POLITYKAPOLSKA

Ustawa okołobudżetowa. Duda z własnym „projektem”. Co dalej? Kiedy odbędzie się posiedzenie Sejmu?

Polityka

Kancelaria Prezydenta złożyła w Sejmie projekt ustawy okołobudżetowej.

Andrzej Duda zawetował wcześniejszą jej wersję.

Dokument ten jest taki sam, który wcześniej przyjął Sejm i Senat. Ma tylko dwie zmiany.

Weto prezydenta do ustawy okołobudżetowej na rok 2024

Duda: „Na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. odmawiam podpisania ustawy z 21 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024.”


Zmieniono artykuły 14 i 15. Chodzi o:

  • przekazanie przez ministra finansów ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego skarbowych papierów wartościowych o wartości nominalnej do 1 mld zł, aby podwyższyć kapitał zakładowy jednostkom publicznej radiofonii i telewizji,
  • przekazanie papierów wartościowych o wartości nominalnej do 1,995 mld zł (rekompensata z tytułu utraconych w roku 2024 wpływów z opłat abonamentowych).

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024

Wniesienie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej niniejszego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 zostało zapowiedziane przy ogłoszeniu decyzji o skorzystaniu przez Prezydenta RP z prerogatywy, o której mowa w art. 122 ust. 5 Konstytucji, to jest o odmowie podpisania ustawy z dnia 21 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 i wystąpieniu przez Prezydenta do Sejmu w dniu 27 grudnia 2023 r. z umotywowanym wnioskiem o ponowne rozpatrzenie tej ustawy (tzw. weto).

Projekt ustawy zawiera rozwiązania tożsame w zakresie celu, treści i o skutkach finansowych jak ustawa z dnia 21 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024, z wyłączeniem zakwestionowanych przepisów dotyczących finansowania mediów publicznych (art. 14 i 15 ustawy z dnia 21 grudnia 2023 r.).


Przed świętami Duda wręcz rozkazał: „Informuję, że po Świętach niezwłocznie złożę do Sejmu własny projekt, dotyczący m.in. podwyżek dla nauczycieli i pozostałych wydatków zaplanowanych w ustawie okołobudżetowej. W związku z powyższym wzywam Marszałka Sejmu Szymona Hołownię oraz Marszałka Senatu Małgorzatę Kidawę-Błońską do pilnego zwołania obrad obu Izb w celu rozpatrzenia i przyjęcia projektu jeszcze w tym roku.

Próba finansowania mediów publicznych przy pomocy ustawy okołobudżetowej (przez większość parlamentarną) jest w obecnej sytuacji niemożliwa do zaakceptowania. W moim projekcie ustawy wszystkie inne wydatki budżetowe – na czele z podwyżkami wynagrodzeń dla nauczycieli – zostaną zachowane.”

Przez swoje weto Duda zablokował m.in. podwyżki dla nauczycieli.

Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowano 10 stycznia, a Senatu 18 stycznia.

Oświadczenie marszałka Sejmu Szymona Hołowni

„Dziś do Sejmu wpłynął wniosek prezydenta RP Andrzeja Dudy o ponowne rozpatrzenie ustawy z 21 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 (tzw. ustawa okołobudżetowa). Równocześnie prezydent RP skierował do Sejmu nowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej, na rok 2024.

Informuję, że oba dokumenty zostały skierowane do wstępnego opiniowania przez służby prawne Sejmu. Po zakończeniu tej procedury, najpewniej jeszcze dziś, zostaną im nadane numery druków sejmowych. Prezydencki projekt ustawy zostanie skierowany do konsultacji oraz przesłany Prezesowi Rady Ministrów Donaldowi Tuskowi, celem przedstawienia stanowiska rządu. Prezydenckie weto zostanie rozpatrzone przez Sejm. Sejm będzie pracował zgodnie z harmonogramem przyjętym przez wszystkie siły polityczne. Następne posiedzenie Sejmu odbędzie się zatem w dniach 10-11 stycznia 2024 r.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button