RÓŻNOŚCI

Łodzianie zagłosowali. Znamy wygląd nowych tramwajów MPK

Tramwaj dla Łodzi

Po raz pierwszy łodzianie mogli wybrać wzór malowania nowych tramwajów MPK.

W cieszącym się ogromnym zainteresowaniem głosowaniu na facebookowym profilu miasta Łódź, wzięło udział blisko 20 tys. łodzian, a zwyciężyła propozycja nr 4.

4. Tramwaj dla Łodzi – tył (fot. pras.)

Takiego głosowania jeszcze nie było. Łodzianie po raz pierwszy mogli wybrać wzór malowania nowych tramwajów MPK. Od czwartkowego popołudnia (3.12.), do godz. 12.00 w poniedziałek, ponad 19,6 tys. łodzian wybierało wzór malowania nowych tramwajów MPK. Ponad połowa głosujących (11,8 tys.) wybrała projekt malowania nr 4. Drugi w kolejności projekt nr 2 zdobył 4,1 tys. głosów.

Zwycięski projekt malowania tramwajów charakteryzuje się żółtymi pasami pod i nad oknami nawiązując do klasycznego schematu malowania pojazdów MPK. Równocześnie kształt wykroju żółtych pasów uwydatnia smukłe i dynamicznie zaprojektowaną formę ściany czołowej.

4. Tramwaj dla Łodzi  – przód(fot. pras.)

Pierwsze z 30 nowych pojazdów, wartych 268,5 mln zł, zakupionych w ramach programu „Tramwaj dla Łodzi” zostanie dostarczone do naszego miasta na przełomie 2022 i 2023 roku. Będą to nowoczesne, niskopodłogowe, pięcioczłonowe pojazdy oparty na 4 wózkach (w tym również wózkach skrętnych). To pierwsza taka konstrukcja w Polsce znacznie ułatwiająca eksploatację tramwajów i zmniejszają zużycie kół oraz torowiska.

Warto podkreślić, że wszystkie nowe tramwaje, których dostawcą jest firma Modertrans są w pełni klimatyzowane i będą one jeździły m.in. po 11 kilometrach gruntowanie zmodernizowanych torowisk na ul. Dąbrowskiego i al. Rydza-Śmigłego.

Zastosowana konfiguracja pojazdów zapewni szerokie przejścia wewnątrz tramwaju. W przygotowywanych dla Łodzi pojazdach znajdzie się 5 podwójnych drzwi, co ułatwi szybką wymianę pasażerów na przystankach.

Nowoczesne wzornictwo nowych tramwajów będzie rozwinięciem wielokrotnie nagradzanego tramwaju Moderus Gamma LF 01 AC, a w jego projektowaniu biorą udział designerzy europejskiej klasy, znani i cenieni w branży automotive.

Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi dziękuje łodzianom za tak liczny udział w głosowaniu, a każdy z kilkuset komentarzy zostawionych pod konkursowym postem zostanie przeanalizowany przez pracowników ZIM.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button