CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

Godzina dla Ziemi WWF – „Ty też niszczysz swój dom”. 89 polskich miast dołączyło do akcji

Godzina dla Ziemi WWF

30 marca, o godz. 20.30 miliony ludzi na całym świecie zgaszą światło podczas symbolicznej „Godziny dla Ziemi WWF”.

W tegoroczną akcję włączyło się już 89 polskich miast – także Poznań, który uczestniczy w niej od 2008 roku.

Organizatorem akcji jest fundacja WWF (World Wide Fund for Nature). Jej celem jest nakłonienie zwykłych ludzi oraz firm do wyłączenia na jedną godzinę świateł oraz urządzeń elektrycznych w domach i biurach. Inicjatywa ma skłaniać do refleksji nad zmianą klimatu. Co roku angażuje się w nią ponad 180 państw na 7 kontynentach.

– Akcja „Godzina dla Ziemi” polega na symbolicznym zgaszeniu światła w trosce o naszą planetę. Ten symboliczny gest ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienia związane z ochroną środowiska, a w szczególności na konieczność racjonalnego gospodarowania zasobami przyrody. Dodatkowo, od kilku lat w Polsce „Godzina dla Ziemi WWF” służy rozwiązywaniu konkretnych problemów ekologicznych – tłumaczą członkowie WWF.

Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem „Ty też niszczysz swój dom”. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na udział każdego z nas w procesie niszczenia planety, która jest naszym domem. W oficjalnym spocie kampanii Marcin Dorociński niszczy sprzęt elektroniczny i meble, rozrzuca po całym pokoju przedmioty, dewastuje rośliny, rozpyla farbę na ścianach, a na koniec próbuje wszystko spalić. Jego pokój symbolizuje środowisko naturalne – dom, w którym żyjemy. Postać głównego bohatera, obrazuje postawy każdego, kto na co dzień poprzez konsumpcyjny styl życia niszczy przyrodę. „Dziwi Cię to? Ty też to robisz!” – podsumowuje w filmie Dorociński. Aktor dodaje również, że nie jest za późno, aby przestać niszczyć i zacząć naprawiać.

„Godzina dla Ziemi WWF” jest organizowana w Polsce po raz 12. Poznań uczestniczy w akcji od 2008 roku (zawsze w ostatnią sobotę marca).

– Przyłączmy się do akcji! Zgaśmy światło w naszych mieszkaniach i domach w sobotę, 30 marca, pomiędzy godz. 20:30, a 21:30. W ten sposób przyczyniamy się do zmniejszania nadmiernej konsumpcji energii, ochrony środowiska i ograniczania zmian klimatu i globalnego ocieplenia. Niech to będzie symboliczny gest solidarności z ideą ochrony naszej planety – zachęca Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

Dodatkowo, na stronie fundacji: www.godzinadlaziemi.pl można podpisać apel do Prezydenta Andrzeja Dudy, aby skutecznie strzegł konstytucyjnego obowiązku ochrony środowiska i w ten sposób pomógł „naprawić” przyrodę. Na stronie www.godzinadlaziemi.pl uruchomiony został również wzór formularza, który umożliwi każdemu wysłanie w swoim imieniu listu o zaprzestanie niszczenia środowiska do decydentów, przedstawicieli biznesu czy po prostu sąsiada.

Akcja „Godzina dla Ziemi WWF” odbędzie się w najbliższą sobotę. Wcześniej zastępczyni prezydenta Poznania, Katarzyna Kierzek-Koperska spotkała się z przedstawicielkami WWF Polska. Rozmowa dotyczyła nie tylko samego wydarzenia, ale też sposobów angażowania się miasta w ochronę środowiska, edukację w tej dziedzinie czy planów inwestycyjnych uwzględniających dbałość o przyrodę. Miasto Poznań prowadzi bardzo wiele działań w tym kierunku. To m.in. walka ze smogiem (w tym realizacja programu Kawka Bis), termomodernizacja budynków miejskich, montowanie w szkołach mierników jakości powietrza, ochrona ptaków i pszczół, inwestowanie w transport ekologiczny, budowa parkingów Park&Ride, rozwój transportu współdzielonego (rower miejski oraz elektryczne samochody, skutery i hulajnogi) czy inwestowanie w kolej metropolitalną.

Światło zgaśnie również w Warszawie

Warszawa włącza się do tegorocznej Godziny dla Ziemi WWF. Pałac Kultury i Nauki, most Świętokrzyski i ratusz przy pl. Bankowym to jedne z wielu stołecznych miejsc, gdzie przez 60 minut będzie wyłączone światło. Start akcji w sobotę, 30 marca, o godz. 20.30.

Tradycyjnie miliony ludzi na całym świecie na jedną godzinę zgasi światła w swoich domach, a miasta wyłączą oświetlenie urzędów, mostów czy zabytków. Uczestnicy akcji chcą przypomnieć, jak ważna jest troska o naturalne środowisko. Jedenasta edycja Godziny dla Ziemi WWF, odbędzie się pod hasłem „Nie niszczmy naszego domu”. To apel o niewielkie zmiany i wprowadzenie ekologicznych nawyków, które mogą przyczynić się do ograniczenia negatywnego wpływu przemysłu na planetę.

W ramach tegorocznej „Godziny dla Ziemi” w Warszawie zgasną iluminacje miejskich obiektów, m.in.

– bazylika katedralna św. Michała i św. Floriana,
– katedra Jana Chrzciciela i kościół Jezuitów,
– katedra metropolitalna św. Marii Magdaleny,
– most Poniatowskiego,
– most Śląsko-Dąbrowski,
– most Świętokrzyski,
– mury obronne Starego Miasta,
– Pałac Kultury i Nauki,
– pomnik ks. Ignacego Skorupki,
– Stacja Filtrów: Wieża Ciśnień, Zakład Ozonowania i Filtracji na Węglu Aktywnym,
– ujęcie zasadnicze „Gruba Kaśka”,
– iluminacja ratusza przy pl. Bankowym 3/5, Urząd m.st. Warszawy/Wojewoda Mazowiecki,
– zakład „Dębe”,
– zakład oczyszczania „Czajka”,
– zakład oczyszczania „Południe”.

Ponadto do akcji włączą się poszczególne dzielnice, m.in. Białołęka, Mokotów, Ochota, Śródmieście, Targówek i Ursynów. Część z nich wygasi reprezentacyjne budynki, urzędy, iluminacje, domy opieki społecznej czy biblioteki. Tegoroczna edycja Godziny dla Ziemi odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta m.st Warszawy – Rafała Trzaskowskiego.

Gdańsk

Akcja „Godzina dla Ziemi” organizowana jest od 12 lat. Choć zainicjowano ją w australijskim Sydney, na przestrzeni lat do akcji dołączyły miliony obywateli na całym świecie. W 2018 roku w „Godzinę dla Ziemi” zaangażowało się 188 państw. Wygaszonych zostało ponad 180 tys. budowli i pomników. W akcji wzięło udział wtedy 78 polskich miast, włącznie z Gdańskiem. Także w tym roku nasze miasto solidaryzuje się z ideą wyrażania troski o przyszłość środowiska naturalnego. 30 marca, na 60 minut, zgasną iluminacje na czterech gdańskich obiektach. W mroku zanurzą się: Katownia, Dwór Bractwa św. Jerzego, Złota i Zielona Brama.

Do akcji przyłączy się także znajdujące się po sąsiedzku Złotej Bramy – Forum Gdańsk. O godzinie 20.30 zostaną wyłączone iluminacje świetlne znajdujące się na zewnątrz centrum handlowego.

Kto zgasi światło we Wrocławiu?

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu wyłączy iluminacji Ratusza, budynku Urzędu Miejskiego przy pl. Nowy Targ, mostu Uniwersyteckiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Ossolineum. Stadion Wrocław Sp. z o.o. wyłączy oświetlenie stadionu, MPWiK wyłączy oświetlenie zabytkowej Wieży Ciśnień przy ul. Na Grobli.

Do kampanii dołączają także:

Galeria Miejska we Wrocławiu – wyłączenie oświetlenia na cały dzień i noc w trzech obiektach – przy ul. Kiełbaśniczej, ul. Ruskiej, ul. Mikołaja
NFM – wyłączenie oświetlenia w foyer
Miejskie Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu – wyłączenie oświetlenia zewnętrznego w czterech Domach Pomocy Społecznej przy ul. Mącznej, ul. Rędzińskiej, ul. Karmelkowej oraz ul. Kaletniczej
Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego – wyłączenia oświetlenia
Centrum Kultury Wrocław Zachód – wyłączenia oświetlenia
Centrum Kultury Zamek – wyłączenie oświetlenia w obiekcie
Ognisko Kultury Plastycznej im. Eugeniusza Gepperta – wyłączenie oświetlenia w obiekcie
MPK Wrocław – wyłączenie oświetlenia wewnątrz budynku siedziby Spółki przy ul. Bolesława Prusa 75-75
Wrocławskie Centrum Integracji – wyłączenie oświetlenia parkingu oraz zewnętrznego oświetlenia budynku
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Wrocław Sp. z o.o. – wywieszenie 420 szt. ogłoszeń w nieruchomościach stanowiących własność spółki oraz we wspólnotach w zarządzaniu z informacją i prośbą o udział w akcji
BWA Wrocław –wyłączenie oświetlenia w budynkach Galeria BWA Wrocław Główny, Galeria Awangarda, Galeria Dizajn, Galeria Studio BWA, Galeria SiC!
Muzeum Architektury
Straż Miejska
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button