POLITYKAPOLSKA

Prezydent Słowacji z wizytą w Polsce. Andrzej Duda przypomniał trudne czasy

Wizyta w Warszawie

Na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy wizytę w Polsce złożyła prezydent Republiki Słowackiej Zuzana Čaputová.

– To okazja do podsumowania ostatnich pięciu lat bliskiej współpracy między naszymi krajami – powiedział prezydent RP.

Wizyta Prezydent Słowacji ma charakter pożegnalny, za dwa miesiące Zuzana Čaputova zakończy pięcioletnią prezydenturę.

– To okazja do podsumowania pięciu lat wspólnej pracy dla naszych krajów i budowania bezpieczeństwa w naszej części Europy i świata, a z drugiej strony umacniania gospodarczej prosperity, co w tak ogromnym stopniu – mimo wielu trudności – nam się udawało – podkreślił Andrzej Duda. – Dziękuję Pani Prezydent z całego serca za to, że od pierwszych dni swojej prezydentury podkreśliła wagę naszych relacji. Wizyta w Polsce była jedną z pierwszych wizyt po objęciu urzędu Prezydenta Słowacji.

Jak zaznaczył Andrzej Duda, „Pani Prezydent od samego początku pokazała, że budowanie dobrosąsiedzkich relacji pomiędzy naszymi krajami, a także tych związków, w których nasze kraje pozostają czyli wszystkich for współpracy międzynarodowej, w których uczestniczymy jest dla niej ważne i będzie to pielęgnowała”.

– Mówię tu o współpracy w ramach Unii Europejskiej i NATO, czyli w ramach najważniejszych międzynarodowych organizacji, w jakich jesteśmy, ale także o współpracy w mniejszych formatach, jak współpraca w ramach Trójmorza czy Bukaresztańskiej Dziewiątki oraz zupełnie regionalnych, jak współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej – powiedział prezydent RP.

Andrzej Duda przypomniał, że prezydentura Zuzany Čaputovej przypadła na trudne czasy: najpierw z powodu pandemii koronawirusa, potem z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę. – Chcę podkreślić, że zawsze, w najtrudniejszych sytuacjach, Pani Prezydent była otwarta na współpracę i działaliśmy ramię w ramię. Nie było pomiędzy nami żadnych nieporozumień i zawsze miałem pełne poczucie, że mogę na Panią Prezydent liczyć, także w tych trudnych momentach, które przeszliśmy. Jestem za to Pani Prezydent ogromnie wdzięczny – dodał.

Wizyta Zuzany Čaputovej rozpoczęła się od oficjalnego powitania przez Andrzeja Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Następnie prezydenci Polski i Słowacji przeprowadzili rozmowy w „w cztery oczy”.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button