TRÓJMIASTO

Szopka z Piasku w Oliwie już stoi. Powstawała 10 dni z ponad 70 ton piasku

Gdańsk

Szopka z Piasku stanęła przed Oliwskim Ratuszem Kultury.

Uroczyste odsłonięcie atrakcji odbyło się w piątek, 18 grudnia, podczas symbolicznej Wigilii Oliwskiej. Przedświąteczne spotkanie z duchownymi kościołów i związków wyznaniowych w Gdańsku tym razem musiało odbyć się bez udziału tłumnie zbierających się zwykle mieszkańców.

Szopka z Piasku. To kultywowana już od 10 lat gdańska tradycja (fot. Dominik Paszliński/UMG)

Tegoroczna Szopka z Piasku przed Oliwskim Ratuszem Kultury (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) powstała według projektu autorstwa gdańskiej rzeźbiarki Ewy Topolan. Artystka już we wcześniejszych latach stworzyła koncepcję popularnej świątecznej atrakcji – w 2013 roku mogliśmy oglądać w Oliwie figurę z lodu przedstawiającą bożonarodzeniową scenę w jej interpretacji. Natomiast o tym, że umie się obchodzić z innym trudnym surowcem, jakim jest piasek, mogli się przekonać uczestnicy Festiwalu Rzeźb z Piasku, gdzie wraz z Adą Majdzińską zaprezentowała jedną z prac.

Za wykonanie dzieła odpowiada w tym roku małżeństwo gdańskich rzeźbiarzy: Bartosz Chylewski i Natalia Frankowska-Chylewska, także zaznajomionych z pracą w piasku. To ważne, bo jak tłumaczy Marzena Świtała z Fundacji Wspólnota Gdańska, koordynatorka projektu, nie jest to proste zadanie.

– To bardzo specyficzny obszar rzeźbiarstwa. Nasza szopka powstała z ponad 70 ton piasku pochodzącego z jednej z pomorskich żwirowni. Prace budowlane i rzeźbiarskie łącznie trwały 10 dni, i nie jest to koniec. Piasek jest kapryśnym budulcem, niełatwym w pracy, zwłaszcza, gdy są wahania temperatury na zewnątrz. Dlatego rzeźbiarze kończą detale już po oficjalnej inauguracji.

Szopka z Piasku. To kultywowana już od 10 lat gdańska tradycja (fot. Dominik Paszliński/UMG)

O tym, że jest to szczególny czas, przypomina wygląd tegorocznej Szopki z Piasku – rzeźba mogąca co roku pochwalić się innym motywem przewodnim zainspirowana została siłami natury, która tak diametralnie zmieniła życie ludzi na całym świecie.

Szopka z Piasku. To kultywowana już od 10 lat gdańska tradycja (fot. Dominik Paszliński/UMG)

– Staramy się, aby projekt szopki nawiązywał do czegoś charakterystycznego dla danego roku, albo do innego motywu z Biblii czy historii i symboli kulturowych – mówi Marzena Świtała. – W tym roku jest niezwykły – przedstawia scenę Bożego Narodzenia w naturalistycznym otoczeniu. Autorka nawiązała do przyklasztornych łacińskich ogrodów maryjnych, które były bardzo bogate we florę i faunę. Oprócz ozdobnych rabat, innych roślin, a także zwierząt, znajdowały się tam również kapliczki poświęcone Matce Boskiej. Nasza szopka nawiązuje do nich, a równocześnie do siły przyrody, którą ten upływający rok nam wyraźnie pokazał – człowiek jest jej częścią i podlega jej bezlitosnym wpływom.

Szopka z Piasku będzie prezentowana do 6 stycznia 2021 roku.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button