POLITYKAPOLSKA

Covidowe pieniądze. Nadmiarowe zgony. Tłuste koty PiS. „Ludzie umierali, a rządzący zarabiali”

Covidowe pieniądze. „Kumple kumplom ręce myją, a Polacy niech se jakoś żyją”

Covidowe pieniądze. „Kumple kumplom ręce myją, a Polacy niech se jakoś żyją”

Wszyscy, którzy byli zaangażowani w nietransparentny sposób wydatkowania pieniędzy w czasie pandemii zostaną rozliczeni – zapowiedziała posłanka Katarzyna Kotula podczas konferencji prasowej w Słupsku, komentując doniesienia o raporcie NIK ws. wydatkowania przez rząd środków na walkę z pandemią. Według kontrolerów premier Morawiecki i podlegli mu ministrowie zmarnowali blisko 16 mld zł, wszystko przez brak procedur i nienależytą kontrolę.  

COVID-19

Kiedy ludzi oczekiwali opieki, rząd wydawał pieniądze na prawo i lewo w sposób bardzo nietransparentny. Dość przypomnieć aferę z respiratorami – mówiła. Jak podkreśliła Kotula, w czasie pandemii wiele osób „straciło bliskich, którzy zmarli, ponieważ na czas nie dostali prawidłowej opieki, nie dostali się na czas do lekarza czy szpitala”. 

Był czas, aby przygotować się do pandemii, przecież przypadki COVID-19 pojawiały się już w innych europejskich państwach, a do Polski dotarło dopiero w marcu 2020 r. Rząd deklarował wtedy, że jesteśmy przygotowani na każdy kryzys i każdy pacjent będzie miał gwarancję dobrej opieki – oceniła. 

Nadmiarowe zgony

Zdaniem Lewicy przyczyniło się to do dziesiątków tysięcy nadmiarowych zgonów. – Obojętnie kto rządzi to są dwie rzeczy zasadnicze dla każdego narodu: długość życia oraz ilość urodzin. 2,3 roku mężczyźni żyją teraz krócej, a kobiety 2,1 roku. Rodzi się też najmniej dzieci od II wojny światowej – mówił wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.  

Oskarżam PiS, oskarżam Kaczyńskiego, oskarżam Dudę i Morawieckiego o to, że łamany jest strategiczny interes Polski w tym zakresie – oświadczył. 

Tłuste koty PiS

Zdaniem posłanki Agnieszki Dziemianowicz-Bąk marnowanie publicznych pieniędzy to kwintesencja rządów PiS. – Czy to wizy, czy to respiratory, czy też zarządzanie pieniędzmi przeznaczonymi na walkę z pandemią COVID-19 – jest jeden wspólny mianownik: publiczne pieniądze dla siebie, na wille, na czeki dla politycznych kumpli, zamiast na ochronę zdrowia czy usługi publiczne – mówiła. 

Kumple kumplom ręce myją, a Polacy niech se jakoś żyją. Nie ma odpowiedzialności i troski oraz myślenia o dobru wspólnym – oceniła.  

Lewica chce to zmienić i chce państwa, w którym będziemy się troszczyć o siebie nawzajem – podkreśliła. 

„Działaniami rządu Morawieckiego w trakcie pandemii powinna zająć się komisja śledcza”

Po 15 października zainicjujemy powstanie komisji śledczej, która zbada działania rządu Mateusza Morawieckiego w trakcie pandemii – oświadczył poseł Tomasz Trela podczas konferencji prasowej w Sejmie, komentując doniesienia o raporcie NIK ws. wydatkowania przez rząd środków na walkę z pandemią. Według kontrolerów premier Morawiecki i podlegli mu ministrowie zmarnowali blisko 16 mld zł, wszystko przez brak procedur i nienależytą kontrolę. 

„Ludzie umierali, a rządzący zarabiali”

Dwa lata pracy NIK pokazuje jak na dłoni chciwość PiS. Ludzie umierali, a rządzący zarabiali. Pieniądze wypływały bez żadnej kontroli, a szpitale, które powstawały były puste. Nie może być tak, że w demokratycznym państwie prawa jakaś grupa kolesi przy ulicy Nowogrodzkiej podejmowała decyzja, który koleś ma więcej zarobić na utracie życia i zdrowia obywateli – mówił. 

Jak podkreślił to jest dopiero początek wyjaśniania tej sprawy, a komisja śledcza pozwoli doprowadzić sprawę do końca. – Opinia publiczna powinna wysłuchać tłumaczeń panów: Sasina, Morawieckiego, Cieszyńskiego, Niedzielskiego, Szumowskiego oraz Kaczyńskiego, jaka była ich rola w tym procederze wyprowadzania publicznych pieniędzy – dodał.  

„Fundusz Covidowy okazał się być funduszem na wydatki wszelakie”

Kiedy jako opozycja składaliśmy jakiekolwiek postulaty np. na spotkaniu z premierem w KPRM, to zawsze słyszeliśmy jedną odpowiedź: proszę nam zaufać i nie przeszkadzać, wszystko jest pod kontrolą – przypomniał.  

Fundusz Covidowy okazał się być funduszem na wydatki wszelakie, to skandal. Rząd PiS powinien ponieść za to odpowiedzialność. Lewica i PSL głosowaliśmy przeciwko tej ustawie, ponieważ nie było naszej zgody na antypracownicze zapisy tam zawarte, a także na fundusz bez kontroli parlamentarnej czy społecznej – mówiła posłanka Marcelina Zawisza. – Już wtedy mówiliśmy, że ten projekt może doprowadzić do wielu nieprawidłowości – dodała. 

„Nie damy zamieść sprawy pod dywan”

Gdyby Jacek Sasin, minister aktywów państwowych miał honor to podałby się do dymisji. Oczywiście tego nie zrobi. Nie raz już przepalił państwowe pieniądze, choćby na wybory kopertowe – mówił poseł Paweł Krutul

Nie damy tej sprawy zamieść pod dywan – zapowiedział. 

W ocenie posła Arkadiusza Iwaniaka wiele działań rządu PiS w trakcie pandemii, miało na celu wspieranie kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy. – Z raportu NIK wynika, że 7 mld zł wydano na szpitale tymczasowe, w których nikogo nie leczono, natomiast na szpitale stacjonarne wydano jedynie 5 mld zł, czyli 2 mld zł mniej. Te szpitale tworzono tylko po to, aby pomóc kandydatowi Andrzejowi Dudzie pomóc wygrać wybory prezydenckie – stwierdził.  

Jak podkreślił zmiana przepisów zamówień publicznych spowodowała, iż kupowano towary po zawyżonych cenach, ale także takie, które nie spełniały wymagań technicznych oraz bezpieczeństwa pacjentów. – To był chaos, marnotrawstwo i przekręt – dodał.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button