POLSKA

Oto skarbonki 32. Finału WOŚP. Wydrukowano 226 tys. puszek

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

30 listopada, na niespełna dwa miesiące przed kolejną edycją zbiórki Fundacji WOŚP, oficjalnie zaprezentowano skarbonki, do których będzie można przekazywać datki.

Tylko w tym roku wydrukowano 226 tys. puszek. 26 lat współpracy Fundacji WOŚP z firmą … (nie reklamujemy firm – red.) to w sumie już 3,6 miliona skarbonek.

Mimo wprowadzenia rozmaitych form zbiórek elektronicznych, tekturowe skarbonki wciąż stanowią nieodłączny element Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki współpracy z firmą …, Fundacja WOŚP po raz 26. przekazuje na ręce wolontariuszy niezwykle kolorowe i solidne puszki. Zobaczyć można je zarówno na ulicach tysięcy polskich miast, jak i w setkach lokalizacji poza granicami kraju – wszędzie tam, gdzie działają Sztaby WOŚP.

Z myślą o 32. edycji akcji, już po raz drugi w historii, powstały trzy szaty graficzne puszek – odrębne dla wolontariuszy oraz dla dwóch sieci handlowych, które angażują się w działania Orkiestry i będą prowadzić zbiórkę w swoich sklepach.

– Z dumą ogłaszamy nasze zaangażowanie w 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Jako producent tekturowych skarbonek, wierzymy, że każda skarbonka pełna hojnych datków stanowi nie tylko symbol naszego zaangażowania, ale również wyraz solidarności i troski o innych. Razem z WOŚP od 26 lat tworzymy niezapomnianą melodię pomocy, dając nadzieję i wsparcie tam, gdzie najbardziej jest to potrzebne. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy być częścią tego pięknego dzieła, „czyniąc to, co dobre dla ludzi oraz planety” – Tomasz Żebrowski, Prezes Zarządu …

Skarbonka 32. Finału (fot. Łukasz Widziszowski/WOŚP)

To niesamowite, że kilkaset milionów złotych, a może nawet miliard, przeszło przez tekturowe puszki produkowane dla nas przez …. Rozpoczynając od bardzo prostych puszek, doszliśmy do megakolorowych, przepięknie wyglądających, skarbonek, które towarzyszą naszym wolontariuszom nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Są bezpieczne, wytrzymałe, a przede wszystkim zapełniają się w dobrej sprawie! Od kilku lat te puszki są nie tylko w rękach naszych dzielnych wolontariuszy, ale też znajdziemy je w ogromnej ilości sklepów różnych sieci handlowych. To także pokazuje, jak Orkiestra potrafi nas wszystkich pięknie łączyć – Jurek Owsiak, prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

Charakterystyczne puszki o podstawie sześciokąta produkowane są zgodnie z wartościami marki …, z materiałów odnawialnych, nadających się do recyklingu, wykorzystując tekturę na bazie papieru makulaturowego. Dzięki temu skarbonka służy nie tylko ludziom, a także całej planecie.

Finałowe puszki – ciekawostki

Początkowo wolontariusze Finału WOŚP pieniądze zbierali do różnorodnych, własnoręcznie wykonanych, pudełek i pojemników. Prototyp słynnej dziś skarbonki z tektury powstał 25 lat temu, a jej wymiary wynosiły wówczas 210 x 60 mm. Ze względu na hojność darczyńców, w 2005 roku puszkę powiększono o 13% (do wymiaru 230 x 60 mm) i tak pozostaje do dziś.

Sama konstrukcja skarbonki przez ćwierć wieku produkcji praktycznie nie uległa modyfikacji. W pierwszych latach produkcji modyfikowana była jedynie forma otworu, przez który wrzucane są pieniądze. W poszukiwaniu najlepszej formy kształtu, otwory wrzutowe zmieniały się od tych z pofalowanym brzegiem, poprzez formę z podwójnymi klapkami, aby na 8. Finale wrócić do formy z pełnym wycięciem. Kolejne Finały to już wyłącznie otwory z klapką, zapewniające bezpieczeństwo wrzucanych do skarbonek środków pieniężnych.

Skarbonka / puszka 32. Finału WOŚP. Jurek Owsiak (fot. UMŁ)

Produkcja skarbonki to proces wieloetapowy, który rozpoczyna się od wydruku skarbonki na papierze. Wydrukowany arkusz jest następnie wklejany do tektury 2-warstwowej z odkrytą falą, w wyniku czego powstaje materiał 3-warstwowy. Kolejnym, najbardziej widowiskowym, a zarazem ostatnim, elementem produkcji jest sztancowanie, czyli wycinanie skarbonki z zadrukowanych arkuszy, które trwa 16 godzin. Średnia prędkość wykrawania skarbonki to 5 000 szt. na godzinę, w cały proces przygotowania i produkcji finałowej skarbonki zaangażowanych jest 30 osób.

Skarbonki produkowane są z materiałów odnawialnych i w 100% nadają się do recyklingu. W użytych farbach do nadruku stosuje się oleje roślinne, które są neutralne w procesie recyklingu.

32. Finał WOŚP odbędzie się 28 stycznia 2024 roku. Celem zbiórki są płuca po pandemii – zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button