LOTNICZE NEWSY

Niezwyciężeni w przestworzach. Air Show Radom 2023

AIR SHOW Radom 2023

W sobotę (26 sierpnia br.) w Radomiu, szef MON wziął udział w oficjalnym rozpoczęciu Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW Radom 2023 – „Niezwyciężeni w przestworzach”.

– Po pięciu latach przerwy będziemy mogli podziwiać kunszt pilotażu w wykonaniu pilotów z Polski i krajów sojuszniczych. Bardzo wiele zmieniło się w ciągu tych pięciu lat. Przede wszystkim rozwinęły się polskie siły powietrzne. Dziś po raz drugi będziemy mogli podziwiać FA-50, czyli samoloty wyprodukowane w Korei Południowej, już z biało-czerwoną szachownicą, pilotowane przez polskich pilotów. Na wyposażeniu polskich sił powietrznych znajdzie się 12 takich samolotów. Dziś obchodzimy 90. rocznicę wielkiego sukcesu kpt. Stanisława Skarżyńskiego, który przeleciał z Afryki do Ameryki Południowej ustanawiając rekord. Wspaniały pilot poległ w 1942 roku, ale dzisiejsi piloci nawiązują do tych tradycji, są też świetnie wyszkoleni – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW Radom 2023 odbywają się w dniach 26 i 27 sierpnia 2023 roku na lotnisku w Radomiu i są przeprowadzane pod hasłem „Niezwyciężeni w przestworzach”. Wydarzenie poświęcone jest 90. rocznicy udanego przelotu kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego nad Oceanem Atlantyckim i ustanowienia rekordu świata odległości lotu.

Mówiąc o nowoczesnym wyposażeniu Wojska Polskiego, w tym sił powietrznych minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że obecnie zagrożenia w obszarze bezpieczeństwa są realne.

– Żeby zatrzymać ten pochód rosyjskiej agresji, należy odstraszyć agresora tworząc silne Wojsko Polskie, w tym jeden z podstawowych rodzajów polskich Sił Zbrojnych RP, a więc polskie siły powietrzne – podkreślił. Minister podkreślił, że Wojsko Polskie jest silniejsze z roku na rok, poprzez m.in. zwiększenie liczebne i wyposażenie.

– Podczas Air Show, obok FA-50, będziemy mogli podziwiać z biało-czerwoną szachownicą śmigłowce AW 101 zamówione w PZL Świdnik. Śmigłowce Black Hawk, zamówione w PZL Mielec. Polskie siły powietrzne się rozwijają. W przyszłym roku trafią do nich samoloty F-35, zamówione w 2020 r. Będziemy mogli podziwiać także śmigłowce Apache – właśnie negocjujemy warunki kontraktu na pozyskanie 96 śmigłowców uderzeniowych – wyliczył szef MON.

W programie pokazów Air Show przewidziano pokaz dynamiczny oraz wystawę statyczną. W powietrzu będzie można zobaczyć m.in. blok pokazowy samolotów historycznych, zrzut skoczków – desant flagowy, paradę powietrzną z 19 formacji, pokaz pirotechniczny, pokaz ratownictwa SAR, pokaz Grupy Akrobacyjnej Żelazny, pokaz Zespołu Akrobacyjnego ORLIK, pokaz Red Bull Air Race, pokaz Demo Tiger Team i wiele innych. Podczas pokazów zaprezentują się samoloty i śmigłowce polskich sił powietrznych: F-16, FA-50, MiG-29, Su-22, M-28, Sokół, M-346, C-295, C-130 itd. jak również samoloty z zagranicy.

Air Show Radom 2023 (fot. Leszek Chemperek CO/MON)

Dla miłośników militariów przygotowana została wystawa statyczna obejmująca sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów sił zbrojnych – od Wojsk Lądowych przez Wojska Specjalne, Wojska Obrony Terytorialnej po Marynarkę Wojenną, a także sprzęt którym dysponuje szkolnictwo wojskowe i wojska sojusznicze z NATO stacjonujące w Polsce. Będą to m.in. pierwsze bezzałogowe systemy powietrzne Bayraktar TB2, AW-101, S-70i. Jest takżę makieta samolotu F-35 udostępniona widzom pokazów – każdy może wsiąść do kabiny. Ponadto nowoczesny sprzęt zakupiony w ostatnim czasie dla Wojska Polskiego – między innymi K2 Czarna Pantera, M1A1 Abrams, K9 Thunder, systemy – HIMARS, PILICA oraz nowy BWP Borsuk i BAOBAB-K.

Do Radomia wraca Air Show

Podczas AIR SHOW będzie też okazja by przyjrzeć się wyposażeniu, jakim dysponują Wojska Obrony Terytorialnej. Podczas pokazów będzie można praktycznie sprawdzić swoje strzeleckie umiejętności na strzelnicy kontenerowej. WOT zaprezentuje także bezzałogowce FLYEYE z trenażerem oraz Warmate oraz indywidualne wyposażenie żołnierzy.

Mówiąc o modernizacji Wojska Polskiego, szef MON zwrócił uwagę na prowadzoną właśnie modernizację polskich sił powietrznych i zakup nowoczesnych samolotów FA-50 oraz F-35.

– Pamiętam te lata przed 2015 r. kiedy zastanawiano się jakie będą perspektywy bazy tu w Mińsku Mazowieckim. Była taka niemoc. Mówiono, że postsowieckie [maszyny] są takie świetne, wspaniałe. Wprowadzane, nowe samoloty FA-15 są o kilka długości lepsze niż najlepsze samoloty postsowieckie. Są to samoloty, które zostały zaprojektowane przez Lockheed Martin. To ta sama firma, która produkuje samoloty F-16 i F-35. Przypomnę, że w 2020 r. zamówiliśmy dwie eskadry F-35. W przyszłym roku pierwsze polskie egzemplarze F-35 już będą dostępne – mówił podczas spotkania minister Mariusz Błaszczak.

FA-50 to lekki samolot bojowy produkowany przez południowokoreańską firmę Korea Aerospace Industries. Polska w 2022 roku zamówiła 48 egzemplarzy takich maszyn. Pierwsze z nich zostały już dostarczone w lipcu do Polski – do 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Testy FA-50, które odbyły się w 23 BLT, to efekt zapisów zawartych w umowie z producentem samolotów. Polscy piloci, którzy zostali wyznaczeni do przeprowadzenia testów FA-50, mają za sobą kilkuetapowe szkolenie.

– Nie czekamy z założonymi rękami. Dlaczego te samoloty są lepsze od postsowieckich? Odpowiedz na takie pytanie znajdziemy jeżeli posłuchamy władz Ukrainy. Dlaczego Ukraińcy tak bardzo dążą do pozyskania F-16? Dlatego, że samoloty z zachodniego świata są lepsze od samolotów postsowieckich. W związku z tym wyposażamy Wojsko Polskie w samoloty z rodziny Lockheed Martin czyli amerykańskiej firmy, potentata na rynku producentów samolotów bojowych – zaznaczył szef MON.

Jeszcze w tym roku Polska będzie dysponowała łącznie 12 samolotami FA-50. Kolejne dostawy zaplanowano na lata 2025–2028. Umowy uwzględniają dostawę pakietu szkoleniowego i logistycznego oraz usługę wsparcia technicznego.

– Samoloty FA-50 to samoloty szkolno – bojowe. Będą wykorzystywane do patrolowania nieba nad Polską, do misji sojuszniczych nad krajami bałtyckimi, a także jeżeli chodzi o zapewnienie bezpieczeństw na Słowacji. Przypomnę, że polskie Siły Powietrzne zobowiązały się i takie misje wykonują. Te samoloty są bardzo kompatybilne z samolotami F-16. W zasadzie można mówić o jednolitości jeżeli chodzi o F-16 i FA-50. Oczywiście osiągi mają inne, ale jeżeli chodzi o sam pilotaż, obsługę to są do siebie bardzo zbliżone, podobne – dodał.

– Konsekwentnie zwiększamy siłę polskich Sił Powietrznych. Będziemy i jesteśmy konsekwentni w tym procesie, a więc zastępujemy samoloty postsowieckie samolotami zachodniej produkcji. Tempo wymiany tej floty jest rekordowe. W ciągu roku doprowadziliśmy do tego, że nowe samoloty trafiły na wyposażenie Wojska Polskiego – zaznaczył M. Błaszczak.

FA-50 to samolot wyposażony w zaawansowane systemy zobrazowania i sterowania, a także nowoczesną awionikę i radar kierowania ogniem. Uzbrojenie maszyny stanowi 20-mm działko oraz szeroki zakres podwieszanego uzbrojenia lotniczego, obejmujący pociski rakietowe powietrze–powietrze AIM-9 Sidewinder, pociski rakietowe powietrze–ziemia AGM-65 Maverick czy kilka typów bomb lotniczych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button