SPORTY WALKI

Dwa srebrne medale polskich judoków na Węgrzech i we Włoszech

Sportowcy polscy

Natalia Kropska w kategorii -63kg zdobyła srebrny medal w seniorskim European Open – Pucharze Świata w Gyor.

Taki sam sukces zanotował Jan Kolondra w wadze -55kg w zawodach rangi Pucharu Europy kadetów w Follonicy.

Natalia Kropska, medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Europy (srebro 2020 rok) oraz Mistrzostw Świata (srebro 2017) i Europy Kadetów (brąz 2017), odniosła w sobotę 4 zwycięstwa.

Polka wygrała z Kanadyjką Isabelle Harris, Niemkami Hanną Sedlmair i Vivian Herrmann, w półfinale z Holenderką Kamile Nalbat. W finale zaś przegrała z Hiszpanką Arielą Sanchez Benitez

Z kolei Jan Kolondra sprawił sobie we Włoszech prezent na 17 urodziny (14.02).

Reprezentant naszego kraju pokonał Francuza Liama Mongellasa, a następnie trzech Włochów Emiliano Ceciego, Liana Peristiego i w półfinale Matteo Gualandiego. W finale poniósł porażkę z reprezentantem Mongolii Bata-Enerela Batbilega.

W niedzielę biało-czerwoni będą startowali w tych obydwu imprezach judo, zaś w African Open – Pucharze Świata w Tunisie powalczy Kinga Wolszczak (+78 kg).

Grand Slam w Baku: ośmioro Polaków na liście startowej

Drugi turniej rangi Grand Slam w 2024 roku odbędzie się w dniach 16-18 lutego w Baku. Na liście startowej jest ośmioro polskich judoków – pięć zawodniczek i trzech judoków.

Do zawodów zgłoszeni zostali: Adam Stodolski -73kg, Ksawery Morka -73kg, Piotr Kuczera -100kg, Aleksandra Kaleta -52kg, Arleta Podolak -57kg, Julia Kowalczyk -57kg, Eliza Wróblewska -70kg, Beata Pacut-Kłoczko -78kg.

Z grona Biało-Czerwonych najwyżej rozstawieni są: na 5 miejscu Beata-Pacut, 6 Aleksandra Kaleta i 8 Adam Stodolski.

W sztabie naszej reprezentacji są trenerzy kadry narodowej Marek Kręcielewski i Jacek Kowalski, trener współpracujący z PZ Judo Artur Kejza i fizjoterapeutka Katarzyna Wiszniewska.

We wrześniu 2023, tj. pół roku temu, w Grand Slamie w stolicy Azerbejdżanu zwyciężyła Angelika Szymańska (-63kg). W roku olimpijskim jej pierwszym startem będzie European Open – Puchar Świata w Warszawie 24-25 lutego.

Kolejne imprezy cyklu Grand Slam odbędą się w Taszkiencie (Uzbekistan) 1-3 marca, Tbilisi (Gruzja) 22-24 marca i Antalyi (Turcja) 29-31 marca.

Pod koniec kwietnia zaplanowane są Mistrzostwa Europy w Zagrzebiu, a trzy tygodnie później w Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) rozpoczną się Mistrzostwa Świata.