TRÓJMIASTO

Port Gdańsk ws. pyłu. Codzienna kontrola firm składujących węgiel

Trójmiasto

Port będzie codziennie kontrolował pracę firm, które składują węgiel.

A służby, Policja, ITD i Straż Miejska wrócą z codziennymi kontrolami ciężarówek wożących surowiec. Nadal składy węglowe będą zobowiązane do polewania hałd specjalnymi płynami. To główne ustalenia po naradzie w urzędzie miejskim.

Zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak i prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. Dorota Pyć spotkali się w sprawie pyłu węglowego. Uczestniczyli w nim także specjaliści z obu instytucji. Prezydent Piotr Grzelak, w imieniu prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, wyraził oczekiwanie skuteczniejszych działań.

– Deklarujemy pełnie wsparcie ze strony miasta, ale oczekujemy skuteczności i konkretnego planu na polepszenie sytuacji – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska. Umówiliśmy się na kolejne spotkania, będziemy stale monitorować sytuację. Polewanie hałd z węglem wodą i specjalnymi płynami, restrykcyjne kontrole przewoźników i składów węglowych na terenie Portu będą codziennością.

W naradzie udział wzięli także przedstawiciele Policji i Straży Miejskiej. Zapewnili Zarząd Portu o wzmożonych kontrolach ciężarówek pod kątem zabezpieczenia plandekami przewożonego węgla. Zgodnie z art. 61, punk 5 Prawa o Ruchu Drogowym: „Ładunek sypki może być umieszczony tylko w szczelnej skrzyni ładunkowej, zabezpieczonej dodatkowo odpowiednimi zasłonami uniemożliwiającymi wysypywanie się ładunku na drogę.”

– Port Gdańsk dołoży należytej staranności w celu zminimalizowania i docelowo wyeliminowania emisji pyłu węglowego związanej z przeładunkiem węgla. Tylko w tym roku Zarząd Portu wraz z kontrahentami wydał 4 mln zł na zraszanie hałd, zamiatanie i polewanie dróg, kurtyny wodne, czy pokrywanie hałd roztworem z polimerów. Nasze służby jeszcze bardziej zintensyfikują kontrole na terenie Portu. Wzmożone działania zapewnią wyższą skuteczność tak, aby zrównoważyć istniejącą sytuację, mając na celu dobro mieszkańców i środowiska – mówi Dorota Pyć, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.

Zminimalizowanie wpływu pylenia węgla na mieszkańców dzielnic sąsiadujących z Portem jest kwestią priorytetową, dlatego władze Gdańska będą monitorowały sytuację i przyglądały się dalszym działaniom zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.

Oświadczenie portu z ubiegłego tygodnia

W piątek, 5 lipca, Port Gdańsk wydał komunikat, w którym napisano, że spółka jest świadoma uciążliwości związanych z emisją pyłu węglowego i rozumie mieszkańców Nowego Portu.

Zapewniamy, że nie lekceważymy tego problemu i staramy się na wszelkie dostępne sposoby minimalizować negatywne skutki przeładunku, sortowania i transportu węgla. Pozostajemy w stałym kontakcie z operatorami portowymi. Spółki zajmujące się przeładunkiem węgla mają obowiązek zraszania hałd adekwatnie do warunków pogodowych.

Port Gdańsk wymienił też kilka działań, które mają zminimalizować zjawisko pylenia:

  • czyszczone są ciągi komunikacyjne i place, a zebrane w ten sposób zanieczyszczenia są wywożone na składowiska odpadów
  • operatorzy mają obowiązek polewania wodą placów składowych – w tym celu stosowany jest preparat celulozowy i polimerowy redukujący zapylenie; na terenach portowych pracuje kilkadziesiąt kurtyn wodnych oraz armaty wyrzucające mgłę wodną
  • używana jest myjnia kół i podwozi samochodowych w pełni mobilna, pracująca w cyklu zamkniętym
  • w przypadku silnego wiatru wstrzymywane są prace przeładunkowe, a operatorzy nie mogą załadowywać węgla z dużej wysokości np. do wagonów
  • materiały, które leżą dłużej na placach są laminowane
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button