BIEGIINNELEKKOATLETYKA

Zdziebło i Jelonek złotymi medalistami MP w chodzie na 35 km. Peruwianka z rekordem świata

Słowacja

Katarzyna Zdziebło (LKS Stal Mielec) oraz Jakub Jelonek (CKS Budowlani Częstochowa) zwyciężyli w rozegranych w Dudincach na południu Słowacji mistrzostwach Polski w chodzie sportowym na dystansie 35 kilometrów.

Najlepsza polska chodziarka potwierdziła swoją dominację w krajowej rywalizacji. Na mecie uzyskała czas 2:48:53 będący jej drugim najlepszym wynikiem w karierze. Rezultat ten jest także rekordem mistrzostw Polski. Do rekordu życiowego zbliżyła się druga na mecie krajowego czempionatu Olga Chojecka. Zawodniczka, która lepiej znana jest pod panieńskim nazwiskiem Niedziałek, uzyskała czas 2:51:23. Brąz zdobyła bardzo doświadczona na chodziarskich trasach Agnieszka Ellward – 3:06:13.

Wśród panów mistrzem Polski został Jakub Jelonek. Doświadczony zawodnik – blisko 38-letni reprezentant Budowlanych Częstochowa – zdobył dopiero drugie w karierze złoto krajowych mistrzostw na trasie (poprzednio wygrał w 2018 roku w Wiedniu na dystansie 50 kilometrów). W sobotę w Dudincach na metę dotarł w czasie 2:37:32. Drugie miejsce zajął mający podwójne obywatelstwo – polskie i tunezysjkie – Maher Ben Hilma (2:43:38). Brązowy medal wywalczył Mateusz Nowak – 2:45.19.

Niestety mistrzostwa Polski nie były udane dla dwóch liderów męskiej kadry – Dawida Tomali oraz Łukasza Niedziałka. Ten drugi przez ponad 25 kilometrów szedł w bardzo dobrym tempie, ale ostatecznie zszedł z trasy.

Łukasz poczuł pewien dyskomfort, a w przypadku Dawida to była po prostu niedyspozycja dnia – relacjonuje ze Słowacji obecny na miejscu trener Krzysztof Augustyn.

Wydarzeniem dnia w rywalizacji kobiet było ustanowienie czasem 2:37:44 rekordu świata w chodzie na 35 kilometrów.

Sztuki tej dokonała zwyciężczyni mityngu zaliczanego do World Athletics Race Walking Tour Gold Peruwianka Kimberly García León, którą polscy kibice kojarzą z podwójnego triumfu podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w Oregonie.