ŁÓDŹ

Wojewoda łódzki krytykuje Zdanowską za testy przesiewowe

Łódź

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński zaatakował słownie Hannę Zdanowską, prezydent Łodzi.

– Coraz mniej jest chorych osób na koronawirusa. Żaden z pracowników przedszkola czy żłobka nie ma pozytywnych wyników na obecność wirusa. Każdy popełnia błędy. Wyniki zostały błędnie zakwalifikowane jako zarażone na COVID-19. Osoby te przez pewien czas mogły myśleć, że mogą być chore i dla nich nie były to przyjemne dni. 312 osób jest zdrowych. Jeszcze czekamy na wyniki od ponad 100 osób, poznamy je w ciągu 48 godzin. Wyniki interpretuje tylko lekarz – stwierdził wojewoda łódzki.

Tydzień temu aż u 456 spośród 3337 przebadanych osób, test dał wynik pozytywny lub wątpliwy. Decyzją władz Łodzi pracownicy wytypowanych do otwarcia placówek zostali wcześniej poddani testom na obecność koronawirusa. Jednak okazało się, że nikt nie został zakażony. Chyba jednak lepiej „dmuchać na zimne”.

Oświadczenie Hanny Zdanowskiej, prezydent Łodzi

„Wojewoda, który krytykuje przeprowadzenie przesiewowych badań u pracowników przedszkoli i żłobków, albo uprawia politykę, albo jest bez serca. I szkoda, że nie pomógł ich przeprowadzić, kiedy go o to prosiłam. Te testy to była bardzo dobra decyzja i bardzo się cieszę, że ponad 400 pracowników żłobków i przedszkoli, u których pojawiły się podejrzane wyniki, otrzymało ostateczne potwierdzenie że są zdrowi i mogą wracać do pracy.
W sprawie zdrowia, życia i bezpieczeństwa nie może być żadnych kompromisów. Polityka „jakoś to będzie”, „może się uda”, do której namawia dziś pan wojewoda, kosztowała nas w przeszłości, także tej niedalekiej, zbyt wiele. Szkoda, że rząd nie przygotował odpowiednich procedur i finansowania badań wcześniej, uniknęlibyśmy niepotrzebnych nerwów i stresu. Nie ma żadnego powodu dla którego o przedszkolaków mamy dbać mniej niż o górników, dla mnie zdrowie przedszkolanki jest tak samo ważne jak zdrowie górnika . Dziś możemy spać spokojnie, że żaden z dotychczas przebadanych pracowników miejskich przedszkoli ani żłobków nie stanowił zagrożenia dla swoich podopiecznych. Przedszkola i żłobki w dnu „zero” są bezpieczne. Jutro otwieramy kolejne placówki.

We wtorek otwartych zostanie kolejnych 9 żłobków oraz 11 przedszkoli. Łącznie otwartych będzie więc 16 żłobków oraz 59 przedszkoli.

Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi”

Otwarcie kolejnych żłobków i przedszkoli w Łodzi

Od poniedziałku 25 maja dzieci wrócą do kolejnych 5 żłobków i 46 przedszkoli.

Otwarcie żłobków

Od poniedziałku 25 maja otwieramy pięć kolejnych miejskich żłobków. Od poniedziałku 18 maja działa jeden – przy ul. Sienkiewicza 108.

U 56 pracowników Miejskich Żłobków z niepewnym wynikiem testu przesiewowego na obecność COVID-19 testy genetyczne dały wynik negatywny. To oznacza, że osoby opiekujące się i mające kontakt z najmłodszymi mogą wracać do pracy.

Zgodnie ze związanym z panującą pandemią koronawirusa reżimem sanitarnym te 5 placówek może w sumie przyjąć 128 dzieci. Na ten moment chęć ponownego oddania dzieci do tych placówek zadeklarowało w sumie 54 rodziców. Jednak dane będą weryfikowane z rodzicami do końca dnia.

Przypomnijmy, że od poniedziałku 18 maja działa jeden miejski żłobek, nr 31 przy ul. Sienkiewicza 108. Pierwszego dnia po ponownym uruchomieniu rodzice oddali do niego pod opiekę w sumie 8 dzieci. Zaś wczoraj, w czwartek 21 maja przyprowadzili 12. maluchów.

Przed ponownym uruchomieniem żłobków, w związku z panującą pandemią, miasto przeprowadziło badania przesiewowe u 558 pracowników. U 140 z nich wyniki były niepewne. Dlatego te osoby sukcesywnie są kierowane przez sanepid na badania genetyczne. Na dziś wiemy, że 56 wyników jest negatywnych. To pozwala nam na otworzenie 5 placówek od poniedziałku.

W Łodzi mamy 32 miejskie żłobki, które w normalnym okresie przyjęłyby prawie 3 000 maluchów.

Otwarcie przedszkoli

Łącznie 121 pracowników Przedszkoli Miejskich z niepewnym wynikiem testu przesiewowego na obecność COVID-19 otrzymało negatywny wynik testu genetycznego, a więc mogą wracać do pracy.

Sytuacja epidemiologiczna w województwie łódzkim (24 maja):

  • Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 1347
  • Liczba osób aktualnie zakażonych:360
  • Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 48
  • Liczba osób objętych kwarantanną:2072
  • Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 696
  • Liczba osób, które wyzdrowiały:929
  • Liczba osób, które zmarły:58
  • Liczba testów wykonanych przez laboratoria w województwie łódzkim w poprzedniej dobie: 1175
  • Liczba osób z potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi zakażeniem koronawirusem w województwie łódzkim to – 1347.
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Back to top button