FESTIWALEKONCERTY

Legenda polskiego punku – The Bill – powraca na Pol’and’Rock Festival 2024

Najpiękniejszy Festiwal Świata

Legenda polskiej sceny punkowej – The Bill – powraca na Najpiękniejszy Festiwal Świata.

Jedna z największych ikon polskiej sceny punkowej – zespół The Bill powstał w 1986 roku w Pionkach, z inicjatywy Dariusza „Kefira” Śmietanki oraz Dariusza „Skóry” Stawskiego. Już od pierwszych lat działalności, grupa zyskała uznanie na lokalnych scenach, pomimo częstych zmian składu. Przełomem stał się udział w legendarnym festiwalu Jarocin ’92, podczas którego kapela zdobyła nagrodę publiczności. To wydarzenie otworzyło nowy rozdział w zarówno w historii samego zespołu jak i historii polskiego punka.

Debiutancka płyta „The Biut”, wydana w 1990 roku, zapewniła The Bill’owi miejsce w czołówce polskiej sceny punkowej, sprzedając się w nakładzie ponad 60 000 egzemplarzy. Kolejne albumy, takie jak „Początek Końca”, „Sex and Roll” czy „Daję Wam Ogień” świadczą o niezwykłym zróżnicowaniu muzycznym zespołu, który nie bał się eksperymentować i ewoluować artystycznie. Po krótkiej przerwie The Bill powrócił na scenę w 2004 roku w odświeżonym składzie, znowu z Kefirem jako wokalistą i gitarzystą. W ciągu kolejnych lat zespół wydał kilka albumów, m.in. „Niech Tańczą Aniołowie” i „Historie Prawdziwe”, które do dzisiaj cieszą się uznaniem fanów punk rocka.

Zespół The Bill wystąpił 3 razy na Najpiękniejszym Festiwalu Świata – podczas 19. Przystanku Woodstock, 20. Przystanku Woodstock oraz 23. Przystanku Woodstock
Obecnie The Bill występuje w składzie: Dariusz „Kefir” Śmietanka (wokal, gitara), Andrzej „Jędrek” Tomczyk (gitara), Tomasz „Zawad” Zawadzki (gitara basowa, wokal) i Artur „Artie” Woźniak (perkusja). Ich najnowszy album „The Kada” jest dziesiątym w dorobku zespołu i powstał po dziesięciu latach fonograficznej ciszy. To kolejny w wykonaniu kultowej formacji prawdziwy powrót do korzeni polskiego punk rocka!

30. Pol’and’Rock Festival

Znany wcześniej jako Przystanek Woodstock, Pol’and’Rock Festival to przede wszystkim wielka muzyczna przygoda, podczas której ożywają ideały oryginalnego Woodstocku’69. Odbywający się w Polsce od 1995 roku festiwal już po raz 30. wyśle w eter dźwięki Pokoju, Miłości i Muzyki.

W dniach 1-3 sierpnia 2024 roku ponownie na dawnym lotnisku Czaplinek-Broczyno Najpiękniejsza Publiczność Świata spotka się, by pielęgnować wartości wolności, braterstwa i rock’n’rolla (ale nie tylko!), podczas jubileuszowej edycji Pol’and’Rock Festival! Ogłoszonymi do tej pory zespołami są: Flogging Molly, T.Love, Guano Apes, Flapjack, Clawfinger, Sick Of It All, CelKilt, Motionless in White, Electric Callboy, Myrath, Kasia Kowalska, The Warning, Less Than Jake, MEUTE, Modestep, Enej, Orkiestra Dorosłych Dzieci, Paktofonika Live Band, Mery Spolsky, Zenek Kupatasa, Coma, Transgresja, Krzysztof Sokołowski i Rotting Christ.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button