LOTNICZE NEWSY

Zakaz w ruchu lotniczym do Polski. Na nowej liście więcej krajów

34* państw jest objętych zakazem lotów

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym zawiera wykaz 34* państw i terytoriów, z których nie będą realizowane połączenia lotnicze do 10 listopada 2020 roku.

W rozporządzeniu zabezpieczono możliwość bezpiecznego i niezakłóconego powrotu do Polski osobom przebywającym na urlopach poza granicami kraju w ramach zorganizowanych grup turystycznych samolotami wyczarterowanymi przed 28 października 2020 r. na zlecenie biur podróży.

Po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Przypominamy, że podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

Wykazy państw objętych zakazem lotu uwzględniają co do zasady 14-dniową skumulowaną liczbę zachorowań na COVID-19 na 100 000 osób przy współczynniku przekraczającym 90, z wyłączeniem państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz Ukrainy. Wyłączenie z wykazu państw członkowskich UE, EOG i Strefy Schengen ma na celu urzeczywistnienie zasady swobodnego przepływu osób w ramach tych obszarów. Z kolei wyłączenie Ukrainy wynika z przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1356, z późn. zm.) obowiązkiem odbycia kwarantanny przez osoby przekraczające granicę między Ukrainą a Rzeczpospolitą Polską.

W przypadku wprowadzenia kraju pobytu na listę państw objętych zakazem lotów pamiętaj, że możesz skorzystać z alternatywnych form powrotu do kraju samochodem lub połączeniem lotniczym przez inne państwo, które nie figuruje w poniższym wykazie.

W rozporządzeniu Ustawodawca wprowadził możliwość wyłączenia państw z ww. listy, jeśli notyfikują one władzom RP wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład samolotu będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie posiadający negatywny wynik testu na COVID-19. Minister Spraw Zagranicznych będzie ogłaszać w dzienniku urzędowym, w drodze obwieszczenia wykaz państw, które notyfikowały rozwiązania, o których mowa powyżej.

Do listy dodano: Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Nepal, Maroko, Honduras oraz Macedonię Północną. Usunięto Gujanę.

Lista państw i terytoriów, które są objęte zakazem lotu:

Albania, Argentyna, Armenia, Bahamy, Bahrajn, Belize, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chile, Czarnogóra, Gruzja, Honduras, Irak, Izrael, Jordania, Katar*, Kuwejt, Kolumbia, Kostaryka, Liban, Libia, Macedonia Północna, Malediwy, Maroko, Mołdawia, Nepal, Oman, Panama, Paragwaj, Peru, Republika Zielonego Przylądka, Tunezja, USA, Zjednoczone Emiraty Arabskie**.

Lista pozostałych państw i terytoriów (bez państw UE i Ukrainy) ze współczynnikiem przekraczającym 90 zachorowań na 100 000 osób:

Andora, Aruba, Białoruś, Kanada, Curacao, Ekwador, Polinezja Francuska, Gibraltar, Watykan, Kosowo, Kirgistan, Monako, Palestyna, Portoryko, Rosja, Saint Martin.

Mapa przedstawia 32 państwa (kolor czerwony), które są objęte zakazem lotu zgodnie z rozporządzeniem oraz destynacje, które wg stanu na 26 października br. zawierają współczynnik powyżej 90 (kolor pomarańczowy) – bez państw UE i EOG, strefy Schengen, Ukrainy i krajów, które notyfikowały Polsce wprowadzenie rozwiązań zapewniających, że na pokład samolotów nie zostaną wpuszczone osoby zakażone Covid-19. Przy utrzymującej się wzrostowej tendencji zachorowalności, niewykluczone, że wykaz zostanie rozszerzony o ww. państwa/terytoria.

**Zjednoczone Emiraty Arabskie z dniem 28.09.2020 r. notyfikowały wprowadzenie ww. rozwiązań, w związku z czym zostały wyłączone z listy zakazu lotów.

*Katar z dniem 02.10.2020 r. notyfikował wprowadzenie ww. rozwiązań, w związku z czym został wyłączony z listy zakazu lotów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button