FESTIWALEFILM I SERIALE

Ruszył 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Gdynia inna niż zwykle

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

We wtorek 8 grudnia ruszył 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.

Bez tysięcy widzów, kolejek przed kinowymi salami i bez przypadkowych spotkań z gwiazdami srebrnego ekranu, ale z dawką nowego polskiego kina, dodatkowych wydarzeń i w formie przystosowanej do pandemicznych realiów.

Zdecydowanie inny niż zawsze, ale jest – rozpoczyna się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych! Zwyczajowo z dopiskiem „w Gdyni”, choć tym razem pandemia przeniosła święto polskiego kina w całości do sieci i dała do niego niego dostęp branży filmowej oraz mediom.

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” (fot. Robert Pałka)

Jury wyłoni najlepszych

O najważniejszy laur FPFF, czyli Złote Lwy dla najlepszego polskiego filmu z Konkursu Głównego będzie walczyć łącznie 14 filmów. Ze względu na nietypową formę tegorocznego wydarzenia, na festiwalowej platformie VOD akredytowani przedstawiciele branży i dziennikarze zobaczą jedynie 8 z nich – to „Mistrz”, „Tarapaty 2”, „Zieja”, „Bliscy”, „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, „Jak najdalej stąd”, „Amatorzy” i „25 lat niewinności”. Pozostałe dzieła walczące o Złote Lwy są dostępne w innych serwisach VOD lub ich prezentację w tej formie uniemożliwiają już zawarte umowy z dystrybutorami. O tytule zadecyduje jury w składzie: Lech Majewski (przewodniczący), Grażyna Błęcka-Kolska, Marcin Lenarczyk, Ryszard Lenczewski, Dorota Masłowska, Jan P. Matuszyński, Cezary Pazura i Klaudia Śmieja-Rostworowska.

Nie samymi wysokobudżetowymi produkcjami żyje festiwal – w tym roku nie mogło zabraknąć już tradycyjnej rywalizacji młodych twórców w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Jest ich dokładnie 27 – tyle etiud wybrano spośród 80 zgłoszeń. Jury tworzą Aneta Hickinbotham, Jarosław Sokół i Jagoda Szelc.

Prace absolwentów szkół filmowych, choć pełnometrażowe, będą też prezentowane w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych. Filip Bajon, Marcin Koszałka i Agnieszka Wasiak przyjrzą się w tej kategorii 6 produkcjom.

Przygotowano też inne festiwalowe sekcje pozakonkursowe: Polonica, Czysta Klasyka, Filmy z Gdyni, Kino Młodzieżowe czy Pokaz Filmu Laureata Platynowych Lwów.

Festiwal dla wszystkich

Widzowie tęskniący za tradycyjną atmosferą festiwalu i tygodniem spędzonym w gdyńskich salach kinowych będą mogli przyjrzeć się konferencjom z twórcami, spotkaniom, debatom i pozostałym wydarzeniom towarzyszącym. To między innymi rozmowy z twórcami wszystkich filmów z trzech konkursów, spotkania z twórcami i krytykami po projekcjach filmowych z sekcji pozakonkursowych, uroczyste otwarcie, Młoda Gala i gala zamknięcia.

W tym przypadku warto śledzić dwa źródła: pierwsze to oficjalny fanpage Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych na Facebooku, drugie to oficjalny kanał FPFF na YouTube. To tam będą pojawiać się transmisje z dostępnych dla wszystkich części festiwalowego programu.

Jury 45. FPFF

Znamy już nazwiska jurorów, którzy zdecydują o tym, kto otrzyma Wielką Nagrodę 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych „Złote Lwy” dla najlepszego filmu, a także pozostałe nagrody w trzech konkursach.

Jury Konkursu Głównego:
Lech Majewski (Przewodniczący Jury), Grażyna Błęcka-Kolska, Marcin Lenarczyk, Ryszard Lenczewski, Dorota Masłowska, Jan P. Matuszyński, Cezary Pazura, Klaudia Śmieja-Rostworowska

Jury Konkursu Filmów Mikrobudżetowych:
Filip Bajon (Przewodniczący Jury), Marcin Koszałka, Agnieszka Wasiak

Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych:
Aneta Hickinbotham (Przewodnicząca Jury), Jarosław Sokół, Jagoda Szelc

Piekiełko w Twoim domu. Koncerty na 45. FPFF

Cykl muzycznych wideosesji z kultowego klubu w Hotelu Mercure Gdynia Centrum – to jedna z atrakcji tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Nie ma gdyńskiego Festiwalu bez wizyty w tym miejscu, nawet jeśli odbywa się online. W tym roku aż trzykrotnie Piekiełko może pojawić się w domu każdego miłośnika kina i muzyki.

Do udziału w sesjach muzycznych zaprosiliśmy kompozytorów muzyki filmowej, którzy również są w czołówce polskiej sceny awangardowej. Przygotowaliśmy trzy wideosesje, które zaprezentujemy podczas 45. FPFF w mediach społecznościowych Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

ZAGRAJĄ

8 grudnia 2020, godz. 21.00: Hubert Zemler

Perkusista stworzy przestrzenie dźwiękowe zainspirowane muzyką z filmów science fiction i thrillerów z drugiej połowy XX wieku.

Hubert Zemler – amplifikowany metalofon, syntezator i sampler

9 grudnia 2020, godz. 21.00: DJ Lenar / Bartłomiej Tyciński

Duet wykona muzykę skomponowaną do filmu “1970” w reżyserii Tomasza Wolskiego, opowiadającego o procesie pacyfikacji przez reżim autorytarny strajków robotniczych w czasie wydarzeń grudniowych na Wybrzeżu. Premiera filmu będzie miała miejsce 14 grudnia na antenie TVP.

Bartek Tyciński – gitara, radzieckie synthy (Polivoks Formanta)
djLenar – gramofon, taśmaDJ Lenar / Bartłomiej Tyciński

10 grudnia 2020, godz. 21.00: Mikołaj Trzaska / Olo Walicki / Macio Moretti

Trio reprezentantów polskiej sceny improwizowanej, którzy spotykali się w różnych składach m.​in. Shofar i łoskot. Zagrają kompozycje własne i muzykę filmową, która pojawia się w filmach Wojciecha Smarzowskiego.

Mikołaj Trzaska – saksofony
Olo Walicki – kontrabas
Macio Moretti – perkusja

ARTYŚCI

Hubert Zemler

Perkusista, kompozytor i improwizator. Ceniony interpretator muzyki nowej, autor albumów solowych z pogranicza awangardy, elektroniki, jazzu i muzyki etnicznej oraz twórca ścieżek dźwiękowych do filmów i animacji. Współpracował między innymi z Felixem Kubinem, Evanem Ziporynem,Johnem Tilbury, Wacławem Zimplem, zespołem muzyki współczesnej Hashtag Ensemble oraz grupą Mitch&Mitch. Autor muzyki do filmów m.​in. “Kamień”, “Eastern”, “Dzień czekolady” i “Moloch”

Bartłomiej Tyciński

Muzyk, gitarzysta, kompozytor, producent. Współzałożyciel takich zespołów jak Mitch & Mitch, Starzy Singers czy Slalom i New Cage członek m.in Der Father, Alte Zachen, Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej, Paristetris, Kwadratowi i wielu innych.Od ponad. Autor muzyki filmowej m.​in. „Sztuka Kochania”, „Diagnoza” oraz teatralną m.in „Alexanderplatz” i “Złota Skała” Teatru Studio oraz „Bromba i inni” Teatru Guliwer.

DJ Lenar

Kompozytor, sound designer, turntablista. Zajmuje się muzyką filmową oraz teatralną. Reżyser dźwięku, autor instalacji dźwiękowej będącej częścią projektu „Hotel Polonia.Budynków Życie po życiu”, zdobywcy głównej nagrody Złotego Lwa na 11.Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji w 2008 roku. Laureat nagród za najlepszy dźwięk do filmu “Interior” Marka Lehkiego na 44. FPFF, do filmu “Córki Dancingu” na Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

Mikołaj Trzaska

Kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy. Gra ze sławami europejskiej i amerykańskiej sceny jazzowej. Współtworzył zespół Miłość, jeden z filarów sceny yassowej. współpracował z Robertem Brylewskim, Marcinem Świetlickim, Tymonem Tymańskim. Współtworzy zespoły Shofar, Ircha Clarinet Quartet, Riverloam Trio i Langfuhrka. Autor muzyki do spektakli i filmów m.​in. m.​in. „Dom zły”, „Róża”, „Wołyń”, „Kler”, „Oiktos” i „Ar Putam Uz Lupam”.

Olo Walicki

Kontrabasista, kompozytor, producent. Twórca projektów Kaszebe, The Saintbox, Zespół Cieśni i Tańca. Gra muzykę improwizowaną, komponuje do spektakli teatralnych i do filmu. Współpracował z Tymonem Tymańskim, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Gwincińskim, Gabą Kulką, Wojtkiem Mazolewskim i Andrzejem Swerynem oraz grał z Leszkiem Możdżerem, Zbigniewem Namysłowskim i m.​in. w zespołach Łoskot, Szwagierkolaska i Oczi Cziorne.

Macio Moretti

Jest artystą grafikiem, producentem, współzałożycielem wytwórni Zgniłe Mięso i Lado ABC. Współtworzył i współtworzy m.​in. takie zespoły jak Starzy Singers, Mitch&Mitch, Shofar czy Paris Tetris. Grał z takimi muzykami jak John Zorn, Paul Wirkus, Mikołaj Trzaska, Tymon Tymański, Wojtek Mazolewski, Fisz i Emade, Christophe Monniot, Jurij Andruchowicz czy Tatsuya Yoshida. Jest laureatem m.​in. Fenomenu Przekroju oraz Paszportu Polityki.

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się online w terminie 8-12 grudnia 2020 roku.
(org., UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button