POLSKA

Wszystkich Świętych – cmentarze będą zamknięte! „Tradycja jest mniej ważna niż ludzkie życie”

Dzień poprzedzający, Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny - cmentarze zamknięte

31 października, 1 i 2 listopada cmentarze będą zamknięte.

„Dzień poprzedzający, Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dni, kiedy cmentarze będą zamknięte” – oznajmił szef rządu Morawiecki.
Ten zakaz nie dot. uroczystości pogrzebowych i czynności z nimi związanych.

Premier apelu również do przedsiębiorców, dyrektorów firm, by „wysłali pracowników na pracy zdalnej. Wiele państw w Europie wprowadza lockdown. Musimy ograniczać kontakty między ludźmi, żeby przerwać transmisję wirusa. Jest to nakaz dla administracji publicznej i apel do przedsiębiorców”.

Przewodnicząca UE ogłosiła, że prawdopodobne szczepionka pojawi się już w styczniu.

W listopadzie należy zostać w domach, by obniżyć poziom zachorowań. W grudniu być może zostaną odmrożone niektóre branże, a możliwe, że i pod koniec listopada.

Zmiany dot. leczenia, testów i kwarantanny

Zmiany w procesie prowadzenia kwaranatanny – domownicy osoby chorej nie będą musieli czekać na telefon z sanepidu. Kwarantanna będzie miała charakter automatyczny – jeśli macie współdomownika z dodatnim testem, to zostańcie w domu.

Druga zmiana, która dot. kwarantanny medyków to, że testy antygenowe są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR. Zmienia to sposób definicji krajowego przypadku.

Testy antygenowe są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR. Czyli nie trzeba mieć potwierdzonych dwóch wyników, wystarczy pozytywny test antygenowy.

Nowością jest opieka na poziomie podstawowym u pacjentów skąpo i bezobjawowych – model opieki z użyciem pulsoksymetru.

Każda osoba wskazana przez lekarza POZ, która ma dodatni wynik i jest skąpo lub bezobjawowa otrzyma pulsoksymetr, a jego zapisy będą analizowane przez specjalne centrum analizy.

Premier Mateusz Morawiecki:

„Szybkie działania wiosną i latem dały nam pewne poczucie bezpieczeństwa i stabilności, ale ta druga fala zmiotła to poczucie. Nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie. Ta 2. fala jest groźniejsza od 1. i trzeba bardzo szybko reagować.

Na pewno popełniono różne błędy, również my w Polsce popełniliśmy błędy, ale musimy zachować stabilność i wrócić do jeszcze lepszej przewidywalności zachorowań.

Liczba zachorowań każdego dnia jest wyższa i nie możemy pozwolić, żeby przed cmentarzami czy w komunikacji gromadziły się duże grupy osób. Wielu ze starszych ludzi, którzy by poszli na te cmentarze, mogłoby tam po 3. tygodniach leżeć.

Tradycja jest mniej ważna niż życie. Proszę powstrzymać się od wyjazdów, również poza miasta. Jeżeli pandemia nie będzie się nasilała, w drugiej połowie listopada będzie pewnie można odwiedzić groby.

Mój apel do seniorów – drodzy rodzice, dziadkowie – to wasze zdrowie i życie jest najbardziej zagrożone. To wynika jednoznacznie z tabeli śmiertelności, którą codziennie analizujemy. Powyżej 70 r.ż. to zagrożenie rośnie absolutnie gwałtownie.

Dzisiaj nasz apel przyjmuje formę alarmu i bardzo mocnej dyspozycji, żeby wszyscy seniorzy, którzy mogą, pozostali w domu przez co najmniej najbliższe 2 tygodnie.

Seniorzy muszą pozostać w domach, nie spotykać się z dziećmi i młodzieżą – a jeśli już, to tylko w celu przekazania zakupów w reżimie sanitarnym i dystansie, bo od tego zależy wasze życie.

Mamy bardzo prostą dyrektywę dla administracji publicznej – wszyscy pracownicy, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, muszą pracować zdalnie. To też przez najbliższe 2 tygodnie z możliwością przedłużenia.

Ostatnio podzieliły nas Polaków sprawy światopoglądowe, ale teraz odłóżmy je, żeby skutecznie zwalczyć epidemię. Możemy się spierać o te bardzo ważne kwestie, ale najpierw zadbajmy o życie naszych rodziców i dziadków.

Odbyłem wczoraj spotkanie z Radą Europejską. Bardzo prawdopodobne jest pojawienie się szczepionki już w styczniu dla wszystkich tych, którzy ich najbardziej potrzebują – dla ludzi starszych i służb medycznych, na zasadzie dobrowolności.

Później w kolejnych paru miesiącach ta szczepionka na koronawirusa ma być dostępna szerzej. Wpłaciliśmy kwotę do puli budżetu UE, żeby zapewnić sobie równy dostęp do tej szczepionki.”

Dzisiaj, tj. 30 października znów padł rekord zachorowań na covid-19. W Polsce w ciągu ostatniej doby wykryto 21 629 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 202 osoby.

Liczba zakażonych koronawirusem: 340 834/5 351 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Szczegóły zmian

Zamknięcie cmentarzy na 3 dni

Podjęto decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada. Pogrzeby w tym okresie będą mogły się odbywać. Wejście na cmentarz będzie możliwe w trakcie pogrzebu i czynności z nim związanych. To nieodzowne działanie, by w okresie Wszystkich Świętych nie narażać dużej grupy osób na zarażenie się koronawirusem w drodze i na cmentarzu.
Ważne jest, abyśmy nie gromadzili się w dużych grupach. Apelujemy o rozłożenie wizyt na cmentarzach w najbliższym okresie. Pamiętajmy, że w tym wyjątkowym okresie możemy uczestniczyć we mszy świętej za pośrednictwem radia lub telewizji. 
Obecnie obowiązuje limit osób, które mogą uczestniczyć w uroczystościach religijnych np. w mszy świętej czy pogrzebie. W kościele może przebywać max. 1 osoba na 7 m2. Musimy zakrywać usta i nos oraz zachować co najmniej 1,5-metrowe odległości.

Apel do seniorów o pozostanie w domach

Przede wszystkim musimy myśleć o seniorach, którzy są szczególnie narażeni na ciężki przebieg choroby. Apelujemy o ograniczenie przemieszczania się seniorów – zwłaszcza osób po 70. roku życia. Z myślą o nich powstał Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów skierowany. Lokalne ośrodki pomocy społecznej przy wsparciu wolontariuszy dostarczą niezbędne produkty do domu seniora. W ten sposób osoba starsza może ograniczyć konieczność wychodzenia na zewnątrz.

Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa

Aby zmniejszyć liczbę nowych zakażeń, musimy już teraz ograniczyć kontakty społeczne. Apelujemy o przestrzeganie obowiązujących zasadach bezpieczeństwa. Każdy z nas może dzięki tym zasadom zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo swoich bliskich. Pamiętaj i przestrzegaj aktualnych zasad:

  • Zakrywaj nos i usta wszędzie w przestrzeni publicznej.
  • Utrzymuj co najmniej 1,5-metrowej odległości w kontaktach z innymi osobami.
  • Dbaj higienę i jak najczęściej myj ręce.
  • Pracuj z domu, jeśli tylko to możliwe.
  • Jeśli źle się czujesz, masz objawy infekcji – zostań w domu i zadzwoń do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
  • Przestrzegaj zasad kwarantanny lub izolacji, jeśli zostałeś nią objęty. Nie wychodź z domu i nie kontaktuj się z innymi osobami.
  • Pamiętaj, że obowiązuje limit osób, które mogą uczestniczyć w uroczystościach religijnych. W kościele może przebywać max. 1 osoba na 7 m2. Zakrywaj usta i nos oraz zachowaj co najmniej 1,5-metrowe odległości.
  • Seniorze, ogranicz wyjścia z domu do minimum. Poproś o pomoc bliskich lub skorzystaj z programu Wspieraj Seniora. Wykorzystaj godziny dla seniora w sklepie, drogerii i aptece. Pamiętaj, że od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00 zakupy mogą robić tylko osoby powyżej 60 roku życia. 

Praca administracji w systemie zdalnym

Tam, gdzie jest to możliwe w administracji publicznej, zalecamy pracę w systemie zdalnym. Dzięki procesowi cyfryzacji usług, obywatele w wielu przypadkach mogą załatwić sprawy urzędowe przez Internet. Wszystkie niezbędne do życia i funkcjonowania usługi będą dostępne.

Zalecenie DDMA+W

Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Rozszerzamy zasadę DDMA na DDMA+W, czyli:

  • Dystans
  • Dezynfekcja
  • Maseczka
  • Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
  • Wietrzenie

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.
Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.  Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button