Czołowi szachiści Starego Kontynentu już rywalizują w Arenie Katowice. Rozpoczęły się mistrzostwa Europy.
Ponad pięćset zawodniczek i zawodników z czterdziestu czterech krajów rozpoczęło we wtorek rywalizację w Indywidualnych Mistrzostwach Europy w szachach Katowice 2026. Impreza, w której startuje ponad stu pięćdziesięciu zawodników z Polski, zakończy się 19 kwietnia.
Start pierwszej z jedenastu rund mistrzostw poprzedziło imponujące uroczyste otwarcie. – To dla nas powód do dumy, zwłaszcza że widzimy, jak dynamicznie rozwijają się szachy. Można wręcz mówić wręcz o renesansie tej dyscypliny. Cieszy nas szczególnie napływ młodych zawodników do klubów, którzy już dziś odnoszą sukcesy, a w przyszłości mogą sięgać po tytuły arcymistrzowskie i rywalizować na światowym poziomie – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.
Na listach startowych turnieju znalazło się ponad stu arcymistrzów, a ponad trzystu pięćdziesięciu zawodników ma na swoim koncie tytuły międzynarodowe. Co ciekawe, turniej ma formułę hybrydową, bo jeden z zawodników, z powodu ograniczeń związanych z niepełnosprawnością, rywalizuje z domu.
– Katowice, po wielu wydarzeniach szachowych różnej rangi, od turniejów amatorskich po mistrzostwa Europy w szachach szybkich i błyskawicznych, goszczą teraz najważniejszy turniej na kontynencie: mistrzostwa Europy w szachach klasycznych. Po kilkunastu latach impreza wraca do Polski i po raz pierwszy odbywa się w Katowicach, bijąc rekord frekwencji i to z udziałem około stu arcymistrzów. Takiego turnieju jeszcze chyba w Polsce nie było. To też wyjątkowa szansa dla polskich zawodników, zwłaszcza młodych, którzy dotąd musieli rywalizować za granicą, a teraz mogą grać na najwyższym poziomie u siebie. Rozwój szachów w Polsce jest coraz bardziej widoczny, zarówno w profesjonalnych turniejach, jak i w edukacji oraz pracy u podstaw. Liczne kluby, programy szkolne i turnieje dla dzieci budują silne fundamenty tej dyscypliny – mówi Łukasz Turlej, sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE.
– Szachy mają ogromną wartość rozwojową, bo uczą strategicznego myślenia, cierpliwości, a także radzenia sobie z porażką. To dyscyplina, która kształtuje umysł. Tym bardziej cieszy, że wszystko zaczęło się od niewielkiej inicjatywy – turnieju Polska–Węgry w ramach partnerstwa miast, a dziś Katowice goszczą największe wydarzenia europejskie i światowe. Dużą rolę odgrywa także edukacja. Coraz więcej dzieci w naszym mieście uczestniczy w zajęciach szachowych w szkołach, rozwijając swoje umiejętności. To pokazuje, że był to dobry projekt, wdrożony we właściwym czasie – dodaje prezydent Krupa.
Turniej odbywa się w Arenie Katowice, nowoczesnym kompleksie, który łączy m.in. stadion piłkarski, halę sportową czy i sale konferencyjne. – Budowa nowoczesnej infrastruktury sportowej miała na celu rozwój różnych dyscyplin, nie tylko tych najbardziej popularnych. Dzięki temu dziś Arena Katowice może być gospodarzem mistrzostw Europy w szachach. To doskonała przestrzeń, która pozwala organizować wiele wartościowych wydarzeń i to nie tylko sportowych – zaznacza prezydent miasta.
Wśród uczestników nie zabraknie również silnej reprezentacji Polski, w tym aktualnych mistrzów kraju oraz młodych, utalentowanych zawodników. Wśród nich jest 18-letni Jakub Seemann, który przed trzema laty zdobył tytuł mistrza świata do lat 16. – Przede wszystkim szachy są dla mnie zabawą. Trenuję i gram bardzo dużo, bo po prostu kocham to robić. Trzeba to jednak wszystko łączyć z nauką, bo czasu jest coraz mniej, a za chwilę będę miał maturę. Na pewno dam z siebie sto procent, a co z tego wyjdzie zobaczymy – podkreśla.
Turniej jest rozgrywany systemem szwajcarskim na dystansie jedenastu rund, w klasycznym tempie gry. Zawodnicy mają 90 minut na pierwsze 40 posunięć, a następnie dodatkowe 30 minut na dokończenie partii, z 30-sekundowym bonusem za każdy ruch. Rywalizacja potrwa do 19 kwietnia, z przerwami zaplanowanymi na 11 i 17 kwietnia. Pula nagród w Mistrzostwach Europy w Katowicach wynosi 100 tysięcy euro, a najlepsi zawodnicy wywalczą awans do Pucharu Świata FIDE – jednego z kluczowych etapów walki o tytuł mistrza świata. Wydarzeniu towarzyszy będzie bogaty program dodatkowy, obejmujący m.in. turniej szkolny oraz konferencję poświęconą roli szachów w edukacji.

W Katowicach ruszają Indywidualne Mistrzostwa Europy w szachach. Na listach startowych znakomici arcymistrzowie
Katowice ponownie znajdą się w centrum europejskich szachów. Już we wtorek w Arenie Katowice rozpocznie się rywalizacja o tytuł mistrza Europy – jedno z najważniejszych wydarzeń w międzynarodowym kalendarzu. Do Katowic przyjedzie ponad pięciuset zawodników z 44 krajów. Na listach startowych są setki szachistów z międzynarodowymi tytułami, w tym ponad stu arcymistrzów.
Gospodarze nie kryją ambicji, by turniej był wydarzeniem najwyższej rangi. – Katowice od lat budują swoją pozycję jako miejsce dużych imprez sportowych i kulturalnych, a szachy zajmują w tej układance szczególne miejsce. Jesteśmy dumni, że po raz kolejny możemy gościć czołówkę europejskich zawodników w nowoczesnej arenie, która zapewnia warunki na najwyższym poziomie – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Tegoroczna edycja zapowiada się rekordowo – zarówno pod względem frekwencji, jak i sportowego poziomu. Na listach startowych widnieje ponad 350 zawodników z tytułami międzynarodowymi. Wśród uczestników nie zabraknie również silnej reprezentacji Polski, w tym aktualnych mistrzów kraju oraz młodych, utalentowanych zawodników.
Turniej rozegrany zostanie systemem szwajcarskim na dystansie jedenastu rund, w klasycznym tempie gry. Zawodnicy będą mieli 90 minut na pierwsze 40 posunięć, a następnie dodatkowe 30 minut na dokończenie partii, z 30-sekundowym bonusem za każdy ruch. Rywalizacja potrwa do 19 kwietnia, z przerwami zaplanowanymi na 11 i 17 kwietnia.
– Wierzymy, że zarówno poziom sportowy, jak i organizacyjny spełnią najwyższe standardy. To nie tylko prestiżowy turniej, ale także ważny krok w popularyzacji szachów w Polsce i Europie – zaznacza Łukasz Turlej, sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE. Jak dodaje, wydarzeniu towarzyszyć będzie bogaty program dodatkowy, obejmujący m.in. turniej szkolny oraz konferencję poświęconą roli szachów w edukacji.
Właśnie aspekt edukacyjny jest jednym z kluczowych elementów całego przedsięwzięcia. Podczas konferencji „Chess in Education Conference Poland 2026” eksperci z różnych dziedzin będą dyskutować o tym, jak szachy wspierają rozwój kompetencji przyszłości. – Szachy uczą nie tylko strategii, ale przede wszystkim sposobu myślenia, czyli planowania, przewidywania i wyciągania wniosków z porażek – podkreśla Turlej.
Organizatorzy przygotowali również wydarzenia dla najmłodszych. 13 kwietnia odbędzie się turniej szkolny, otwarty dla wszystkich uczniów, którego celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywnego udziału w tej dyscyplinie. – Chcemy pokazać, że szachy są dostępne dla każdego i mogą być świetnym narzędziem rozwoju – mówi Michał Paździora, prezes Śląskiego Związku Szachowego.
Pula nagród w Mistrzostwach Europy w Katowicach wynosi 100 tysięcy euro, a zwycięzca otrzyma jedną piątą tej kwoty. Co równie istotne, najlepsi zawodnicy wywalczą awans do Pucharu Świata FIDE – jednego z kluczowych etapów walki o tytuł mistrza świata.
Ceremonia otwarcia odbędzie się 7 kwietnia o godz. 15, a bezpośrednio po niej zaplanowana jest pierwsza runda rozgrywek. Przez niemal dwa tygodnie Katowice będą miejscem zmagań najlepszych szachistów Europy, potwierdzając swoją bardzo silną pozycję na mapie światowych wydarzeń szachowych.



