INNE

Smok „Krakusek” maskotką Igrzysk Europejskich 2023

Małopolska

Konkurs na maskotkę Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 został rozstrzygnięty.

Z niemal 2500 nadesłanych prac, komisja wybrała trzy, które zostały poddane pod głosowanie internautów na FB. Zarówno w opinii kibiców, jak komisji konkursowej wygrał… smok „Krakusek”.

Smok to niekwestionowany symbol Krakowa. Legenda o bestii, która zamieszkiwała grotę pod zamkiem na Wzgórzu Wawelskim była podawana z ust do ust już w średniowieczu. Owiany tajemnicą gad przez wieki budził strach najmłodszych, ale współcześnie zaczął przybierać bardziej sympatyczną postać. Tak, jak w konkursie na maskotkę Igrzysk Europejskich Kraków Małopolska 2023.

W głosowaniu internautów długo trwała zacięta walka pomiędzy trzema finałowymi projektami: smokiem „Krakuskiem”, salamandrą „Sandrą” i rysiem „Ryszardem”. Pierwsze dwa bardzo długo „szły łeb w łeb”, ale na finiszu lepszy okazał się smok.

Konkurs na maskotkę Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 (fot. org.)

Głosowanie internautów stanowiło 20 proc. Końcowej oceny, ale komisja konkursowa nie miała wątpliwości, że wybór kibiców jest słuszny.

– Podczas dużych wydarzeń sportowych maskotka zawsze stanowi istotny element. Z jednej strony nawiązuje do lokalnej kultury czy symboli, z drugiej pozwala bardziej zaangażować kibiców w uczestnictwo. Jest wizytówką imprezy i na długo pozostaje w pamięci zarówno sportowców, jak i fanów. Dlatego trudno sobie wyobrazić, by Kraków i Małopolskę mógł lepiej obrazować inny projekt niż właśnie sylwetka smoka – powiedział Marcin Nowak, prezes Spółki Igrzyska Europejskie 2023.

Konkurs na maskotkę Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 (fot. org.)

Autorką pracy jest 15-letnia Katarzyna Biśta z Libiążą, która zostanie zaproszona wraz z rodziną na trybunę VIP podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia Igrzysk Europejskich. Otrzyma też spersonalizowaną maskotkę oraz zestaw oficjalnych gadżetów IE2023.

Projekt Kasi zostanie teraz przerysowany przez grafików, tak by na jego podstawie można było stworzyć właściwą maskotkę. Tę dużych rozmiarów, która będzie witać sportowców na lotniskach i arenach oraz tę mniejszą, którą kibice zabiorą do domów jako pamiątkę Igrzysk Europejskich Kraków Małopolska 2023.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button