RÓŻNOŚCI

20. rocznica największego rozszerzenia Unii Europejskiej

Unia Europejska

24 kwietnia w środę rano posłowie do PE, przedstawiciele UE i państw członkowskich oraz młodzi ludzie urodzeni 20 lat temu uczcili wejście do UE dziesięciu krajów w maju 2004 roku.

Przewodnicząca PE Roberta Metsola, przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen, były przewodniczący PE Pat Cox i były przewodniczący Komisji Romano Prodi wzięli udział w uroczystym posiedzeniu Parlamentu z okazji 20. rocznicy rozszerzenia UE w 2004 roku.

Przewodnicząca Metsola powiedziała:”W ciągu ostatnich dwóch dekad Europa stanęła przed bezprecedensowymi wyzwaniami. Wspólnie udało nam się stawić im czoła. Wiem, jak kuszące było, w najtrudniejszych chwilach, dla każdego z nas, aby działać w pojedynkę, a jednak oparliśmy się temu. Ponieważ zrozumieliśmy, że nawet przy wszystkich swoich niedoskonałościach, Unia Europejska jest nadal najlepszą gwarancją dla wszystkich naszych obywateli.

Transformacyjny wpływ rozszerzenia UE na życie pokoleń Europejczyków nie ulega wątpliwości. Jest to widoczne w każdym z naszych państw członkowskich. Od egzekwowalnych praw przyznanych obywatelom po możliwości oferowane zarówno młodym, jak i starszym. Od jednolitego rynku, który wzmacnia nasze gospodarki, po politykę spójności, która realizuje nasze zobowiązanie do osiągnięcia równości Europejczyków. Przystąpienie do Unii Europejskiej to nie tylko wprowadzanie przepisów, sięga ono jednak znacznie głębiej i znaczy o wiele wiecejj.

Jedność nie oznacza jednorodności. Europa nie dąży do tego, by wszyscy byli tacy sami. Jesteśmy dumni z naszych różnic. Jesteśmy dumni z naszych wyjątkowych tradycji, kultur, języków i różnorodności. Udowodniliśmy to w ciągu ostatnich 20 lat.

W Europie chodzi raczej o akceptację różnic przy jednoczesnym zapewnieniu równości szans. Każdy musi mieć taką samą szansę, niekoniecznie ten sam punkt widzenia. To jest nasza siła. Taka jest nasza Europa. I właśnie dlatego członkostwo jest korzystne dla wszystkich. Europa mogła zmienić każde ze swoich państw członkowskich od 2004 roku. Ale każde z tych państw członkowskich w równym stopniu zmieniło Europę”.

Do obecnych i byłych przywódców UE dołączył były komisarz UE ds. rozszerzenia Günter Verheugen oraz przedstawiciele dziesięciu krajów, które przystąpiły do UE 20 lat temu:

 • Były minister spraw zagranicznych Cypru Georgios Iacovou
 • Były premier Węgier Péter Medgyessy
 • Były prezydent Łotwy Vaira Vīķe-Freiberga
 • Były minister spraw zagranicznych Litwy Antanas Valionis
 • Były premier Malty Lawrence Gonzi
 • Były główny negocjator w negocjacjach akcesyjnych Malty do Unii Europejskiej Richard Cachia Caruana
 • Były premier Słowenii Anton Rop
 • Były premier Słowacji Mikuláš Dzurinda
 • Były premier Polski Leszek Miller
 • Były minister spraw zagranicznych Estonii Kristiina Ojuland
 • Były główny negocjator w negocjacjach akcesyjnych Republiki Czeskiej Pavel Telička

Goście odpowiadali na pytania grupy młodych ludzi z ówczesnych nowych państw członkowskich, urodzonych 1 maja 2004 r. lub około tej daty, którzy uczestniczyli w posiedzeniu za pośrednictwem wideo.

Ceremonię zakończyła „Oda do radości” Beethovena w wykonaniu chóru acapella Voix de Stras.

Kontekst

1 maja 2004 r. Cypr, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Malta, Polska, Słowacja i Słowenia przystąpiły do Unii Europejskiej. Było to największe rozszerzenie w historii UE.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button