MOTOSPORT

Rajd Wysp Kanaryjskich. Yoann Bonato najszybszy. Mikołaj Marczyk z problemami z… sędziami

ERC Rajdowe Mistrzostwa Europy - Rally Islas Canarias 2024

Francuzi Yoann Bonato (po raz drugi) i Benjamin Boulloud wygrali Rajd Wysp Kanaryjskich.

W drugiej odsłonie tego sezonu ERC Rajdowych Mistrzostw Europy drudzy byli Mathieu Franceschi i Andy Malfoy, a Hiszpanie Alejandro Cachon i Borja Rozada zamknęli podium.

W Power Stage triumfowali Alejandro Cachon i Borja Rozada przed Diego Ruilobą i Luis Angel Velą oraz Mathieu Franceschim i Andy Malfoyem.

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk zajęli 11. miejsce na Power Stage podczas Rally Islas Canarias 2024.

– Jesteśmy na mecie Rajdu Wysp Kanaryjskich – jednych z bardziej konkurencyjnych zawodów w jakich braliśmy udział.
Jechaliśmy dobrze. Do zwycięzcy straciliśmy 55.9 sekundy (0,28 s./km). Byliśmy w stanie rywalizować z takimi zawodnikami jak Mads Ostberg czy Hayden Paddon.

Nasze tempo sportowe dałoby nam 7. miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu i awans na 4. pozycję w Mistrzostwach Europy. Jednakże dzisiaj kończymy z innym wynikiem. Otrzymaliśmy 2-minutową karę doliczoną do czasu rajdu wynikająca z faktu, że 1 z 16 opon, których używaliśmy w trakcie zawodów pochodziła od dystrybutora naszych opon z Czech i nie została zarejestrowana przed rajdem. Pozostałe 15 opon pochodziło od lokalnego dystrybutora i zostały zgłoszone przed rajdem.

Od decyzji sędziów odwołujemy się, gdyż sytuacja która się wydarzyła, nie miała najmniejszego wpływu na poziom sportowy, czy wynik naszej załogi podczas weekendu.
Mam nadzieję, że w najbliższym czasie będziemy mogli przekazać Wam dobre informacje. Wierzę w pozytywne rozpatrzenie naszego odwołania.
Tymczasem dziękuję Wam za kibicowanie i do zobaczenia w Polsce – podsumował swój start Marczyk.

W rundzie Super Mistrzostw Hiszpanii, Alejandro Cachon i Borja Rozada pokonał Diego Ruilobę i Luis Angel Velę oraz Jose Antonio Suareza i Alberto Pin Iglesiasa.

Igor Widłak i Daniel Dymurski zwyciężyli w klasyfikacji ERC3.

W ERC Junior najszybsi byli Mille Johansson i Johan Gronvall.

Kolejny 3. etap zaplanowano na 13-15 czerwca w The ERC Rally Scandinavia.

Wyniki Rally Islas Canarias 2024:

1. Yoann Bonato/Benjamin Boulloud Citroen C3 Rally2 1:57.18,8
2. Mathieu Franceschi/Andy Malfoy Skoda Fabia RS Rally2 +2,8 s
3. Alejandro Cachon/Borja Rozada Toyota GR Yaris Rally2 +29,7 s
4. Diego Ruiloba/Luis Angel Vela Citroën C3 Rally2 +32,4 s
5. Jose Antonio Suarez/Alberto Pin Iglesias Skoda Fabia RS Rally2 +35,3 s
6. Hayden Paddon/John Kennard Hyundai i20 N Rally2 +40,9 s
7. Jon Armstrong/Eoin Treacy Ford Fiesta Rally2 +59,1 s
8. Mads Ostberg/Patrik Barth Citroen C3 Rally2 +1:01,1 s
9. Yeray Lemes/Rogelio Penate Citroen C3 Rally2 +1:12,6 s
10. Simon Wagner/Gerald Winter Skoda Fabia RS Rally2 +1:17,7 s

Przed rajdem

Rajd Wysp Kanaryjskich rozpoczyna się w czwartkowy wieczór.

Rajd Wysp Kanaryjskich odbywa się w tym roku po raz czterdziesty ósmy. Od 2016 roku jest to nieprzerwanie runda Rajdowych Mistrzostw Europy. To się zmieni w przyszłym sezonie – Kanary będą gościć najlepsze rajdowe załogi świata jako runda WRC.

Górskie, wijące się i niezwykle przyczepne drogi przyciągają co roku zawodników oraz kibiców. W tym sezonie na liście zgłoszeń znalazło się aż 96 załóg zgłoszonych w ramach mistrzostw Europy, super-mistrzostw Hiszpanii, a także Rajdowych Mistrzostw Wysp Kanaryjskich. Z tej pierwszej grupy 29 duetów będzie startować samochodami Rally2.

Najlepsi na Kanarach

Faworyta należy upatrywać w ubiegłorocznym zwycięzcy. Pięciokrotny asfaltowy mistrz Francji Yoann Bonato pilotowany przez Benjamina Boullouda ponownie skupia się w ERC na rundach na swojej ulubionej nawierzchni. Gromadzie Hiszpanów chcących stanąć na drodze międzynarodowej konkurencji przewodzą mistrzowie Europy z 2022 roku Efrén Llarena i Sara Fernández. Na Kanarach dwukrotnie byli drudzy, a rok temu skończyli za późniejszymi mistrzami Haydenem Paddonem oraz Johnem Kennardem.

Jak wygrywać Rajd Wysp Kanaryjskich doskonale wie Aleksiej Łukianiuk. Dokonał tego czterokrotnie. Po dwuletniej przerwie powrócił za kierownicę, a teraz będzie startował Hyundaiem i20 N Rally2 wspólnie z Jurijem Kulikowem.

Doświadczenia z Gran Canarii mają obie polskie załogi startujące w pełnym sezonie Rajdowych Mistrzostw Europy. Duet Miko Marczyk/Szymon Gospodarczyk wystartuje po raz trzeci, notując wcześniej trzecie miejsce w 2021 roku. Dwanaście miesięcy później pierwszy raz pojechali tam Igor Widłak z Danielem Dymurskim. Teraz wspólnie dopiszą sobie drugi start na konto.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button