Uniwersytet Harvarda
 2. Uniwersytet Stanforda
 3. Massachusetts Institute of Technology (MIT)
 4. Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley
 5. Uniwersytet Princeton
 6. Uniwersytet Columbia
 7. Kalifornijski Instytut Technologii
 8. Uniwersytet Chicagowski
 9. Uniwersytet Yale
 10. Uniwersytet Cornella
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button