MOTOSPORT

Rajd Polski 2022. Solans, Marczyk i Kristensson prowadzą po czterech oesach

FIA European Rally Championship

Solans, Marczyk i Kristensson to kierowcy, którzy po czterech oesach tworzą ścisłą czołówkę klasyfikacji generalnej 78. Rajdu Polski.

W sobotni poranek oesowymi zwycięstwami podzielili się Marczyk i Solans. Łodzianin wygrał próby Krzywe i Wojnasy, a Hiszpan zapisał na swoje konto najlepszy rezultat na najdłuższym w rajdzie oesie Wieliczki.

Pierwszą sobotnią pętlę polskiej rundy FIA ERC tworzyły trzy próby: Krzywe (15,2 km), Wojnasy (12,87 km) oraz Wieliczki (24,36 km). Nawierzchnia odcinków specjalnych w większości była sucha.

Tempo rywalizacji w 78. Rajdzie Polski nadają trzy załogi: Solans/Marti (Hyundai i20 Rally2), Marczyk/Gospodarczyk (Skoda Fabia Rally2 evo) oraz Kristensson/Johansson (Hyundai i20 R5).

Na otwierającej sobotni etap próbie Krzywe zwyciężył Marczyk, ale Solans i Kristensson ustąpili mu odpowiednio o 0,7 i 1,9 s. Drugim najszybszym Polakiem był Adrian Chwietczuk (Skoda Fabia Rally2 evo). Olsztynianin pilotowany przez Damiana Sytego wywalczył siódmy czas (+12,6 s).

Po kolejny oesowy triumf Marczyk sięgnął na próbie Wojnasy, lecz tu ponownie różnice w czołówce były minimalne. Solans zameldował się na mecie z czasem o 0,2 s gorszym, a Kristensson, tym razem czwarty, stracił 3,1 s.

Nil Solans przypuścił udany kontratak na najdłuższym w rajdzie oesie Wieliczki. Hiszpan pokonał 24,36 km o 4,6 sekundy szybciej niż Marczyk i umocnił się na prowadzeniu. Drugi rezultat (+3,5 s) to efekt jazdy Estończyków – Kena Torna i Kauriego Pannasa, korzystających z Forda Fiesty Rally2 z polskiej stajni C-Rally. Z kolei Kristensson pojechał o 7,4 s wolniej od zwycięzcy próby.

Tym samym po czterech oesach w polskiej rundzie FIA ERC prowadzą Solans i Marti. Za Hiszpanami plasują się Marczyk z Gospodarczykiem (+4,6 s), a kolejne miejsca zajmują Kristensson/Johansson (+11,7 s), Torn/Pannas (+19,0 s) oraz liderzy punktacji FIA ERC – Efren Llarena i Sara Fernandez (Skoda Fabia Rally2 evo, +22,7 s).

78. Rajd Polski – klasyfikacja po OS 4:

1. Solans/Marti (ESP/ESP, Hyundai i20 Rally2) 27:53,8 s

2. Marczyk/Gospodarczyk (POL/POL, Skoda Fabia Rally2 evo) +4,6 s

3. Kristensson/Johansson (SWE/SWE, Hyundai i20 R5) +11,7 s

4. Torn/Pannas (EST/EST, Ford Fiesta Rally2) +19,0 s

5. Llarena/Fernandez (ESP/ESP, Skoda Fabia Rally2 evo) +22,7 s

6. Tempestini/Itu (ROU/ROU, Skoda Fabia Rally2 evo) +26,0 s

7. Chwietczuk/Syty (POL/POL, Skoda Fabia Rally2 evo) +32,5 s

8. Grzyb/Binięda (POL/POL, Skoda Fabia Rally2 evo) +38,0 s

9. Vaidotas Zala/Ilka Minor (LTU/AUT, Skoda Fabia Rally2 evo) +41,0 s

10. Mares/Bucha (CZE/CZE, Skoda Fabia Rally2 evo) +45,6 s

Rajd Polski. Solans/Marti (fot. Maciej Niechwiadowicz/Rajd Polski)

Perfekcyjny dzień Solansa i Martiego

Zwyciężyli na odcinku kwalifikacyjnym i na otwierającym zmagania oesie Mikołajki Arena – Nil Solans i Marc Marti (Hyundai i20 Rally2) świetnie rozpoczęli 78. Rajd Polski. Niewiele gorszy początek mieli Szwedzi. Tom Kristensson i Andreas Johansson (Hyundai i20 r5) kończą pierwszy dzień polskiej rundy FIA ERC w roli wiceliderów. Trzeciej pozycji będą jutro bronić Rumuni – Simone Tempestini i Sergio Itu (Skoda Fabia Rally2 evo).

– Czułem się komfortowo w tym samochodzie. To auto zaskakująco dobrze pracuje na szutrze. Liczę na dobrą zabawę, ale wiem też, że przed nami trudny rajd. Przy wysokich prędkościach, jakie tu osiągamy, nawet drobny błąd może mieć spore konsekwencje – komentował Nil Solans na mecie OS 1 – Mikołajki Arena.

– Podobało mi się. Mieliśmy dobry rytm i wyczucie na tym oesie, a ustawienia samochodu okazały się trafione – komentował wicelider punktacji RSMP Tom Kristensson, który do Solansa stracił zaledwie 0,2 s.

Oesowe podium uzupełnili Simone Tempestini i Sergio Itu (Skoda Fabia Rally2 evo, +0,4 s). Najszybszymi z Polaków byli Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Reprezentanci ORLEN Team zanotowali czas o 0,9 sekundy gorszy od zwycięzców. – Miło tu być. Cieszę się, że ponownie mogę wystartować w Rajdzie Polski. Zawodnicy, którzy tu startują mają różne cele. Dla nas najważniejsze jest to, by mieć frajdę z jazdy i pokazać nasze tempo oraz potencjał w domowej rundzie FIA ERC – mówił łodzianin na mecie OS 1.

W czołowej piątce OS 1 zmieścili się jeszcze Włosi – Simone Campedelli i Tania Canton (Skoda Fabia Rally2 evo, +1,3 s).

Wśród zawodników w samochodach z napędem na jedną oś najlepszą załogą otwierającego oesu byli Adam Sroka i Patryk Kielar (Peugeot 208 Rally4).

Sobotni etap 78. Rajdu Polski to 107,36 km ścigania. Na ten dystans składają się po dwa przejazdy prób Krzywe (15,2 km), Wojnasy (12,87 km) i najdłuższego w rajdzie oesu Wieliczki (24,36 km), a także jedna wizyta na Mikołajki Arenie (2,5 km).

78. Rajd Polski – klasyfikacja po OS 1:

1. Solans/Marti (ESP/ESP, Hyundai i20 Rally2) 1:49,7 s

2. Kristensson/Johansson (SWE/SWE, Hyundai i20 R5) +0,2 s

3. Tempestini/Itu (ROU/ROU, Skoda Fabia Rally2 evo) +0,4 s

4. Marczyk/Gospodarczyk (POL/POL, Skoda Fabia Rally2 evo) +0,9 s

5. Campedelli/Canton (ITA/ITA, Skoda Fabia Rally2 evo) +1,3 s

6. Pardo Siota/Pérez Fernandez (ESP/ESP, Skoda Fabia Rally2 evo) +1,4 s

7. Llarena/Fernandez (ESP/ESP, Skoda Fabia Rally2 evo) +1,5 s

8. Lubiak/Dachowski (POL/POL, Skoda Fabia Rally2 evo) +1,7 s

9. Battistolli/Scattolin (ITA/ITA, Skoda Fabia Rally2 evo) +1,9 s

10. Csomos/Nagy (HUN/HUN, Skoda Fabia R5) +2,2 s

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button