RECENZJE

Sensacja w gdańskim ZOO! Wykluł się krytycznie zagrożony gatunek żółwia azjatyckiego – orlicja

Gdańsk

Młoda orlicja wykluła się po 128 dniach inkubacji jaja w odpowiedniej temperaturze i wilgotności.

– Żółw ma się znakomicie, bardzo ładnie przybiera na wadze i na całe szczęście ma duży apetyt – mówi Daria Zwierzchowska, opiekunka gadów w ZOO Gdańsk. Jego waga wzrosła od 45 g po wykluciu do 64 g na dzień dzisiejszy – dodaje opiekunka. Orlicja to największy żółw słodkowodny Azji Południowo-Wschodniej i jako dorosły osobnik może osiągnąć wagę nawet do 50 kg przy 80 do 100 cm długości karapaksu.

Młoda orlicja w pierwszych dniach życia żywiła się bardzo dojrzałymi owocami, figi, gruszki, banany, papaje, niekiedy również winogrono oraz mączniaki i drewnojady bez skórki.

Gdańskie zoo. Wykluł się krytycznie zagrożony gatunek żółwia azjatyckiego – orlicja (fot. ZOO Gdańsk)

– W kolejnych dniach zaczęliśmy przygotowywać specjalną galaretkę, której przepis zapożyczyliśmy z zoo z Drezna – tłumaczy Daria Zwierzchowska. W składzie galaretki występuje wywar z kurzych łapek bogatych w kolagen, żelatyna, filety ryb słodkowodnych, niewielka porcja marchewki, kompleks witamin i mlecz – dodaje. Orlicje są wszystkożerne. W naturze, z racji zamieszkiwania jezior i terenów podmokłych korzystają z rybnej diety oraz opadłych owoców, a niekiedy także z drobnych kręgowców. 

Orlicja w naturze zamieszkuje słodkowodne jeziora, bagna i systemy rzeczne na obszarach Indonezji i Malezji. Jest to największy żółw słodkowodny w Azji Południowo-Wschodniej.

Gdańskie zoo. Wykluł się krytycznie zagrożony gatunek żółwia azjatyckiego – orlicja. Samica (fot. ZOO Gdańsk)

– To gatunek bardzo rzadki oraz bardzo słabo poznany, dlatego aby zapewnić jak najlepsze warunki młodej orlicji kontaktujemy się z zagranicznymi ogrodami zoologicznymi, którzy mogą podzielić się z nami swoim doświadczeniem – mówi Izabela Krause, zastępca dyrektora ds. hodowlanych w ZOO Gdańsk. Młody żółw w naszym zoo ma zapewnione odpowiednie warunki, temperaturę w akwarium ok. 29 stopni, specjalną lampę oraz matę grzewczą zamontowaną pod akwarium – tłumaczy Izabela Krause. Przed wykluciem jajo inkubowane było również w temperaturze 29 stopni, przy wilgotności 80 do 100% – dodaje.

Żółwie składają jaja na lądzie, to zwierzęta jajorodne. Samica wykopuje niewielki dół w piasku, do którego składa jaja, dzięki temu zachowane są naturalne warunki inkubacji, czyli odpowiednia wilgotność oraz temperatura. Po wykluciu żółwie od początku są samodzielne i nie są wychowywane przez osobniki dorosłe.

– Przychówek orlicji to bardzo duże wydarzenie ze względu na fakt, iż jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem  – mówi Michał Targowski, dyrektor ZOO Gdańsk. Orlicja objęta jest Waszyngtońską Konwencją CITES oraz programem ESB w ramach EAZA. Żółwiowi w naturze zagraża przede wszystkim kłusownictwo, nielegalne pozyskiwanie z naturalnego środowiska w celach handlowych, na rynku spożywczym. Mierzy się także z utratą naturalnych siedlisk, głównie z powodu wycinki naturalnych lasów pod uprawę palmy olejowej. Szacuje się, że wciągu ostatnich 90 lat populacja orlicji zmniejszyła się o 80%.

Gdańskie zoo. Wykluł się krytycznie zagrożony gatunek żółwia azjatyckiego – orlicja. Samica (fot. ZOO Gdańsk)

– Narodziny żółwia to również ogromny sukces naszego zoo, bowiem jest to pierwszy przychówek tego gatunku w gdańskim zoo, a także pierwszy przychówek w Polsce – tłumaczy Michał Targowski. Orlicje do gdańskiego zoo trafiły z przemytu w 2002 roku. Miały trafić do Chin, gdzie prawdopodobnie zostałyby sprzedane jako pożywienie na tamtejszych targach, dlatego ogromnie cieszymy się, że mogły otrzymać azyl i szansę na długie życie w naszym ogrodzie – dodaje dyrektor.

W tej chwili młoda orlicja przebywa na zapleczu, pod czujnym okiem opiekunów i jeszcze przez jakiś czas nie będzie dostępna dla gości zoo. W pawilonie gadów i ptaków można zaobserwować parę dorosłych osobników tego gatunku.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button