INNEZIMOWE

Historyczny sukces Natalii Maliszewskiej! Łyżwiarskie MŚ Salt Lake City – dobre miejsca Polaków

Puchar Świata w short tracku w Dordrechcie. Łyżwiarskie MŚ Salt Lake City

Natalia Maliszewska po raz pierwszy w historii stanęła na podium Pucharu Świata w short tracku na dystansie tysiąca metrów!

Polka zajęła trzecie miejsce w kończących cykl zawodach w holenderskim Dordrechcie. W niedzielę walczyć będzie o kolejny medal – tym razem na 500 metrów i to nie tylko w tych zawodach, ale i w klasyfikacji generalnej.

Natalia Maliszewska (fot. Paweł Skraba)

– Siedziałam z tyłu i czekałam, aby znaleźć ten odpowiedni moment. Czuję, że jestem jeszcze świeża na tym dystansie. Gdy zobaczyłam, że dziewczyny zaczynają się tasować między sobą, to pierwszą myślą, jaka przyszła mi do głowy, było po prostu wyczekać. Na cztery okrążenia przed końcem popełniły błędy, które ja wykorzystałam, co dało mi trzecią pozycję – opowiadała Maliszewska.

W niedzielę Polka walczyć będzie o medal na dystansie 500 metrów. – Ten dystans jest dwa razy krótszy, więc może będzie dwa razy łatwiej, ale powiem szczerze, że nawet ten jutrzejszy medal nie zastąpiłby mi tej dzisiejszej radości. Skończyłam ten dzień z szerokim uśmiechem i jest to coś niesamowitego – mówiła Polka.

Maliszewska nie miała w sobotę łatwej drogi. W ćwierćfinale wyprzedziła mocną Włoszkę Martinę Valcepinę, a w półfinale przyjechała do mety jako trzecia, ale z bardzo dobrym czasem, co pozwoliło jej na występ w finale A. Przed tygodniem w Dreźnie startowała w finale B, który wygrała.

– Wszyscy jesteśmy szczęśliwi. Nie jesteśmy gołosłowni i mówiliśmy, że będzie poprawa na 1000 metrów. Widać wyraźnie, że Natalka nawiązuje walkę z najlepszymi zawodniczkami na świecie i wychodzi z tej rywalizacji z medalem. W naszym sporcie doświadczenie jest bardzo ważne i każdy taki medal buduje zawodnika. Każde miejsce na podium sprawia, że zawodnik nabiera pewności siebie – komentowała trenerka polskiej kadry Urszula Kamińska.

Na szesnastym miejscu na dystansie 1000 metrów sklasyfikowano Kamilę Stormowską, która odpadła w ćwierćfinale ścigając się m.in. z Maliszewską. Na tym samym etapie z rywalizacją na 1000 metrów pożegnał się Rafał Anikiej, piąty w swoim ćwierćfinale, który został sklasyfikowany na dziewiętnastej pozycji.

– Wydaje mi się, że w nogach nie starczyło. Wydaje mi się, że ten bieg jechałem dobrze taktycznie. Chciałem zdobyć dobrą pozycję na początku, niedużym kosztem, aby czekać do trzech ostatnich kółek i wtedy powalczyć. Niestety na przedostatnim zabrakło już sił w nogach i nie było z czego działać. Na pewno był to mój życiowy sezon i jestem z niego zadowolony – mówił Anikiej.

W niedzielę, która będzie ostatnim dniem zawodów w Dordrechcie, w rywalizacji o medale wystartują Natalia Maliszewska i Kamila Stormowska. Obie w dobrym stylu przebrnęły przez eliminacje na dystansie 500 metrów. Maliszewska, dla której ten dystans jest koronnym, wciąż ma szanse na brązowy medal w klasyfikacji generalnej.

Karolina Bosiek (fot. Rafał Oleksiewicz)

Polki walczyły w Salt Lake City. Padły dwa rekordy świata

Natalia Czerwonka zajęła szesnaste, a Karolina Bosiek osiemnaste miejsce w rywalizacji na 1000 metrów podczas łyżwiarskich Mistrzostw Świata na dystansach, które odbywają się w amerykańskim Salt Lake City. W trakcie sobotniej rywalizacji pobite zostały dwa rekordy świata.

Czerwonka i Bosiek były jedynymi reprezentantkami Polski, które rywalizowały w sobotę na torze Utah Olympic Oval.

W sobotę na torze, który uchodzi za najszybszy na świecie pobito dwa rekordy świata. Pobili je reprezentanci Rosji – Natalia Voronina na 5000 metrów i Pavel Kulizhnikov na 1000 metrów.

Przypomnijmy, że reprezentacja Polski ma na swoim koncie jeden brązowy medal, który wywalczyła drużyna sprinterek. W piątek Natalia Czerwonka, Andżelika Wójcik i Kaja Ziomek zajęły trzecie miejsce.

W niedzielę rywalizacja rozpocznie się o godz. 20.30 czasu polskiego. Na torze o medale walczyć będą zawodniczki i zawodnicy na dystansie 1500 metrów oraz w biegach ze startu wspólnego.

3. Rosja 3:37.240

Natalia Czerwonka, Karolina Bosiek i Karolina Gąsecka (fot. Rafał Oleksiewicz)

Łyżwiarskie MŚ na dystansach: Drużyna na piątym miejscu, rekord Polski Kai Ziomek

Natalia Czerwonka, Karolina Bosiek i Karolina Gąsecka zajęły piąte miejsce w rywalizacji drużynowej podczas łyżwiarskich Mistrzostw Świata na dystansach, które odbywają się w amerykańskim Salt Lake City. Rekord Polski na dystansie 500 metrów poprawiła Kaja Ziomek.

Przypomnijmy, że w czwartek Czerwonka wraz z Kają Ziomek i Andżeliką Wójcik wywalczyła brązowy medal w drużynowym sprincie.

W biegu drużynowym – dłuższym, obejmującym sześć rund – rywalizacja była już trudniejsza, a na starcie stanęło więcej drużyn. Polki jechały w drugim biegu z Amerykankami i okazały się od nich lepsze, podobnie jak od Chinek, które jechały samotnie tuż przed nimi. Kolejne ekipy były już jednak zdecydowanie lepsze, a wygrały fenomenalne Japonki, które nie dały szans Holenderkom. Polki miały najszybszy przejazd w tym sezonie, ale do medalu brakło im ponad pięć i pół sekundy.

Zanim kobiece drużyny wyszły na lód, na Utah Olympic Oval rywalizowali panowie na najdłuższym dystansie – 10 tysięcy metrów. W stawce nie było Polaków, a zwyciężył Kanadyjczyk Graeme Fish, który ustanowił nowy rekord świata.

W ostatniej części piątkowej rywalizacji na tor wyszli sprinterzy i sprinterki, którzy mieli do pokonania dystans pięciuset metrów. Pierwsi startowali panowie – Artur Nogal kolejny raz w tym sezonie pobił rekord życiowy, co pozwoliło mu na zajęcie szesnastego miejsce. Na 21. pozycji uplasował się Piotr Michalski.

Kaja Ziomek (fot. Rafał Oleksiewicz)

Również szesnastą lokatę na dystansie 500 metrów zajęła Kaja Ziomek, która o trzy setne sekundy poprawiła swój rekord Polski. Rekord życiowy ustanowiła również na tym samym dystansie Andżelika Wójcik, plasując się finalnie na 21. pozycji.

W sobotę rywalizacja na Utah Olimpic Oval rozpocznie się o godz. 21.35 czasu polskiego. Na początek na dystansie pięciu tysięcy metrów ścigać się będą kobiety, a następnie zawodnicy przystąpią do rywalizacji na 1000 metrów – najpierw panowie, a później panie. Na koniec dnia odbędzie się rywalizacja drużynowa mężczyzn. Mistrzostwa Świata na dystansach zakończą się w niedzielę.