POLSKAŚWIAT

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w Warszawie. „Dla nas artykuł 5. NATO jest świętym zobowiązaniem. Za waszą i naszą wolność”

Joe Biden w Polsce. Duda: Wiemy czym jest atak rosyjskiej armii

Prezydent Andrzej Duda gościł dzisiaj w Pałacu Prezydenckim prezydenta Stanów Zjednoczonych Josepha R. Bidena Jr.

Po ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego prezydenci przeprowadzili rozmowy w wąskim gronie: Andrzejowi Dudzie towarzyszy szef BBN Paweł Soloch, Joe Bidenowi Sekretarz Stanu Antony Blinken. Następnie zaplanowano rozmowy delegacji.

Polskę wcześniej odwiedzili m.in. wiceprezydent USA Kamala Harris, Sekretarz Stanu Antony Blinken oraz Sekretarz Obrony Lloyd Austin.

Warszawa. Prezydent USA Joe Biden i prezydent Andrzej Duda (fot. KPRP)

Joe Biden przyleciał do Polski w piątek po południu. W Rzeszowie wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

– Chcemy kupować nowoczesne wyposażenie wojskowe produkowane w USA. Jesteśmy zainteresowani kooperacją ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie militarnej – mówił Andrzej Duda podczas dwustronnych rozmów.

– Panie prezydencie, chciałem panu podziękować za to, że jest pan tak dostępny i tak nastawiony na współpracę. Dziękuję też, że informuje nas pan o tym, co chcecie robić – mówił w Pałacu Prezydenckim Joe Biden.

– Gdy występowałem na Uniwersytecie Warszawskim i gdy przyjmowaliśmy Polskę do NATO powiedziałem: „za wolność waszą i naszą” i mówię to teraz.
Dla nas artykuł 5. NATO jest świętym zobowiązaniem. Proszę wierzyć, że możecie na nas polegać. Za waszą i naszą wolność – dodał lider USA.

Warszawa. Prezydent USA Joe Biden i prezydent Andrzej Duda (fot. KPRP)

Jak dodał, Polska „kontynuuje ścieżkę współpracy z USA przy budowie elektrowni atomowych w Polsce”. Podkreślił, że Polska jest pierwszym w Europie odbiorcą amerykańskiego gazu LNG. – Zbudowaliśmy gazoport, by uniknąć szantażu energetycznego Rosji – powiedział Andrzej Duda i podsumował: – Mimo trudnych czasów relacje polsko–amerykańskie dziś kwitną.

Podziękował też „za bardzo twardy głos USA, mocno stawiający sprawę przerwania rosyjskiej agresji na Ukrainę”. – Stoimy przy Stanach Zjednoczonych, chcemy wspólnie z nimi realizować tę politykę i liczymy na zdecydowane oraz twarde przywództwo Stanów Zjednoczonych w NATO – podkreślił prezydent RP.

Warszawa. Prezydent USA Joe Biden i prezydent Andrzej Duda (fot. KPRP)

Andrzej Duda powiedział:

„Ta obecność pokazuje i przede wszystkim umacnia nasze relacje i jedność sojuszu, a także współpracę militarną, polityczną i gospodarczą pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Jesteśmy wdzięczni za to, że kontynuujemy ścieżkę ku rozpoczęciu współpracy w zakresie budowy elektrowni atomowych w Polsce. Wierzę, że to partnerstwo będzie zrealizowane.

Mamy bardzo dobre relacje gospodarcze. Przyjmujemy z satysfakcją amerykańskie inwestycje w Polsce.

Wiemy, co oznacza rosyjski imperializm i wiemy, czym jest atak rosyjskiej armii, który przeżyli nasi dziadkowie i rodzice.

Witamy amerykańskich żołnierzy w Polsce, ale także chcemy modernizować naszą armię. Cieszymy się z kooperacji w zakresie militarnym.”

Warszawa. Prezydent USA Joe Biden i prezydent Andrzej Duda (fot. KPRP)

Rozmowy prezydentów służyły nadaniu impulsów do rozwoju partnerstwa między Polską i Stanami Zjednoczonymi w szeregu kwestii. Skupiły się w szczególności na dalszym podnoszeniu efektywności pomocy dla Ukrainy i pochodzących z niej uchodźców uciekających przed rosyjską zbrodniczą inwazją.

Rozmowy dotyczyły również bieżącej i długofalowej sojuszniczej współpracy służącej umocnieniu bezpieczeństwa i zdolności obrony Polski oraz wschodniej flanki NATO, a także wzmocnieniu odstraszania i postawy obronnej Sojuszu w świetle zmieniającej się szybko sytuacji bezpieczeństwa.

Poświęcone były ponadto intensyfikacji współpracy gospodarczej, energetycznej i technologicznej, zarówno dwustronnej, jak i w ramach Inicjatywy Trójmorza.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button