SIATKÓWKA

Siatkówka. Losowanie europejskich pucharów 2020/2021. Polskie drużyny w Lidze Mistrzów i Pucharze CEV kobiet

Europejskie puchary 2020/2021

Z powodu pandemii koronawirusa Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (CEV) dopuściła możliwość zgłoszenia przez narodowe federacje dodatkowych zespołów.

W ten sposób na arenie europejskiej zobaczymy aż osiem polskich drużyn: Grupa Azoty Chemik Police, Developres SkyRes Rzeszów, ŁKS Commercecon Łódź (Liga Mistrzyń), Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, VERVA Warszawa ORLEN Paliwa, PGE Skra Bełchatów, Jastrzębski Węgiel (Liga Mistrzów) i DPD Legionovia Legionowo (Puchar CEV). Dodatkowo w rozgrywkach zaprezentuje się polsko-brytyjski klub IBB Polonia Londyn.

Liga Mistrzów Kwalifikacje

W kwalifikacjach wystartuje łącznie 18 zespołów. W pierwszej rundzie zostaną one podzielone na 6 grup, po 3 drużyny. Każda z ekip będzie organizatorem wewnątrzgrupowego turnieju (łącznie trzy turnieje). Pierwszy zostanie rozegrany w terminie 22-24.09; drugi 29.09-1.10, a trzeci 6.10-8.10. Najlepsza ekipa z każdej grupy awansuje do 2.rundy.

W rundzie 2. sześć najlepszych zespołów zostanie podzielone na dwie grupy, po trzy drużyny. Podobnie jak w poprzedniej fazie, tak i teraz każda z drużyn zorganizuje wewnątrzgrupowy turniej (łącznie trzy turnieje), które odbędą się w dniach 13-29.10. Najlepsze drużyny awansują do 4.rundy Ligi Mistrzów i uzupełnią stawkę przydzielonych już drużyn.

W tej fazie rozgrywek bierze udział Jastrzębski Węgiel, który w wyniku losowania trafił do grupy C z białoruskim Stroitelem Mińsk i holenderskim Draismą Dynamo Apeldoorn. W przypadku awansu do 2.rundy Ślązacy zagrają ze zwycięzcami grup A i B. Droga jastrzębian do ścisłego składu Ligi Mistrzów wydaje się prosta.

Liga Mistrzów

W Lidze Mistrzów w 4.rundzie rozgrywek (faza grupowa) rywalizować będzie łącznie 20 zespołów, podzielonych na 5 grup, liczących po 4 drużyny. Osiemnaście ekip jest pewnych startu w fazie grupowej (na podstawie rankingów europejskich), natomiast dwa pozostałe wakaty uzupełnią drużyny wyłonione w kwalifikacjach.

Na tym etapie zespoły z miejsc 1. (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle) i 2. (VERVA Warszawa ORLEN Paliwa) tej samej federacji nie mogą trafić do jednej grupy.

Faza grupowa rozgrywana będzie od listopada do lutego. Po wyłonieniu uczestników ćwierćfinałów odbędzie się kolejne losowanie (11 lutego). Wielki finał rozgrywek zaplanowano na 1 maja 2021 roku.

W czekającej nas edycji Ligi Mistrzów wystartują Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, VERVA Warszawa ORLEN Paliwa i PGE Skra Bełchatów. Dodatkowo szanse na awans ma cały czas Jastrzębski Węgiel.

Polskie zespoły w wyniku losowania trafiły do bardzo trudnych grup. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i PGE Skra Bełchatów znalazły się w grupie A, a to oznacza, że czekają nas polsko-polskie starcia. Stawkę uzupełniły drużyny Fenerbahce HDI Stambuł (TUR) i Linemans Aalst (BEL).

VERVA Warszawa ORLEN Paliwa trafiła z kolei do grupy C, gdzie zetrze się z rywalami z najwyższej półki – Leo Shoes Modeną (ITA) i Kuzbassem Kemerovo (RUS). Czwartym zespołem jest bywalec Ligi Mistrzów belgijski Knack Roeselare.

Jeśli Jastrzębski Węgiel awansuje do 4.rundy rozgrywek, wtedy uzupełni skład grupy C z Berlinem Recycling Volleys, ACH Volley Ljubljaną i Zenitem Kazań. Będzie to dla Rosjan świetna okazja do rewanżu za przerwany z powodu COVID-19 sezon, w którym jatrzębianie dwukrotnie triumfowali.

Liga Mistrzyń Kwalifikacje

W kwalifikacjach do Ligi Mistrzyń wystartuje łącznie 12 zespołów, podzielonych na 6 par. Zwycięzcy awansują do kolejnej rundy, w której ponownie zostaną rozdzieleni na pary, których wygrani uzupełnią grono drużyn desygnowanych do gry w 4.rundzie.

W tej fazie rozgrywek startuje ŁKS Commercecon Łódź. Łodzianki spotkają się w dwumeczu z izraelskim Hapoelu KFAR SABĄ.

Liga Mistrzyń

W Lidze Mistrzyń, podobnie jak w rozgrywkach panów, w 4.rundzie (faza grupowa) rywalizować będzie łącznie 20 zespołów, podzielonych na 5 grup, liczących po 4 drużyny. W zmaganiach pań siedemnaście ekip jest pewnych startu w fazie grupowej (na podstawie rankingów europejskich), natomiast trzy pozostałe wakaty uzupełnią drużyny wyłonione w kwalifikacjach.

Na tym etapie zespoły z miejsc 1. i 2. tej samej federacji nie mogą trafić do jednej grupy.

Faza grupowa rozgrywana będzie od listopada do lutego. Po wyłonieniu uczestników ćwierćfinałów odbędzie się kolejne losowanie (11 lutego). Wielki finał rozgrywek zaplanowano na 1 maja 2021 roku.

W tej fazie rozgrywek pewne miejsca mają dwa polskie kluby Grupa Azoty Chemik Police i Developres SkyRes Rzeszów. Szanse na awans z kwalifikacji ma także ŁKS Commercecon Łódź.

Developres SkyRes Rzeszów w wyniku losowania, dokonanego przez Simone Giannelliego – rozgrywającego reprezentacji Włoch, trafił do grupy A w której zagra z Unet e-work Busto Arsizio (ITA), SSC Palmberg Schwerin (GER) oraz jednym ze zwycięzców 2.rundy kwalifikacyjnej.

Grupa Azoty Chemik Police z kolei została przydzielona do trudnej grupy E, w której czekają ją starcia z Dynamem Kazań (RUS), Igor Gorgornzolą Novarą (ITA) i VK UP Olomouc (CZE).

Puchar CEV kobiet

W Pucharze CEV kobiet zespoły startujące od fazy 1/16 rozgrywek zostały podzielone na pary. W tych zmagań startuje DPD Legionovia Legionowo. Legionowianki trafiły na francuski Beziers Angels.

Puchar CEV mężczyzn

W Pucharze CEV kobiet zespoły startujące od fazy 1/16 rozgrywek zostały podzielone na pary. W tych zmagań nie starują polscy przedstawiciele.

Puchar Challenge kobiet

Podobnie jak w swoim wyższym rangą odpowiedniku – ekipy rywalizujące w Pucharze Challenge zostaną połączone w pary 1/16 rozgrywek. W tych zmaganiach nie ma polskich przedstawicieli.

Puchar Challenge mężczyzn

Podobnie jak w swoim wyższym rangą odpowiedniku – ekipy rywalizujące w Pucharze Challenge zostaną połączone w pary 1/16 rozgrywek. W tych zmaganiach nie ma polskich przedstawicieli.
(PZPS)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button