POLSKA

Wielki akt oskarżenia. Lewica kontra tłuste koty. Prawnicy rozliczą PiS-owskich funkcjonariuszy

11-osobowy zespół prawników

Prawniczy thriller to nie tylko błyskotliwe wystąpienia na sali sądowej, ale przede wszystkim godziny pracy nad przygotowaniem argumentacji oraz materiałem dowodowym.

Zakasane rękawy adwokatów i siedzenie w biurze po zmroku to częsta scena seriali z prawnikami w roli głównej. W najbliższych 12 miesiącach będzie to rzeczywistość 11 członków drużyny prawników Lewicy, którzy przygotowują wielki akt oskarżenia wobec działaczy partii rządzącej.

Wygrane przez demokratyczną opozycję wybory w 2023 r. otworzą drogę do przywrócenia praworządności w Polsce. Jednakże nie można tracić czasu, dlatego już teraz drużyna prawników Lewicy szykuje materiał dowodowy do rozliczenia PiS-owskich funkcjonariuszy.

Układ zamknięty

Przyszłoroczne wybory parlamentarne zakończą funkcjonowanie układu zamkniętego na czele którego funkcjonuje Zbigniew Ziobro, który jest jednocześnie Prokuratorem Generalnym i Ministrem Sprawiedliwości. Skończy się więc parasol ochronny nad działaczami Zjednoczonej Prawicy. Nie będzie komu wydawać poleceń prokuratorom, aby działali zgodnie z politycznym zapotrzebowaniem. Zakończy się blokowanie postępowań i zastraszanie funkcjonariuszy wymiaru sprawiedliwości.

Prawnicy kontra tłuste koty PiS

W nowym Sejmie powstanie Komisja Sprawiedliwości i Prawa, która z imienia i nazwiska wskaże osoby, które w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy łamały prawo, w tym ustawę zasadniczą. A dzięki drużynie prawników Lewicy nadzwyczajna sejmowa komisja będzie miała nad czym pracować już od pierwszego dnia od powołania.

– Przez ostatnie 7 lat byliśmy świadkami wielu naruszeń prawa, które spowodowały reale kłopoty dla Polek i Polaków oraz wznieciły konflikt z Unią Europejską. Lewica nie pozostanie bierna wobec tych naruszeń. Dlatego jedną z pierwszych ustaw jaką klub parlamentarny Lewicy złoży w nowym Sejmie, będzie ustawa o powołaniu Komisji Sprawiedliwości i Prawa – zapowiada poseł Krzysztof Śmiszek. Jak poinformował komisja zbada wszystkie naruszenia jakie miały miejsce od 2015 roku.

– Wskażemy kto i kiedy używał służb specjalnych, żeby eliminować niewygodną konkurencję. Kto i kiedy nadużywał władzy, przekraczał kompetencje, aby umacniać swoją polityczną władzę. Kto i kiedy przekraczał uprawnienia funkcjonariusza publicznego, narażając Skarb Państwa na gigantyczne szkody. Wskażemy także, kto i kiedy wpływał na tryb pracy Trybunału Konstytucyjnego i kto, kiedy i z kim rozmawiał, aby ustalić treść wyroków trybunalskich. Za wszystkie nadużycia konieczna będzie odpowiedzialność z imienia i nazwiska – mówi Śmiszek.

Prawniczy thriller

Kto wszedł do drużyny prawników Lewicy? Są tu zarówno doświadczeni gracze, ale i prawnicy, którzy będą chcieli pokazać co potrafią. – Mecenas Ryszard Kalisz (w latach 1998 – 2000 szef kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w latach 2004-2005, poseł na Sejm czterech kadencji), prof. Danuta Waniek (w latach 1995 – 1997 szefowa kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, posłanka trzech kadencji oraz przewodnicząca KRRiT w latach 2003-2005), mecenas Agata Bzdyń, konstytucjonalista Bartosz Żmuda, mecenas i były prokurator Jarosław Szymczyk, mecenas Piotr Nagler, mecenas Kamila Ferenc, mecenas Bartłomiej Ciążyński, mecenas Marcin Kostka, mecenas Karol Perkowski, mecenas Karolina Kędziora – to oni przygotują wielki akt oskarżenia.

Drużyna prawników Lewicy została zaprezentowana podczas konwencji “Prawo. Europa. Sprawiedliwość”

– Komisja Sprawiedliwości i Prawa nie będzie kolejnym sądem ani trybunałem, ale w przeciągu 6 miesięcy od powołania przeprowadzi dokładny audyt, wysłucha zeznań i sporządzi raport. Pokaże skalę bezprawia państwa PiS – zapowiada Krzysztof Śmiszek i podkreśla, że materiał ten stanie się podstawą do złożenia wniosków do prokuratury. – Wszystko będzie się działo przy otwartej kurtynie. Wszystko odbędzie się zgodnie z prawem i demokratycznymi procedurami – dodaje.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button