POLSKA

Obchody Święta Narodowego – Konstytucji 3 maja. Wojna na Ukrainie. Duda: Damy radę!

Konstytucja 3 maja

– Czas wyzwań, których jesteśmy świadkiem, jeszcze się nie zakończył. Przed nami jeszcze wiele trudów.

Wierzę w to głęboko, że damy radę – zapewnił prezydent RP podczas tegorocznych obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja.

W przemówieniu na Placu Zamkowym w Warszawie podczas głównych uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja Andrzej Duda podziękował wszystkim, którzy wspierają Ukrainę: osobom prywatnym, wolontariuszom, medykom, przedstawicielom instytucji i samorządów, którzy na co dzień prowadzą działania związane z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy. – Pokazaliście, co to znaczy odbudować wspólnotę – powiedział.

Jak jednak zaznaczył prezydent, „czas wyzwań, których jesteśmy świadkiem, jeszcze się nie zakończył”. – Jestem przekonany, że niestety przed nami jeszcze wiele trudów, być może jeszcze wiele zmartwień. To, co dzieje się na Ukrainie, polityka sankcji wobec Rosji, jest kosztowne. Wywołuje tąpnięcia na rynku paliw, prowadzi do problemów gospodarczych, inflacji, która dotyka nasze portfele, która powoduje, że nasze życie staje się trudniejsze. Musimy to przetrwać, musimy sobie z tym poradzić. Wierzę w to głęboko, że damy radę – zapewnił.

Plac Zamkowy w Warszawie. Uroczystości z okazji Święta Narodowego – Konstytucji 3 Maja (fot. KPRP)

– Dziękuję za wszystkie decyzje dotyczące wsparcia Ukrainy: i tego humanitarnego, i tego militarnego, którego Rzeczpospolita udziela, by Ukraińcy mogli walczyć i odeprzeć wroga, który chce zniszczyć ich naród – dodał Andrzej Duda. Podziękował też całej polskiej scenie politycznej za jednomyślność w kwestii wsparcia dla naszego wschodniego sąsiada: – Dziękuję za niezwykle odpowiedzialną politykę, budującą naszą wspólnotę. Politykę, która właśnie zmienia naszą historię. Wierzę w to głęboko, że na lepsze.

Andrzej Duda przypomniał, że przed rokiem, w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, podczas uroczystości na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie prezydenci Polski Andrzej Duda, Litwy Gitanas Nausėda, Estonii Kersti Kaljulaid, Łotwy Egils Levits i Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisali wspólną deklarację, podkreślając historyczne znaczenie konstytucji z 1791 r.

W deklaracji wymieniono podstawowe wartości dla europejskiej wspólnoty: wolność, suwerenność, integralność terytorialna, demokracja, rządy prawa, równość i solidarność.

– Jakże to było wtedy wymowne, jak patrzymy na to z dzisiejszej perspektywy – zaznaczył dziś Andrzej Duda.

Święto Narodowe 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.

Plac Zamkowy w Warszawie. Uroczystości z okazji Święta Narodowego – Konstytucji 3 Maja (fot. KPRP)

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystościach z okazji Święta Narodowego 3 Maja

3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową, znaną jako Konstytucja 3 maja. W 231. rocznicę tego ważnego dla Polski wydarzenia premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w uroczystościach na Placu Zamkowym w Warszawie. Konstytucja 3 maja stanowiła jeden z milowych kroków w dziejach naszego państwa. Był to pierwszy tego rodzaju dokument (spisany) w nowożytnej Europie i drugi na świecie, po konstytucji amerykańskiej.

– 231 lat temu przyjęto uchwałę Sejmu Wielkiego ustanawiającą Konstytucję. Pierwszy w Europie i drugi na świecie, po amerykańskim, tak nowoczesny i rewolucyjny jak na tamte czasy dokument ustrojowy, który okazał się nie do przyjęcia dla naszych absolutystycznych, antydemokratycznych sąsiadów, późniejszych zaborców – Prus, Rosji i Austrii. Zresztą, polska Konstytucja była nawet dalej idąca niż ta zza oceanu, bo wykluczała niewolnictwo – napisał w mediach społecznościowych szef polskiego rządu.

– Ponad 2 wieki temu nasi przodkowie podjęli bardzo trudne, ale potrzebne reformy. Dziś my również zmieniamy, reformujemy, ulepszamy i zabezpieczamy Polskę. Trudne czasy wymagają szybkich, zdecydowanych działań. Pomni doświadczeń historii nie możemy pozwolić, by kosztem bezpieczeństwa Rzeczypospolitej i jej sojuszników jeden z agresywnych sąsiadów wywoływał wojnę i mordował niewinnych ludzi – dodał.

W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja premier wziął udział w uroczystościach na Placu Zamkowym. Podczas obchodów z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz przedstawicieli polskiego rządu, została odczytana preambuła Konstytucji 3 maja. Uczestnicy odśpiewali również utwór „Witaj Majowa Jutrzenko”.

231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Święto Narodowe 3 maja upamiętnia uchwalenie przez Sejm Wielki w 1791 r. Ustawy Rządowej, znanej jako Konstytucja 3 maja. Był to pierwszy tego rodzaju dokument w nowożytnej Europie i drugi na świecie, po konstytucji amerykańskiej.

Konstytucja 3 maja stanowiła wizję i program reform państwa polskiego. Zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, zniosła liberum veto i ograniczyła przywileje szlacheckie. Ważnym rozwiązaniem było wprowadzenie trójpodziału władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.

Konstytucja 3 maja stała się dla Polaków symbolem nowoczesnego myślenia o państwie i odpowiedzialności za jego losy. Jest dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu.

Pierwsza polska Konstytucja została uchwalona 231 lat temu na Zamku Królewskim w Warszawie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button