ŚWIAT

Davos. Andrzej Duda poskarżył się na sytuację w Polsce

Szwajcaria

To, że Duda w Davos skarży się na Polskę to hańba!

– Podczas spotkania z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Věrą Jourovą, prezydent Andrzej Duda chciał zwrócić uwagę na hipokryzję i daleko idące podwójne standardy w podejmowaniu decyzji przez partie polityczne, które rządzą w Polsce – powiedziała Małgorzata Paprocka.

– Dzisiaj jesteśmy w sytuacji doprowadzenia do aresztu panów posłów Kamińskiego i Wąsika, jesteśmy po kuriozalnych decyzjach dotyczących prokuratora krajowego, które mają dewastujące konsekwencje dla polskiego wymiaru sprawiedliwości. Tymczasem z Brukseli płyną takie komunikaty, że Komisja Europejska nie będzie się wypowiadać w indywidualnych sprawach krajowych – wskazała minister Paprocka.

Prezydent przekazał, że w trakcie rozmów poruszono m.in. kwestię relacji polsko–ukraińskich w nowej sytuacji politycznej w Polsce, gdzie rząd i prezydent są z innych opcji politycznych, a także temat wewnętrznej sytuacji kraju w dobie zmian w mediach publicznych oraz aresztowania posłów PiS.

– Miałem bardzo dobre spotkanie z Wołodymyrem Załenskim, gdzie zapewniłem o dalszym wsparciu i mówiłem, że Polska jest sojusznikiem Ukrainy – wskazał prezydent. Podkreślił, że w polskiej polityce nic się nie zmienia w tym zakresie i Ukraina nadal będzie otrzymywała pomoc.

Prezydent powiedział że w sprawie polityki wewnętrznej kraju przekazał swoje jasne stanowisko, że w Polsce w sposób rażący łamana jest praworządność.

– Zmiany, które były dokonywane w mediach publicznych były dokonywane z rażącym naruszeniem prawa – było to w istocie złamanie prawa i Konstytucji – powiedział Andrzej Duda. Jak wskazał, „w ostatnim czasie dochodzi do próby naruszenia prawa w kolejnej instytucji, w aspekcie uprawień prezydenckich”.

Prezydent podkreślił, że podczas spotkania wyraził swoje stanowisko, że Komisja Europejska nie reaguje teraz, gdy w sposób oczywisty łamana jest Konstytucja, a wcześniej uwrażliwiona była na każdą próbę jakiejkolwiek zmiany w Polsce.

Andrzej Duda przyznał, że w kwestii posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika istnieje spór prawny i jest to bardzo specyficzna sytuacja, także w aspekcie Unii Europejskiej.

– Ludzie, którzy walczyli z korupcją zostali skazani i osadzeni w więzieniu, a ludzie, którzy mają zarzuty korupcyjne są wysyłani do Europarlamentu i bardzo trudno jest wobec nich prowadzić skuteczne postępowania karne. Dziś panowie posłowie za swoją służbę dla Polski znaleźli się w więzieniu – podsumował.

„Teraz skarżenie się UE jest dobre? Hipokryci” – napisał Michał Wyderka z PO na X.

Wcześniej politycy Prawa i Sprawiedliwości mówili, że opozycja donosi na Polskę w Brukseli.

– Nie ma nic gorszego, niż donosić na własną ojczyznę za granicą – powiedział Mateusz Morawiecki w Sejmie.

Prezydent: Widzimy odrodzenie rosyjskiego imperializmu

– Jeśli Rosja pokona Ukrainę to zaatakuje następne kraje, będzie chciała podporządkować sobie kraje nadbałtyckie, państwa Kaukazu i Azji Centralnej – mówił w Davos prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca przemawiał jako pierwszy z zaproszonych polityków podczas Śniadania Ukraińskiego w ramach Światowego Forum Ekonomicznego.

Prezydent stwierdził, że Władimir Putin świadomie eskaluje konflikt. Dodał, że jeśli Rosja zdobędzie Ukrainę będzie to znak dla całego wolnego świata, że musi szykować się do wojny.

– Putin postanowił podpalić świat. 30 lat po upadku ZSRR jesteśmy świadkami odrodzenia rosyjskiego imperializmu. Wojna rozpętana na Ukrainie przez Putina to największy konflikt w Europie po zakończeniu II wojny światowej. Mamy do czynienia z mordowaniem ludności cywilnej, deportacjami dzieci, pogwałceniem prawa międzynarodowego” – oświadczył Duda. „Putin usiłuje przemocą zniszczyć wartości wolnego świata, takie jak godność i wolność – ocenił.

– Rosjanie mają nadzieję, że Zachód ograniczy lub wstrzyma pomoc dla Ukrainy. Nie możemy do tego dopuścić. Musimy być przygotowani na długą drogę do zwycięstwa Ukrainy i odbudowy tego kraju. (…) Musimy pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom – podkreślił polski przywódca.

– Ukraińcy bronią wartości wolnego świata. Nie możemy o tym zapominać – zaznaczył.

– Gdy ktoś mnie pyta, czy należy rozpocząć negocjacje pokojowe, moja odpowiedź jest jedna: to zależy od samych Ukraińców, od nikogo innego – oświadczył Andrzej Duda.

Prezydent powiedział też, że zwiedził wystawę poświęconą rosyjskim zbrodniom na Ukrainie, prezentowaną w Domu Ukrainy w Davos. – Widziałem setki dokumentów i zdjęć dokumentujących rosyjskie okrucieństwa – powiedział.

Debatę prowadził współpracujący z CNN amerykański politolog i publicysta Fareed Zakaria. W spotkaniu wzięli udział m.in. Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, prezydent Łotwy Edgars Rinkēvičs, wicepremier i Minister Finansów Kanady Chrystia Freeland, premier Chorwacji Andrej Plenković oraz z Minister Spraw Zagranicznych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej David Cameron.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button