SZCZECIN

Krzysztof Jarzyna ze Szczecina. Rzeźba „szefa wszystkich szefów” stanęła na Łasztowni

Szczecin

Postać Krzysztofa Jarzyny, cała w czerni, z charakterystyczną walizką i okularami już pojawiła się na szczecińskiej Łasztowni.

W tym momencie jest opakowany folią. Wkrótce figura ta zostanie odsłonięta.

Odlany z brązu Krzysztof Jarzyna ze Szczecina to legendarna postać z komedii Olafa Lubaszenki „Poranek kojota”.

Rok temu rozstrzygnięto konkurs na projekt instalacji artystycznej upamiętniającej postać „Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina – Szefa Wszystkich Szefów”, ikony popkultury na terenie Łasztowni w Szczecinie.

Autorkami zwycięskiej pracy są Ewa Bone i Ewa Kozubal.

„Wybrany projekt ma znamiona instalacji rzeźbiarskiej, a nie ujęcia pomnikowego jako takiego. W rozumieniu większości komisji ujęcie pomnikowe jest upamiętnieniem dla osób tudzież zdarzeń wybitnych, Krzysztof Jarzyna jest postacią fikcyjną i jako taka powinna być upamiętniona innymi środkami wyrazu niż bohaterowie historyczni, czy osobowości wybitne – czytamy w uzasadnieniu werdyktu sądu konkursowego. Założenia projektu w warstwie rzeźbiarskiej pozostawiają daleko idącą interpretację postaci fikcyjnej jako fenomenu kulturowego. Figura przedstawiona w formie połowy skorupy z zarysem głowy i nieodzownymi okularami wyraźnie wskazują na Krzysztofa Jarzynę, pozostawiając resztę postaci w domyśle, czyli sferze fikcji, bez bezpośredniego udziału portretu aktora Edwarda Linde-Lubaszenko, a w sposób pośredni wyrażająca cechy nadane postaci filmowej przez wyśmienitego aktora. Dodatkowo dwustronność rzeźby jest bardzo sugestywna i daje się odczytać jako obecność osoby odróżniającej się od reszty społeczeństwa samym swoim nienachalnym bytem – a co ważne nie przyjmując, przy tym postawy superbohatera.”

Tak będzie wyglądał Krzysztof Jarzyna ze Szczecina (fot. UMS)

Do udziału w konkursie dopuszczonych zostało 7 uczestników, do urzędu trafiło 5 prac. Rzeźba inspirowana kultową postacią z filmu „Poranek Kojota” stanie na terenie Łasztowni. Instalacja to pomysł, o którego realizacji zdecydowali mieszkańcy w powszechnym głosowaniu na projekty Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. W swojej kategorii (zadania dzielnicowe małe Śródmieście) zdobył 1020 głosów.

– Musze przyznać, że obrady sądu były burzliwe, ale doszliśmy do konsensusu – mówi Artur Malewski, przewodniczący sądu konkursowego, przedstawiciel Akademii Sztuki w Szczecinie.

Łączny koszt wszystkich prac i czynności związanych z wykonaniem instalacji lub rzeźby na podstawie zwycięskiej pracy konkursowej, nie może przekroczyć 157 500,00 zł.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button