SIATKÓWKA

CEV Liga Mistrzów i inne puchary. Jak poszło polskim klubom siatkarskim?

Volleyball

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla odnieśli drugie zwycięstwo w fazie grupowej Ligi Mistrzów.

We wtorek pokonali na wyjeździe VK Jihostroj Czeskie Budziejowice 3:0 (25:19, 29:27, 28:26).

Gospodarze prowadzeni przez trenera Andrzeja Kowala nawiązali walkę z faworytem w drugiej i trzeciej partii. Mieli piłki setowe. Mistrzowie Polski na inaugurację wygrali z CV Guaguas Las Palmas 3:0.

Najwięcej punktów: Ignacio Luengas (13), Oliver Sedlacek (10) – VK Jihostroj; Tomasz Fornal (17), Norbert Huber (16), Ryan Sclater (12) – Jastrzębski Węgiel.

Jastrzębski Węgiel: Sclater, Toniutti, M’Baye, Huber, Sedlacek, Fornal, Popiwczak (L) oraz Patry, Skruders.

We wtorek w spotkaniu Ligi Mistrzyń Budowlani Łódź przegrał z Fenerbahce Opet Stambuł (24:26, 18:25, 19:25). Drużyna turecka jest prowadzona przez trenera Stefano Lavariniego, a jedną z gwiazd jest Magdalena Stysiak. Reprezentantka Polski została MVP spotkania (11/21 = 52% skuteczności w ataku + 1 as + 2 bloki).

Łodzianki zdobyły dotychczas trzy punkty wywalczone ze słoweńskim Calcitem Kamnik, wcześniej przegrały z SC Poczdam 0:3.

Ten tydzień obfituje w mecze w Europejskich Pucharach, rozgrywane są bowiem spotkania Ligi Mistrzów zarówno kobiet jak i mężczyzn, a dodatkowo toczy się rywalizacja w Pucharze Challenge i Pucharze CEV. W środę swoje mecze rozgrywało aż siedem polskich klubów, zwycięstwa odniosły Resovia Rzeszów, Projekt Warszawa i Chemik Police, choć z awansu do kolejnej rundy cieszy się również Warta Zawiercie. Pierwszej porażki doznali obrońcy tytułu w Lidze Mistrzów – Zaksa Kędzierzyn-Koźle, którzy w Ankarze ulegli Ziraatowi. Bardzo dobrze w starciu z Imoco zaprezentowały się Rysice Rzeszów, choć ostatecznie przegrały z utytułowanymi rywalkami 3-1.

Liga Mistrzów

Ziraat Ankara – Zaksa Kędzierzyn-Koźle 3:2 (26:24, 25:22, 18:25, 19:25, 15:12) – Statystyki

Trzykrotni triumfatorzy Ligi Mistrzów w swoim drugim meczu w tegorocznej kampanii w Ankarze mierzyli się z Ziraatem Ankara, który w tym sezonie został znacząco wzmocniony przez Matta Andersona. Amerykanin był kluczową postacią w tym spotkaniu po stronie gospodarzy, którzy wygrali dwie pierwsze – wyrównane – partie spotkania. Mimo niekorzystnego wyniku, wicemistrz Polski napędzany przez Łukasza Kaczmarka (11 punktów w tym 3 blokiem w 3. secie) i Bartosza Bednorza (7 punktów w 3. secie) pokazali swoją moc wygrywając najpierw trzecią, a następnie czwartą partię – w której byli praktycznie nie do zatrzymania w ataku, odnotowując 83% skuteczności w ataku. Tie-break był walką nerwów, jednak zwycięską kartą gospodarzy był właśnie Anderson, który zdobył w tej partii aż sześć punktów. Łukasz Kaczmarek zakończył spotkanie z dorobkiem 23 punktów (19 ataków przy 53% skuteczności, 4 asy, 4 bloki), Bartosz Bednorz zapisał na swoim koncie 21 (17 ataków – 49% skuteczności, 4 bloki i 47% pozytywnego przyjęcia).

ACH Volley Ljubljana – Resovia Rzeszów 0:3 (21:25, 23:25, 21:25) – Statystyki

Powracająca po kilku sezonach do Ligi Mistrzów Resovia Rzeszów sięgnęła po swoje pierwsze zwycięstwo w Grupie B, pokonując na wyjeździe ACH Volley Ljubljana. Brązowi medaliści PLigi od początku meczu kontrolowali przebieg spotkania, świetnie spisując się w bloku – w tym elemencie w całym spotkaniu podopieczni Giampaolo Medei punktowali aż 14 razy (5 bloków zapisali po swojej stronie zawodnicy z Lublany) – liderami w tym elemencie byli Karol Kłos i Torey Defalco, obaj zablokowali rywali pięciokrotnie. Amerykanin był najlepiej punktującym zawodnikiem spotkania z dorobkiem 17 punktów, nasz reprezentacyjny środkowy zapisał na swoim koncie 10 oczek, a nagrodę MVP otrzymał na rodzimej ziemi Klemen Cebulj (11 punktów).

Rysice Rzeszów – A. Carraro Imoco Conegliano 1:3 (15:25, 15:25, 25:17, 26:28) – Statystyki

W Rzeszowie, w ramach trzeciej kolejki Ligi Mistrzów, doszło do hitowego starcia dwóch dotąd niepokonanych klubów grupy D. Rysice Rzeszów podejmowały A. Carraro Imoco Conegliano z Joanną Wołosz w składzie. Klub kapitan naszej reprezentacji, która na boisku pojawiła się jedynie w trzecim i czwartym secie ze względu na uraz stopy, pewnie wygrał dwie pierwsze partie spotkania. Niestety w tym czasie urazu doznała również nasza druga reprezentacyjna rozgrywająca – Katarzyna Wenerska, którą w barwach Rysic zastąpiła Gabriela Makarowska. Mimo osłabienia gospodynie odrodziły się z trzecim secie – świetnie spisywała się Weronika Centka oraz Gabriela Orvosova i Ann Kalandadze, dzięki czemu Rysice rozstrzygnęły tę partię na swoją korzyść 25-17. W czwartym secie gospodynie prowadziły 16-12, jednak ostatecznie nie zdołały zatrzymać Isabelle Haak, która w tej partii zdobyła 8 punktów (28 w całym meczu), zamykając przy tym spotkanie swoim asem serwisowym.

Puchar Challenge

Projekt Warszawa vs Calcit Kamnik 3:0 (25:17, 25:19, 25:19) – Statystyki

W 1/16 finału Pucharu Challenge Projekt Warszawa – podobnie jak w pierwszym spotkaniu dwumeczu – nie dał szans rywalom z Calcit Kamnik. Warszawianie od samego początku dominowali na boisku na Torwarze, a trener Piotr Graban dał szansę zaprezentowania się przed własną publicznością wszystkich swoim zawodnikom. Najwięcej punktów dostarczyli Projektowi Bartłomiej Bołądź – 8 (6 ataków przy 60% skuteczności, 1 as, 1 blok) oraz Artur Szalpuk – 7 (wszystkie z ataku, 58% skuteczności), którzy na boisku obecni byli przez pierwsze dwa sety. Zawodnicy Projektu świetnie spisywali się w bloku, punktując w tym elemencie aż 11 razy!

Puchar CEV

Hebar Pazardżik – Warta Zawiercie 3:2 (13:25, 25:27, 26:24, 25:17, 15:13) – Statystyki

W Pucharze CEV również z awansu do 1/8 finału cieszą się podopieczni trenera Michała Winiarskiego, mimo że pozwolili Hebarowi Pazardżik wyszarpać wygraną w tie-breaku choć to Zawiercianie prowadzili 2:0. Polacy do awansu potrzebowali wygrać dwa sety, dość sprawnie wywiązując się z tego zadania. Świetnie spisywał się Trevor Clevenot (16 punktów w całym meczu) i Karol Butryn (8 punktów w dwóch pierwszych partiach). Po przypieczętowaniu awansu trener Michał Winiarski rotował składem, a bułgarski klub, borykający się z wielkimi problemami w ostatnich dniach, był zmotywowany, aby pokazać się z dobrej strony przed własną publicznością. Rozalin Penchev zdobył aż 24 punkty, prowadząc gospodarzy do zwycięstwa w tie-breaku.

Chemik Police – BKS Bielsko-Biała 3:0 (25:23, 25:13, 25:19) – Statystyki

W Pucharze CEV Kobiet rozpoczęły się za to mecze 1/8 finału. W polskich starciu pomiędzy Chemikiem Police i BKS Bielsko-Biała trzysetowe zwycięstwo odniosły policzanki. W drużynie prowadzonej przez Marco Fenoglio świetnie spisywały się reprezentantki Polski – Martyna Łukasik zapisała na swoim koncie 12 punktów, a Monika Fedusio i Agnieszka Korneluk po 11. Rewanżowe i decydujące o awansie spotkanie zaplanowano na 7 grudnia.