MOTOSPORT

Inauguracja sezonu GSMP 2024 w Kielcach. Martyna Serafin – czy najmłodsza mistrzyni obroni tytuł?

Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski

Pierwszy weekend wyścigowy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski odkrył wszystkie karty.

Już tylko godziny dzielą nas od oficjalnego rozpoczęcia Wyścigu Górskiego Tor Kielce, zaplanowanego w dniach 2-4 maja 2024. Dla Martyny Serafin, razem z pierwszym piątkowym podjazdem wystartuje drugi pełny sezon w wyścigach górskich. To kolejny, ważny etap w rozwoju sportowej kariery i kontynuacji rodzinny tradycji Serafin Racing Team. Młoda zawodniczka z Tychów, która zaledwie kilka dni temu skończyła 18 lat, przede wszystkim stawia za cel zbieranie doświadczeń (których w debiucie na Torze Kielce na pewno nie zabraknie), ale jednocześnie broni tytuł mistrza Polski w Klasie 5C.

Wyścigową bronią Martyny Serafin będzie charakterystyczne białe Renault Clio II Sport, to samo w którym w sezonie 2023 wywalczyła swój pierwszy tytuł – jako najmłodsza zawodniczka w historii polskich wyścigów górskich. Do najbliższego wyzwania podchodzi z optymizmem i uśmiechem, ale też z dużym respektem i chłodną głową – cechami, którymi w minionym sezonie zaskarbiła sobie sympatię kibiców i swoich sportowych konkurentów.

W pojedynku z 2780 metrową trasą wytyczoną w obrębie „Dużej pętli” toru Kielce, wspierać będzie rodzina i przyjaciele z Serafin Racing Team.

Martyna Serafin (fot. Grzegorz Kozera)

Pierwsza i druga runda GSMP 2024 – wyjątkowe połączenie wyścigów górskich i wyścigów płaskich zaskakują nie tylko swoją lokalizacją, ale też harmonogramem, który z racji długiego majowego weekendu zaplanowano na piątek i sobotę. Nie zmienia się to, co kluczowe w walce o pierwsze punkty i zwycięstwo – dwa podjazdy treningowe poprzedzą w każdej rundzie dwa podjazdy wyścigowe, w których kluczem będzie bezbłędna i równa jazda, a czas będzie mierzony z dokładnością do 0,001 s.

Martyna Serafin:

„Rozpoczynamy Wyścig Górski w Kielcach, a tym samym nowy sezon Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Dla mnie to drugi rok startów, ale emocje są znacznie większe niż w 2023, gdy rozpoczynaliśmy ten trochę szalony projekt. Pomimo wielu przeszkód organizacyjnych i zdrowotnych, zaczynamy sezon z dobrym nastawieniem i uśmiechem na twarzach. Wyścigi to moja pasja, którą chce rozwijać i stawiać sobie coraz trudniejsze cele.

Kibice i wyścigowa rodzina GSMP rok temu przyjęła mnie bardzo ciepło i pozytywnie. Teraz chciałabym się za to odwdzięczyć, lepszymi wynikami i tempem. W ten weekend w Miedzianej Górze, będzie to tym trudniejsze, ponieważ tor poznam tak naprawdę dopiero na podjazdach treningowych. Lekko nie będzie, ale obiecuje kibicom, że dam z siebie 110% – serca i woli walki. To będzie dla mnie kolejna piękna przygoda, na którą serdecznie zapraszam Was wszystkich – razem z całym naszym składem i partnerami zespołu”.

Inauguracja sezonu w Kielcach – Roman Baran i „torowe” otwarcie GSMP

Siedem weekendów wyścigowych znalazło się w kalendarzu Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski 2024. Rywalizacja o tytuły rozpocznie się w długi majowy weekend na terenie Toru Kielce. Pieczę nad inauguracją cyklu GSMP objął Automobilklub Kielecki, a tym samym wyścigi górskie wróciły po dłuższej przerwie na obiekt w Miedzianej Górze.

Roman Baran (fot. Agencja UMA)

Do rywalizacji na Wyścigu Górskim Tor Kielce (2-4 maja 2024) przygotowuje się zespół Romana Barana, jednego z najbardziej doświadczonych kierowców w stawce 73 zgłoszonych ekip. Dla zespołu z Rzeszowa to już 23 sezon w krajowym czempionacie wyścigów górskich. Reprezentant barw Automobilklubu Rzeszowskiego i zeszłoroczny mistrz Polski w klasie 3B, pozostaje wierny swojemu wyścigowemu Mitsubishi Lancer Evo i swojej kategorii.

Najmocniejsze filary zespołu pozostają niezmienione. Debiut w nowym składzie nietypowo, jak na kalendarz GSMP, bo już w najbliższy piątek i sobotę. W harmonogramie pierwszej rundy przewidziano dwa podjazdy treningowe oraz dwa wyścigowe, zaliczane do klasyfikacji generalnej. Długość trasy, wytyczonej na tzw. „małej pętli” i biegnącym w leśnej części toru fragmencie „dużej pętli”, to łącznie 2780 metry. Sobota to kolejne cztery przejazdy, w układzie identycznym, jak w piątek. Obie rundy wystartują od 9:00.

Roman Baran:

„Koniec przerwy. Wracamy do naszego ukochanego sportu. Sporo czasu minęło od ostatniego startu, więc głód jazdy jest ogromny. Zwłaszcza, że to będzie inauguracja inna niż wszystkie. Powrót wyścigów górskich na Tor Kielce to ciekawy pomysł i nowe wyzwanie dla całej stawki zawodników. Kibice też będą mieli okazję zobaczyć rywalizację z nowej perspektywy, więc ciekawy weekend przed nami.

Wtorkowymi, krótkimi testami zakończyliśmy przygotowania do sezonu i jestem przekonany, że długie godziny spędzone w warsztacie, zaprocentują już w pierwszy wyścigowy weekend. Kluczem będzie szybkie zaprzyjaźnienie się z charakterystyką nowej trasy. To dodatkowe wyzwanie, ale dam z siebie wszystko, żeby wykorzystać nasze atuty i dobrym wynikiem wejść w sezon.

Bardzo dziękuje partnerom, którzy rozpoczynają kolejny sezon naszej współpracy, ale też tym, którzy dołączają do nas właśnie od wyścigu górskiego w Kielcach. Mam za sobą świetny zespół i mocnych partnerów, więc jestem zmotywowany do walki i spokojny o dobry wynik. Zapraszam wszystkich na majowy weekend z GSMP i trzymajcie mocno kciuki!”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button