FESTIWALEFILM I SERIALE

Toruń. Kolejne wybitne osoby świata filmu na Festiwalu CAMERIMAGE

Festiwal CAMERIMAGE 2022

Scenografia kojarzy się często ze wznoszeniem różnego rodzaju budowli, odpowiednią stylizacją istniejących budynków na obiekty z konkretnej epoki oraz szeroko rozumianą dekoracją wnętrz.

Po prostu, z tworzeniem obsadzie i ekipie optymalnych warunków do kręcenia scen. Praca scenografów jest jednak znacznie bardziej skomplikowana i polega na przystosowaniu przy pomocy ekipy filmowych profesjonalistów każdego elementu na planie, od dobrania stosownych rekwizytów i ustawienia ich w odpowiednich miejscach i pod adekwatnym kątem po przemyślenie kwestii kolorów, tekstur, kształtów itp. Dlatego wspólnie z reżyserem oraz autorami zdjęć scenografowie nadają wiarygodnych, fizycznych bądź wirtualnych, kształtów dawnym, teraźniejszym lub futurystycznym światom, istniejącym wcześniej tylko na kartach scenariusza.

Przez lata Festiwal CAMERIMAGE uhonorował wielu wybitnych przedstawicieli tego zawodu – Johna Myhre’a (Chicago, Wyznania gejszy), Dante Ferrettiego (Wywiad z wampirem, Aviator), Lilly Kilvert (Wichry namiętności, Ostatni samuraj), Arthura Maxa (Siedem, Gladiator), Allana Starskiego (Lista Schindlera, Pianista), Stuarta Craiga (Gandhi, cykl Harry Potter), Jacka Fiska (Cienka czerwona linia, Aż poleje się krew), Ricka Cartera (Jurassic Park, Avatar), Jeannine Oppewall (Tajemnice Los Angeles, Miasteczko Pleasantville), Eve Stewart (Jak zostać królem, Les Misérables: Nędznicy), Dennisa Gassnera (Skyfall, Blade Runner 2049), Adama Stockhausena (Grand Budapest Hotel, Most szpiegów) oraz Jana Roelfsa (Gattaca – szok przyszłości, Aleksander). Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że w trakcie nadchodzącej 30. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego CAMERIMAGE fenomenalna Sarah Greenwood odbierze Specjalną Nagrodę dla Scenografki.

Jeżeli kochacie kino, jest bardziej niż prawdopodobne, że pośród waszych ulubionych filmów znajduje się przynajmniej jeden tytuł, przy którym pracowała Sarah Greenwood. Scenografka przetwarzała wraz z Joe Wrightem XVIII-wieczną Anglię w Dumie i uprzedzeniu, zaś z Guyem Ritchiem nadawała XIX-wiecznemu Londynowi nowych barw i odcieni w Sherlocku Holmesie oraz Sherlocku Holmesie: Grze cieni. Z Wrightem odtwarzała także w Czasie mroku trudne warunki życia w Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej, a Billowi Condonowi pomogła przenieść jedną z najbardziej uwielbianych disneyowskich baśni – Piękną i Bestię – w ramy kina aktorskiego. Każdy projekt, w którym Greenwood brała udział, ulepszała na różne sposoby swoimi nietuzinkowymi umiejętnościami i nieskończoną wyobraźnią, radując zmysły widzów na całym świecie.

Za swoją pracę Sarah Greenwood doczekała się aż sześciu nominacji do Oscara®: za wspomniane Dumę i uprzedzenie, Sherlocka Holmesa, Piękną i Bestię oraz Czas mroku, a także za zrealizowane wraz z Joe Wrightem filmy Pokuta i Anna Karenina. Z brytyjskim reżyserem współpracowała zresztą przy większości jego pełnometrażowych fabuł, wliczając w to Solistę, Hannę i zeszłorocznego Cyrana. Jednak jej najbliższą współpracowniczką na planach jest dekoratorka Katie Spencer, z którą tworzy scenografie filmowe od czasu Guwernantki z 1998 roku (reż. Sandra Goldbacher), i z którą dzieliła wszystkie Oscarowe nominacje oraz inne branżowe nagrody i wyróżnienia. Obie panie skończyły niedawno pracę przy Barbie Grety Gerwig, film wejdzie na ekrany światowych kin w przyszłym roku.

Katie Spencer i Sarah Greenwood (fot. Sarah Greenwood Archives)

Sarah Greenwood i Katie Spencer przyjadą niedługo do Torunia, a uczestnicy Festiwalu CAMERIMAGE będą mogli zadać im osobiście pytania o wszystkie z wymienionych filmów oraz podziękować za wszystkie piękne filmowe doświadczenia, które zapewniły nam przez ostatnie ćwierć wieku. Zapraszamy do udziału w 30. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego CAMERIMAGE, która odbędzie się w dniach 12-19 listopada.

Twórca kultowych filmów na jubileuszu CAMERIMAGE

W trakcie rozpoczynającego się 12 listopada Festiwalu CAMERIMAGE do Torunia przyjedzie Jean-Jacques Annaud, reżyser takich filmów jak „Imię róży”, „Siedem lat w tybecie”, „Wróg u bram” czy niezapomniany „Niedźwiadek”. Współpracował z największymi gwiazdami Hollywood, wliczając w to Seana Connery’ego, Juda Law czy Brada Pitta. Annaud, wraz wybitnym autorem zdjęć Jeanem-Marie Dreujou i cenionym scenografem Jeanem Rabasse, podczas specjalnego seminarium opowiedzą o tym jak powstawało ich wspólne dzieło – film „Notre Dame płonie”.

Jak co roku, na uczestników wydarzenia czeka nie tylko niepowtarzalna okazja by zobaczyć wyjątkowe filmy fabularne i dokumentalne, odcinki seriali i teledyski, ale także możliwość spotkania i wysłuchania wybitnych filmowców opowiadających o swojej pracy. Jean-Jacques Annaud, Jean-Marie Dreujou i Jean Rabasse, których spotkać będziemy mogli podczas jubileuszowej edycji CAMERIMAGE, to jedni z najważniejszych twórców współczesnego francuskiego kina. Nie może więc dziwić, że to właśnie ten tercet podjął się zrealizowania filmu o dramatycznych wydarzeniach, jakie cały świat obserwował 15 kwietnia 2019 roku, kiedy to jeden z symboli Paryża – Katedra Notre Dame – stanęła w ogniu. Efektem wspólnej pracy twórców jest film „Notre Dame płonie” – zrealizowana z rozmachem, wstrząsająca, prawdziwa historia walki o ocalenie jednego z najważniejszych zabytków Europy oraz bezcennych relikwii chrześcijaństwa. Film o sile odwagi i wiary zwykłych ludzi w starciu z potęgą niszczycielskiego żywiołu.

Francuscy twórcy spotkają się z uczestnikami CAMERIMAGE przed oraz po pokazie specjalnym ich poruszającego filmu. Wezmą także udział w seminarium, w trakcie którego opowiedzą o wyzwaniach związanych z realistycznym odtworzeniem tragicznego w skutkach pożaru. Trudno o lepszą możliwości zajrzenia za kulisy tak imponującej produkcji.

Jean Jacques Annaud i Jean-Marie Dreujou (fot. Wiesława Dalecka)

Jean-Jacques Annaud i Jean-Marie Dreujou współpracują ze sobą od lat, w ciągu 15 lat wspólnych filmowych wojaży nakręcili jedynie cztery filmy fabularne oraz serial telewizyjny, lecz swymi poszukiwaniami środków wizualnych do wyrażania różnych stanów ludzkiej i zwierzęcej natury wyznaczyli nowe ścieżki myślenia o kinie. Ich pierwszym projektem byli „Dwaj bracia”, osadzona w latach 20. XX wieku na terenie Indochin Francuskich historia dwóch tygrysów, które pragną żyć na wolności, jednakże raz za razem natykają się na przejawy ludzkiego okrucieństwa. Dreujou i Annaud pracowali z prawdziwymi zwierzętami, wliczając w to około 30 tygrysów grających głównych bohaterów, a film nakręcili łącząc materiał z taśmy 35mm z ujęciami w HD oraz komputerową post-produkcją. Rezultatem była ekscytująca i poetycka podróż do serca dzikiej natury. Najbardziej znanym filmem duetu stał się jednak zrealizowany ponad 10 lat później „Wilczy totem”, który Dreujou i Annaud kręcili przez ponad rok na mongolskich stepach, pracując w jak największej zgodzie z naturą. W 2018 roku francuzi otrzymali podczas festiwalu CAMERIMAGE nagrodę dla duetu reżyser – autor zdjęć.

Spotkanie z Jeanem-Jacquesem Annaud, Jeanem-Marie Dreujou i Jeanem Rabasse to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników kina zainteresowanych tajnikami filmowego rzemiosła.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button