KRAKÓW

Kraków. Incydent z Braunem. Flaga ukraińska ponownie na Kopcu Kościuszki

Konfederacyjne pomysły...

Pokłosie incydentu związanego z Grzegorzem Braunem, który 4 czerwca z krakowskiego Kopca Kościuszki ściągnął flagę ukraińską.

W związku z usunięciem przez posła Konfederacji Grzegorza Brauna z krakowskiego Kopca Kościuszki flagi ukraińskiej – dzisiaj wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz prezes Komitetu Kopca Kościuszki Piotr Dobosz w symbolicznym geście wspólnie zawiesili tę flagę w tym miejscu ponownie. Obecny był również Wiaczesław Wojnarowski – konsul generalny Ukrainy w Krakowie.

Flaga ukraińska na Kopcu Kościuszki w Krakowie (fot. MUWK)

– Nie niszczy się symboli. Instytucją sprawującą opiekę nad Kopcem Kościuszki jest Komitet Kopca Kościuszki. I to Komitet Kopca wyraził stanowisko, że flaga ukraińska na naszym narodowym pomniku jest „symbolicznym wyrazem oczywistej solidarności nas Polaków z Ukraińcami, obywatelami niepodległego Państwa, których niesprawiedliwie spotkało nieszczęście wojny”. Solidarność między narodami jest ważna, trzeba o nią dbać. Niszczenie jej symboli nikomu nie jest potrzebne. Dlatego tutaj wspólnie jesteśmy i ponownie zawiesimy flagę ukraińską w tym miejscu. Ubolewam, że dla poklasku niektórzy są gotowi wystąpić nie tylko wbrew symbolom, ale także wbrew zasadom porządku powszechnego i wbrew normom społecznym, wyrażonym choćby w prawnych zapisach, że nie można samowolnie używać cudzej rzeczy czy należy szanować znaki państwowe i miejsca publiczne upamiętniające zdarzenia historyczne. Solidarność z narodem ukraińskim trwa. Jesteśmy po stronie wolności, po stronie tych, którzy bronią zasad demokracji i praw narodów do samostanowienia. Kopiec Kościuszki pielęgnuje tę ideę i my dziś jesteśmy tu razem z profesorem Doboszem i Panem Konsulem, aby to podkreślić – powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Flaga ukraińska na Kopcu Kościuszki w Krakowie (fot. MUWK)

– Ta flaga, niezależnie od tego, co mogli Państwo przeczytać na naszej stronie internetowej, symbolizuje pewną bardzo ważną kwestię. Nawiązujemy do idei Tadeusza Kościuszki, generała, bohatera dwóch narodów, a tak naprawdę więcej – bohatera Stanów Zjednoczonych. (…) Ale to również postać, która walczyła o wolność wielu narodów. W związku z tym, że Ukraina jako niepodległe państwo została zaatakowana przez obce mocarstwo, nawiązując do tych idei, Komitet Kopca Kościuszki podjął uchwałę o zawieszeniu flagi na znak solidarności z walczącą Ukrainą. Co więcej, nawiązując do pewnego sformułowania: „Za naszą i waszą wolność” – tak naprawdę Ukraina walczy o swoje istnienie, o swoje państwo, o swój naród, ale walczy też o naszą wolność – stwierdził Piotr Dobosz.

– Jestem szczęśliwy i dumny, że nasza flaga wisi na Kopcu Kościuszki obok flagi Polski. Jestem przekonany, że są one symbolem solidarności naszych narodów i nikomu nie uda się tych relacji zepsuć. Z całego serca dziękuję za stanowczość, wsparcie i solidarność z narodem ukraińskim – dodał Wiaczesław Wojnarowski.

Flaga ukraińska na Kopcu Kościuszki w Krakowie (fot. MUWK)

Oświadczenie w sprawie uszkodzenia masztu na Kopcu Kościuszki w Krakowie i zaboru wiszącej na nim flagi Ukrainy

„4 czerwca 2024 r. doszło do bezprawnego uszkodzenia masztu na Kopcu Kościuszki w Krakowie i zaboru wiszącej na nim flagi Ukrainy. Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie, nawiązując do idei Tadeusza Kościuszki walczącego o wolność wielu Narodów, podjął decyzję o zawieszeniu flagi ukraińskiej w ramach solidarności z walczącą bohatersko Ukrainą. Motywy wskazanej decyzji o umieszczeniu flagi na Kopcu Kościuszki zostały zamieszczone na stronie internetowej Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie.

Bezprawny akt uszkodzenia masztu i zaboru flagi przeciwstawia się wartościom, które uosabia Postać i Życie Tadeusza Kościuszki.

Piotr Dobosz

prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button