POLSKA

Wotum nieufności. Ziobro: Tusk jest wyjątkowym szkodnikiem

Reakcja Ministra Sprawiedliwości na zapowiedź Donalda Tuska

– Donald Tusk nie po raz pierwszy mnie atakuje. Robi to dlatego, że konsekwentnie pokazuję jego szkodliwe działanie.

Z punktu widzenia interesów Polski, używając jego słownictwa, jest wyjątkowym szkodnikiem – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Zbigniew Ziobro odniósł się do zapowiedzianego przez Donalda Tuska wniosku opozycji o wotum nieufności wobec Ministra Sprawiedliwości. Wniosek ma przykryć katastroficzne skutki polityki prowadzonej przez Donalda Tuska, które szczególnie widać po agresji Rosji na Ukrainę.

Minister przypomniał, że Donald Tusk będąc przez pięć lat przewodniczącym Rady Europejskiej pozwolił, by europejska gospodarka uzależniała się od rosyjskiego gazu.

– Przez długie lata politycy polskiej prawicy wzywali Niemcy i UE do zmiany polityki wobec Putina. Donald Tusk nie złożył weta wobec unijnej polityki energetycznej. Był wiernym wykonawcą polityki Angeli Merkel – podkreślił Zbigniew Ziobro.

– Dziś widzimy, jakim wielkim błędem, jakim krachem zakończył się ten kierunek polityki unijnej, forsowanej przez kanclerz Niemiec, której wiernym wykonawcą był Donald Tusk. Grał giermka w tej grze o interesy, w której nie chodziło o Unię wolną od szantażu rosyjskiego, tylko zależną od Putina i rosyjskich surowców – dodał.

Jak zauważył, na zmianę nastawienia Donalda Tuska nie wpłynął nawet apel komisji polskiego parlamentu, która zwracała uwagę na uzależnianie się UE od Rosji. – Jak zachował się wtedy Donald Tusk? Tak, jak chciał tego polski parlament? Nie. Zachował się jak chciały Niemcy, jak chciała Angela Merkel i tak jak chciał docelowo Putin – przypomniał Zbigniew Ziobro.

Odniósł się również do sankcji nakładanych przez instytucje unijne na Polskę. – Donald Tusk jest złym duchem sankcji nałożonych przez UE na Polskę. To jego koleżanki i koledzy z Europejskiej Partii Ludowej (EPP) inspirowali bezprawne sankcje na Polskę. Cały czas jest szefem tej grupy politycznej w Parlamencie Europejskim – podsumował minister.

Zbigniew Ziobro podkreślił również, że wbrew atakom ze strony Donalda Tuska, wniosek o rozważenie możliwości zawieszenia składki Polski do UE, ma oparcie w traktatach unijnych. Zgodnie z art. 78 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu UE, gdy przynajmniej jedno z państw członkowskich znajdzie się w nadzwyczajnej sytuacji charakteryzującej się nagłym napływem obywateli państw trzecich, Unia może przyjąć środki tymczasowe na korzyść zainteresowanego państwa. Na podstawie tego artykułu ministrowie Zbigniew Ziobro i Michał Wójcik wystąpili o środek tymczasowy w postaci zawieszenia całości lub części składki, celem przekazania jej na potrzeby uchodźców.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button