TRÓJMIASTO

Jerzy Owsiak Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska. Przeciw byli radni PiS

Trójmiasto

Urodził się w 1953 roku w Gdańsku.

Od 32 lat jest szefem i organizatorem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki WOŚP i ofiarności Polaków zebrano dotąd niemal 2 mld zł na zakup 71,5 tys. urządzeń medycznych dla szpitali w całym kraju, w tym również w Gdańsku. Jerzy Owsiak decyzją Rady Miasta Gdańska w czwartek, 18 stycznia, na sesji Rady Miasta Gdańska został Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska. ZA było 21 głosów z Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska, PRZECIW – 12 głosów radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Oddech Tymka to za mało

Radna Małgorzata Czerniewska z klubu Wszystko dla Gdańska zaapelowała do radnych, żeby poparli kandydaturę Jerzego Owsiaka mimo różnic politycznych – za jego zasługi dla całej Polski i mieszkańców Gdańska. Powołała się przy tym na osobiste doświadczenie. Radna Małgorzata Czerniewska niedawno urodziła synka, Piotrusia, jeszcze tydzień temu była w szpitalu.

– Traf chciał, że w jednej sali ze mną leżała mama Tymka – mówiła radna Czerniewska. – Tymek po urodzeniu “nie podjął oddechu”. Gdyby nie sprzęt WOŚP, Tymek nie miałby wielkich szans na przeżycie

Te słowa nie przekonały jednak radnych PiS. Powody takiej decyzji przedstawił radny Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości, który stwierdził, że w przypadku radnych PiS głosowanie ZA nie wchodzi w grę, ze względu na polityczne zaangażowanie Jerzego Owsiaka. Radny Koralewski podał trzy przykłady:

  • porównanie żołnierzy Wojska Polskiego, uczestniczących w tzw. push-backach na granicy polsko-białoruskiej do zielonych ludzików Putina
  • negatywne wypowiedzi na temat polityków i wyborców PiS
  • rzekomą manipulację przed wyborami parlamentarnymi 15 października, kiedy to na plakacie promującym styczniowy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znalazło się hasło: “Polacy! Pokonajmy to ZŁO!!! WYGRYWAMY”, ozdobione serduszkiem WOŚP.

O licznych zasługach Jerzego Owsiaka przed głosowaniem mówili: radna Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, radny Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej i radna Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska.

Kiedy uroczyste wręczenie tytułu?

Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska Jerzemu Owsiakowi było inicjatywą Agnieszki Owczarczak, przewodniczącej RMG. Wynik głosowania był praktycznie formalnością, bowiem za takim uhonorowaniem Jerzego Owsiaka była zdecydowana większość radnych – wszyscy członkowie klubów Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska. Uchwała weszła w życie automatycznie – w chwili przyjęcia jej większością głosów RMG.

Uroczyste wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska odbędzie się w marcu br., w Dworze Artusa. Będzie to ostatni akord działalności Rady Miasta Gdańska w kończącej się kadencji, bowiem na kwiecień zapowiedziane są nowe wybory samorządowe.

Za wielką naukę postaw obywatelskich

Z inicjatywą wyszedł klub radnych Koalicji Obywatelskiej, a konkretnie Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, która wysunęła ten pomysł i konsekwentnie go realizowała.

– Jerzy Owsiak to postać ze wszech miar godna szacunku i uznania – mówi przewodnicząca Agnieszka Owczarczak. – Gdańszczanin z urodzenia, który przez ponad trzy dekady działalności publicznej, charytatywnej, zrobił dla Polaków wiele dobrego, w tym dla gdańszczanek i gdańszczan. Wystarczy wejść do szpitali w naszym mieście i zapytać o sprzęt medyczny, który cały czas, nawet w tej chwili, ratuje ludziom zdrowie i życie. Uważam, że to honorowe obywatelstwo Gdańska należy się Jerzemu Owsiakowi od dawna.

W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy, że działalność Jerzego Owsiaka “niewątpliwie wpisuje się w przesłania płynące z Gdańska o solidarności, obywatelskości, poszanowaniu różnorodności i wolności. Jest bez wątpienia wzorem do naśladowania”.

W uzasadnieniu podkreśla się też, że finały WOŚP “są żywą lekcją i przykładem dla dzieci, młodzieży i dorosłych od ponad 30 lat”. Przyczyniło się to do rozpropagowania w Polsce pracy wolontariackiej, bezinteresownego zaangażowania w czynienie dobra.

PiS nie widzi zasług Owsiaka

Przeciwko tej kandydaturze od początku opowiadali się radni PiS. Szef klubu tej partii w Radzie Miasta Gdańska, radny Kazimierz Koralewski, w publicznych wypowiedziach stwierdził, że nie podoba mu się pomysł radnych KO. Jego zdaniem, Jerzy Owsiak nie ma zasług dla Gdańska, które by to uzasadniały – jest to natomiast “osoba zaangażowana politycznie, więc niestety wchodzimy tu w sferę honorowania kolegów”. Według radnego Koralewskiego, cała inicjatywa ma charakter pozamerytoryczny.

PiS od wielu lat traktuje WOŚP niczym przeciwnika politycznego – choć ze sprzętu medycznego kupowanego dzięki zbiórkom pieniędzy korzystają w szpitalach wszyscy pacjenci, bez względu na sympatie polityczne. W ciągu ostatnich siedmiu lat finały WOŚP nie były relacjonowane przez publiczną telewizję i radio, a przedstawiciele służb mundurowych nie uczestniczyli w kwestach organizowanych przez Owsiaka, z obawy o możliwe nieprzyjemności ze strony przedstawicieli obozu politycznego, który ostatnio utracił władzę w kraju, gdyż przegrał wybory parlamentarne.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button