RECENZJE

„Totem” – recenzja gry planszowej. Plusy i minusy

Gra "Totem"

Totem – przenieś się na Hawaje!

Spraw, aby to Twój element totemu znalazł się na samej górze. Gra, która wróciła do Polski w nowym, niezwykle barwnym wydaniu. Nasza Księgarnia przedstawia nam kolorowy wariant kultury, która kojarzyć nam się może z drewnianą rzeźbą przedstawiającą zwierzę, roślinę lub martwy przedmiot. Totemy w Totemie to kolorowe elementy z wyżłobionymi maskami charakterystycznymi dla tej kultury. Każdy ma swoje imię, kolor i unikatowy wygląd. Twoje zadanie to umieszczenie odpowiednich elementów totemu na szczycie i dopilnowanie aby pozostały tam gdzie tego chcesz, a to wcale nie jest takie łatwe. Wprowadzaj zawodników w błąd uruchamiając totemy, które Cię nie interesują lub inwestuj w te, za które będziesz miał najwięcej punktów — tylko pamiętaj, wtedy sugerujesz swojemu przeciwnikowi, który element warto zepchnąć na sam dół, aby uniemożliwić Ci wygraną. Graj sposobem! Obserwuj działania rywali i doprowadź swoje elementy na sam szczyt!

Gra jest świetną pozycją na szybką popołudniową rozgrywkę, jak i na imprezowe spotkanie z przyjaciółmi. Mechanika jest fantastyczna, a rozgrywka emocjonująca. Towarzyszy temu pozytywny stres i chęć utrzymania elementów totemu w takiej kolejności jakiej Ty chcesz, a nie Twój przeciwnik. Nawet przy ostatnim ruchu przeciwnika cała Twoja nadzieja na wygraną może lec w gruzach.

Ilość zdobytych nagród świadczy sama za siebie — gra jest naprawdę rewelacyjna.

Grafika gry jest niezwykle kolorowa, niestety ma jeden minus — nasuwa wniosek, że jest to gra dla dzieci. Nie wiem czy bardziej za sprawą grafiki, czy wycięcia w pudełku uwidaczniającego totemy… Nic bardziej mylnego! W grze zakochają się zarówno najmłodsi , jak i wytrawni gracze. Z momentem otwarcia pudełka wydaje się słyszeć dźwięki bębna, które wciągają Cię w hawajską przygodę. Fantastyczne są imiona poszczególnych elementów totemu, ich barwność i grawery. Wszystkie elementy gry są mocne i trwałe.

Rozgrywka 2-osobowa jest spokojniejsza, łatwiej opanować sytuację na stole niż w grze z 3 lub 4 osobami. Wtedy kontrolowanie swoich totemów jest naprawdę trudne. Sytuacja na planszy zmienia się z każdym ruchem przeciwnika. Istne zamieszanie i mnóstwo zabawy. W grze w większym gronie bardziej liczy się szczęście niż jakakolwiek taktyka, ale ze spokojnym sumieniem mogę powiedzieć, że nie ujmuje to charakteru grze.

Gra wyrównuje szanse dzieci i dorosłych, więc nawet w zabawie ze swoimi małymi pociechami wszyscy będą się świetnie bawić.

Totem jest lekki, szybki i przyjemny. Już po pierwszym przeczytaniu instrukcji wiadomo jak grać. Grę polecam wszystkim i tym, którzy lubują się w strategii, jak i tym, którzy dają sobie luz w grze i doprowadzają do pozytywnego chaosu. Dla dzieci i dorosłych, na imprezy i na spokojne wieczory. Sprawdzi się w każdym gronie i przy każdej okazji. Ta gra jest jak kameleon, wszędzie wpasuje się idealnie.

Totem (fot. Klaudia Rakowska)

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Ilość graczy: 2-4

Czas rozgrywki: ok. 17-25 minut

Wiek: 6-106 lat

Autor: Keith Mayers

Ogólna ocena: 9/10

Zawartość:

 • plansza

 • 4 pionki

 • 32 karty ruchu

 • 27 kart celu

 • 9 elementów totemu

 • instrukcja

Zasady gry:

Rozłóż planszę. Połóż na niej pionki i umieść elementy totemu w specjalnym wyżłobieniu w planszy. Każdy z elementów z tyłu ma “wyryty” symbol, pozwalający na ich pogrupowanie. Karty celu potasuj i rozdaj każdemu po jednej (resztę odłóż z boku, kolejne karty przydadzą się w następnych rundach). Weź karty ruchu odpowiadające kolorze Twojego pionka — je także potasuj i wyjmij losowo jedną kartę: ta karta nie bierze udziału w tej turze (kartą odrzuconą nie może być karta “usuń” — jeśli taką wylosujesz, wylosuj inną kartę). Weź swoje karty ruchu oraz kartę celu do ręki (abyś cały czas miał przed oczami swój cel) i do dzieła! Walcz aby to Twój element totemu znalazł się na samej górze.

Sprawdź gdzie na planszy leżą totemy z Twojej karty celu. Obmyśl taktykę, która umożliwi Ci doprowadzenie ich na pierwsze trzy miejsca odpowiadające kolejności przedstawionej na karcie celu. Jeśli już tam są pomyśl co zrobić aby je tam utrzymać.

Wyłóż kartę ruchu i zastosuj się do niej. Przesuń wybrany element totemu o wartość przedstawioną na karcie. Teraz swój ruch wykonuje przeciwnik. Pamiętaj, aby obserwować, który element jest przez niego przesuwany i o jaką wartość!

Dodatkowe informacje:

 • Element totemu musisz przesunąć dokładnie o taką wartość, jaka zaznaczona jest na karcie ruchu (ani mniej, ani więcej).

 • Karta odrzucona nie może być kartą “usuń” – jeśli nią jest, wylosuj inną kartę.

 • Gra dla dwóch graczy składa się z 4 rund. W 3- i 4-osobowej rozgrywce jest tyle rund, ilu jest graczy.

 • Karta celu jest jawna tylko dla Ciebie (ujawniamy ją na końcu tury).

Na końcu tury:

Odwróćcie swoje karty celu. Sprawdźcie, w którym miejscu znajdują się elementy totemu przedstawione na kartach. Policzcie punkty i przesuńcie pionek na planszy o tyle pól ile zdobyliście punktów. Następnie zabierzcie wcześniej odłożoną kartę ruchu, zmieszajcie ją z innymi swoimi kartami ruchu i wylosujcie jedną — ta karta nie bierze udziału w tej rundzie. Po dobraniu nowej karty celu rozpoczyna się nowa tura.

Cel gry:

Spraw, aby to Twoje elementy totemu z karty celu znalazły się na tych miejscach, które narzuca Ci karta. Zdobywaj punkty i wygrywaj! Zaplanuj swoje ruchy w taki sposób, aby spełnić swój cel. Masz możliwość blefowania i kombinowania. Dużą rolę odgrywa także  szczęście i nadzieja, że przeciwnik nie strąci Twojego totemu ze szczytu lub w ogóle go nie wyeliminuje.

Zdobyte nagrody:

1. Nagroda MAJOR FUN! (USA 2011)

2. Najlepszy Wybór (Kanada 2008)

3. Top Toy (USA 2008)

4. Creative Child (USA 2008)

5. Nagroda Rodziców (USA 2008)

6. Mensa Select (USA 2008)

7. Nagroda Top Games (USA 2008)

8. Najlepsza Zabawka (USA 2008)

9. Nagroda Iparenting Media (USA 2008)

10. Centrum Rodziny Poleca (USA 2008)

11. Wybór Rodziców (USA 2008)

Totem (fot. Klaudia Rakowska)

Plusy:

 1. Mechanika

 2. Łatwość zasad

 3. Estetyka

 4. Kolorowa, a zarazem czytelna i przejrzysta grafika

 5. Jakość wykonania

 6. Nieprzewidywalność gry

 7. Regrywalność

 8. Proste zasady

 9. Klimat

 10. Dodatkowe warianty

Minusy:

  1. Przy niefortunnym ustawieniu światła karty ruchu lekko prześwitują, ujawniając wartości na kartach przeciwnika (przez gładką grafikę na rewersie).

  2. Pudełko nasuwa fałszywy wniosek: gra dla dzieci. Przez co wiele osób może się nią w ogóle nie zainteresować, a jest to BŁĄD, bo gra jest fantastyczna!

  3. Układanie totemów na planszy. (Szkoda, że totemy z tym samym symbolem na przykład nie noszą imion na tę samą literę, dzięki temu nie trzeba by było odwracać totemów i sprawdzać jaki symbol widnieje na odwrocie. Znacznie przyspieszyłoby to układanie. (My nauczyliśmy się ich na pamięć i jest dużo szybciej :D))

(Klaudia Rakowska)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button