RÓŻNOŚCI

Razem dla planety – Godzina dla Ziemi. Gasimy światła, włączamy chęć działania

W solidarności z Ukrainą

W ostatnią sobotę marca o godzinie 20:30 zgasimy światło dla planety w ramach akcji GODZINA DLA ZIEMI WWF 2022.

To nasz symboliczny gest w trosce o stan świata. Gest od 16 lat łączący ludzi na całym globie. Jednocześnie jesteśmy sercem z ofiarami wojny w Ukrainie, ich rodzinami i wszystkimi, którzy cierpią. Ziemię możemy skutecznie chronić tylko z ludźmi i dla ludzi.

Gasimy światło dla planety

Jednego dnia o tej samej godzinie czasu lokalnego – w tym roku jest to sobota, 26 marca, godzina 20:30 – cały świat symbolicznie gasi światło. Ludzie wyłączają je w swoich domach, a firmy oraz władze miast wygaszają iluminacje charakterystycznych budynków i obiektów.

Do udziału w tej edycji zadeklarowało się już ponad 100 miast, obiektów i instytucji. Do Godziny dla Ziemi WWF dołączą takie miasta jak Warszawa, Wrocław, Opole, Łódź, Poznań, Gdańsk czy Słupsk. Wygaszony zostanie m.in. Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko-Dąbrowski w Warszawie, Pałac Prezydencki, Ministerstwo Finansów, Kancelarie Sejmu i Senatu, PGE Narodowy w Warszawie, Ergo Arena w Gdańsku, Teatr Wielki w Łodzi, Muzeum Częstochowskie, Ratusz w Świebodzinie, Sukiennice w Krakowie, Zamek Królewski w Warszawie, Bonarka City Center w Krakowie i Stary Browar w Poznaniu czy Uniwersytety i Politechniki w wielu miastach.

W poprzednich latach w Polsce w akcji brało udział blisko 100 miast. Ciemności spowiły takie obiekty jak Pałac Kultury i Nauki, Opera Narodowa, Sky Tower we Wrocławiu, Zamek Krzyżacki, Ministerstwo Środowiska czy Kancelaria Prezydenta RP.

Jesteśmy jednak częścią większej całości. W wydarzeniu tym biorą udział setki milionów ludzi z ponad 7000 miast i miejscowości w 170 państwach na całym świecie. W poprzednich edycjach na całym świecie aż 10 400 zabytków i pomników nie było oświetlonych przez 60 minut.

Gasimy światła, włączamy chęć działania

Jeśli wierzysz, że rozwiązanie problemów środowiska naturalnego jest możliwe, gdy tylko zjednoczymy nasze działania, dołącz do Godziny dla Ziemi WWF i zgaś światło w swoim domu. Godzina dla Ziemi odbywa się po to, aby pokazać, że wszyscy powinniśmy żyć w sposób przyjazny środowisku i obudzić w sobie szacunek do zasobów naturalnych Ziemi. Chcemy zmotywować ludzi do podjęcia działań na rzecz ratowania planety. Żeby coś zmienić, musimy przyjrzeć się naszym nawykom; od przedsiębiorców oczekiwać obliczenia swojego śladu węglowego, obniżenia go, a docelowo – neutralności klimatycznej; ale też rządy wszystkich krajów świata muszą podjąć decyzje na poziomie systemowym, aby ograniczyć degradację środowiska i zredukować emisję gazów cieplarnianych, będących przyczyną zmiany klimatu.

Razem już 16 lat…

Godzina dla Ziemi w tym roku obchodzi swoje 16. urodziny. W 2007 roku po raz pierwszy w Sydney w ponad 2 milionach domów wyłączono światło na godzinę. Od tego czasu z roku na rok akcja WWF nabiera rozmachu i rozlewa się na cały świat. Ziemia jest naszym domem, nie mamy innego. Dbanie o jej dobro to dbanie o nasze dobro.

W solidarności z Ukrainą

Fundacja WWF Polska jest wstrząśnięta sytuacją w Ukrainie. Dlatego w tym roku w wyrazie solidarności z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy postanowiono zrezygnować z przeprowadzenia dużej kampanii komunikacyjnej z okazji Godziny dla Ziemi WWF. Chcą, by zgaszone na godzinę światła były wołaniem o pokój, troskę o ludzi i całą planetę. Każda wojna to tragedia dla przyrody, której jesteśmy częścią.

Razem dla planety – Godzina dla Ziemi

Warszawa po raz kolejny dołącza do akcji Godzina dla Ziemi. W sobotę, 26 marca o godz. 20:30 na 60 minut zgasną światła w Pałacu Kultury i Nauki oraz iluminacje innych stołecznych obiektów.

Godzina dla Ziemi WWF to akcja, która obchodzona jest na całym świecie w każdą ostatnią sobotę marca. W symbolicznym geście troski o przyszłość naszej planety, na jedną godzinę mieszkańcy gaszą światła w swoich domach, a władze miast wygaszają oświetlenie w budynkach użyteczności publicznej. W Warszawie na 60 minut zgasną światła m.in. Pałacu Kultury i Nauki, Mostu Śląsko-Dąbrowskiego, murów obronnych Starego Miasta, wybranych urzędów dzielnic i dzielnicowych instytucji kultury.

Stadion Śląski (fot. Stadion Śląski)

Stadion Śląski przyłącza się do akcji „Godzina dla Ziemi” i przez 60 minut zgaśnie dla Ziemi

W wielu miastach w Polsce i na całym świecie, w sobotę, 26 marca br. o godzinie 20.30 na 60 minut zostanie wygaszone światło. Akcja „Godzina dla Ziemi” to symboliczny wyraz troski o naszą planetę, różnorodność biologiczną lądów, mórz i oceanów. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Razem dla Planety”. Godzina dla Ziemi ma być w tym roku także wyrazem solidarności z Ukrainą, a zgaszone na godzinę światła wołaniem o pokój, troskę o ludzi i całą planetę. Stadion Śląski w tym roku po raz kolejny przyłącza się do inicjatywy Godzina dla Ziemi, którego organizatorem jest Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody (WWF). „Godzina dla Ziemi” prowadzona jest od 2007 r. i jest już 15. edycją organizowaną w Polsce, a 16. edycją na świecie.

W swojej sportowo-biznesowej działalności na Stadionie Śląskim nie zapomina się o aspektach środowiskowych. Warto dodać, że obiekt znajduje się w szczególnym miejscu – jednym z największych miejskich parków w Europie. Na Stadionie wdrożono kilka prośrodowiskowych inicjatyw, które powstały w trosce o otoczenie m.in. gromadzenie deszczówki w zbiorniku retencyjnym, która wykorzystywana jest m.in. do podlewania murawy, utworzenie farmy fotowoltaicznej, która zaspokaja bieżące potrzeby energetyczne obiektu, powstanie stacji ładowania samochodów elektrycznych, utworzonych przy współpracy z firmą Tauron, zapewnienie bezpłatnej komunikacji publicznej w drodze na wydarzenia organizowane na Śląskim czy udostępnienie miejsc parkingowych dla rowerów. Obecnie na Stadionie Śląskim trwają prace związane z eliminacją plastiku w punktach gastronomicznych i zastąpieniem ich opakowaniami wielokrotnego użytku.

– Ochrona środowiska jest obowiązkiem każdego człowieka. Musimy dbać o naszą planetę jak i o własne zdrowie. Mam nadzieję, że akcja skłoni wszystkich do refleksji i obudzi w ludziach szacunek do zasobów naturalnych Ziemi. Rozumiejąc wagę problemu, w naszej działalności wciąż staramy się wdrażać kolejne proekologiczne rozwiązania, a ochrona środowiska jest jednym z celów zrównoważonego rozwoju naszej spółki. Udział instytucji i obiektów publicznych w tego typu akcje jest bardzo istotny w uświadamianiu społeczeństwa o problemach środowiska naturalnego, więc chętnie dołączamy się do inicjatywy razem z Pałacem Prezydenckim, Kancelarią Sejmu i Senatu czy Zamkiem Królewskim w Warszawie. Chcemy być częścią tego projektu i przypominać ludziom, że o środowisko należy dbać nieustannie – mówi Jan Widera, prezes Stadionu Śląskiego.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button