MOTOSPORT

Historyczny sukces! Kacper Sztuka mistrzem Formuły 4

F4

Kacper Sztuka wygrał drugi wyścig na włoskiej Vallelundzie.

Dzięki temu już przed finałem sezonu został mistrzem włoskiej Formuły 4. 17-latek może awansować do Formuły 3.

Polak w tym sezonie ma siedem zwycięstw i prowadzi w klasyfikacji generalnej. W sobotę wygrał kwalifikacje. To zapewniło pole position do wszystkich trzech wyścigów.

W pierwszym był trzeci. Zaś w drugim wyścigu już ósmy raz w sezonie był pierwszy. Cieszynianin mimo kary pięciu sekund wjechał na linie mety 5,3 sekundy przed Tuukką Taponenem.

Drugi w klasyfikacji Ugo Ugochukwu w „generalce” ma stratę 28 punktów. Za zwycięstwo otrzymuje się 25. Zatem niedzielny wyścig nie ma znaczenia. Sztuka ma na koncie jeden z największych sukcesów polskiego motosportu.

Sztuka będzie musiał szukać sponsora, by wpłacić jednej z ekip 1,5 mln euro. Tyle wynosi kontrakt w F3. 17-latek idzie w ślady Roberta Kubicy.

Inny Polak tydzień temu po kapitalnym weekendzie na torze w Hockenheim Karol Kręt zapewnił sobie tytuł mistrza Porsche Sports Cup Deutschland w sezonie 2023. W trzech decydujących wyścigach polski kierowca trzykrotnie stanął na podium, w tym dwa razy zwyciężył.