KRAKÓW

Anna Dymna Honorowym Obywatelem Krakowa

Uroczystość w UMK

Anna Dymna została Honorową Obywatelką Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

To najważniejsze wyróżnienie zostało przyznane krakowskiej aktorce za wybitne zasługi dla teatru, filmu i kultury polskiej oraz za szczególne zaangażowanie w sprawy społeczne. Wręczenie odznaczenia odbyło się 5 czerwca podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa.

W sali Obrad spotkali się przedstawiciele władz miasta, kultury, przyjaciele artystki, podopieczni i pracownicy fundacji „Mimo wszystko” oraz wielu innych gości, którzy z radością przyjęli informację o przyznaniu artystce tego wyróżnienia.

Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa, w swoim przemówieniu podkreślił, jak ważną postacią dla krakowian i miasta jest Anna Dymna. – Nie ulega żadnej wątpliwości, że pani Anna jest w pierwszej kolejności artystką, i to artystką wybitną. Posiada na swoim koncie setki ról teatralnych, telewizyjnych i filmowych. Za ich sprawą współtworzy historię naszej kultury ostatniego półwiecza. Choć to występy ekranowe uczyniły z Niej bohaterkę wyobraźni zbiorowej Polaków, jej prawdziwą miłością jest teatr. Od momentu debiutu w „Weselu” na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w 1969 roku związała się na dobre i złe ze scenami krakowskimi – zwłaszcza Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej.

– Stworzyła niezapomniane role i wykreowała postaci uwielbiane przez całe generacje widzów, zachwyconych jej aktorskim kunsztem i niezwykłą wrażliwością. Właśnie wrażliwość to cecha, która czyni z naszej Honorowej Obywatelki osobę tak szczególną. Obok swojej błyskotliwej kariery artystycznej regularnie angażowała się w działania miejskich organizacji pozarządowych, niosących pomoc potrzebującym – dodał prezydent Krakowa.

O oprawę artystyczną wydarzenia zadbał zespół akordeonistów „Motion Trio”, studenci Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego z muzyczną niespodzianką dla laureatki oraz Aleksander Łodzia-Kobylański „Makino”, laureat brązowego medalu „Cracoviae Merenti”.

Tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa to najważniejsze wyróżnienie przyznawane przez miasto. Propozycje, wraz z pisemnym określeniem zasług uzasadniających wyróżnienie kandydata, mogą zgłaszać: prezydent Krakowa, przewodniczący rady (z własnej inicjatywy lub na pisemny wniosek grupy co najmniej pięciu radnych) lub grupa co najmniej czterech tysięcy mieszkańców.

Tytuł może być nadawany żyjącym obywatelom polskim i cudzoziemcom za zasługi dla miasta, całokształt dokonań oraz godną naśladowania postawę życiową. Rada miasta może przyznać do pięciu tytułów w ciągu jednej kadencji. W minionej kadencji tytuł otrzymali: kardiochirurg i profesor Antoni Dziatkowiak, pisarka Olga Tokarczuk, rysownik Andrzej Mleczko, profesor psychiatrii Wanda Półtawska i aktor Jerzy Trela.
(UMK)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button