FESTIWALEFILM I SERIALE

49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wojciech Marczewski laureatem Platynowych Lwów

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za całokształt twórczości otrzyma w tym roku Wojciech Marczewski.

Reżyser odbierze statuetkę Platynowych Lwów podczas finałowej gali 49. FPFF.

Bardzo się cieszę z Platynowych Lwów dla Wojciecha Marczewskiego, to jeden z najwybitniejszych polskich filmowców – autor precyzyjny, a przy tym obdarzony czystą filmową intuicją. Niedawno mi wyznał, że cały czas uczy się nazywać reguły rządzące materią kina. Mimo to jego filmy były od początku dojrzałe w treści i formie. Jest to reżyser, który skrywa tajemnicę, i mam nadzieję, że chociaż jakąś jej cząstkę uda nam się odkryć w tym roku w Gdyni – mówi Joanna Łapińska, Dyrektorka Artystyczna FPFF.

Wojciech Marczewski to reżyser filmowy i telewizyjny, scenarzysta, producent, ceniony pedagog, wykładowca szkół filmowych w Londynie, Berlinie, Kopenhadze, Łodzi, Warszawie i Katowicach, a przy tym niekwestionowany autorytet polskiego środowiska filmowego. Jest laureatem Złotych Lwów Gdańskich za film Ucieczka z kina „Wolność” (1990) oraz Srebrnych Lwów Gdańskich za filmy Dreszcze (1981) i Zmory (1979), a także Nagrody Specjalnej Jury za film Czas zdrady (1997). Wyróżniony w Berlinie za Dreszcze Srebrnym Niedźwiedziem i Nagrodą FIPRESCI. 

Twórczość Wojciecha Marczewskiego, ilościowo niewielka, gdyż składająca się raptem z czterech filmów kinowych, pięciu telewizyjnych, kilku etiud oraz jednego serialu, uderza rozmachem podejmowanych tematów, reżyserską konsekwencją oraz skalą artystycznych wyzwań. Kino Wojciecha Marczewskiego przygląda się kondycji człowieka XX wieku w jego najbardziej dramatycznych punktach, wyznaczonych przez historię, ideologię i ducha czasów. Zawsze jednak są to historie intymne, delikatne, poruszające głębią i wyrazistością, impresyjne obrazy wykreowane z metafor, fantazji i wspomnień. 

Och, to miłe, nie zapomnieli jeszcze o mnie. Uczucie satysfakcji i zaskoczenia – komentuje przyznanie nagrody Wojciech Marczewski. I dodaje: Nagroda za całokształt dokonań? To już? Teraz, dzisiaj? Sądziłem, że to będzie kiedyś, przecież nie jestem gotowy, niczego nie dokończyłem, nie zamknąłem, wszystkie prace rozgrzebane, częściowo tylko zapisane w notatkach… Może poprosić, żeby przyznali tę nagrodę za kilka lat?

Leszek Kopeć, Dyrektor Festiwalu dodaje: Z Wojciechem Marczewskim współpracuję od ponad dwudziestu lat w Gdyńskiej Szkole Filmowej podczas Pomorskich Warsztatów Filmowych, trzy lata przy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Piękny czas. Życzę z całego serca, aby jak najdłużej obdarzał swoim talentem pedagogicznym studentów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Zgadzam się, że Wojciech Marczewski to wyjątkowy twórca. Jego filmy są głębokie i poruszają ważne tematy. Platynowe Lwy to zasłużone wyróżnienie, które podkreśla jego wkład w polskie kino. Cieszy mnie, że Marczewski nadal chce się rozwijać, mimo że jego dotychczasowe prace są dojrzałe i dopracowane. Jego skromność i ciągła dążność do doskonałości są inspirujące. Mam nadzieję, że ta nagroda zachęci go do dalszych działań i że zobaczymy jeszcze wiele jego nowych projektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button