ZIMOWE

PŚ w snowboardzie. Aleksandra Król i Oskar Kwiatkowski na trzecim miejscu

Winterberg

Podczas inauguracji sezonu Aleksandra Król i Oskar Kwiatkowski zajęli trzecie miejsce w slalomie równoległym drużyn mieszanych.

Zawody odbyły się w niemieckim Winterbergu.

W 1/8 finału polski duet pokonał Włochów Rolanda Fischnallera i Lucię Dalmasso. Kwiatkowski wyprzedził czwartego zawodnika igrzysk olimpijskich z Pekinu w gigancie równoległym o 0,06 sekundy, a Król powiększyła jeszcze przewagę do 0,45 sekundy.

W ćwierćfinale Polacy wygrali z drugą ekipą Niemiec. Kwiatkowski był lepszy od Eliasa Hubera o 0,17 sekundy, a Melani Hochreiter nie ukończyła swego przejazdu.

W półfinale polska para rywalizowała z drugim duetem Szwajcarii. Kwiatkowski znów rozpoczął od wygranej. Giana Casanovę wyprzedził o 0,37 sekundy. W drugim przejeździe kapitalnie zaprezentowała się Ladina Jenny. Brązowa medalistka mistrzostw świata sprzed trzech lat w gigancie równoległym, mimo błędu w górnej części trasy, nie tylko odrobiła straty, ale jeszcze dołożyła 0,02 sekundy zapasu.

Do finału awansowali więc Szwajcarzy, a biało-czerwonym przyszło walczyć o trzecie miejsce. Rywalami był trzeci duet Austrii. Rywalizacja o brąz rozpoczęła się od wygranej Arvida Aunera, który był szybszy od Kwiatkowskiego o 0,29 sekundy. W pojedynku kobiet problemy w dolnym odcinku trasy miała Claudia Riegler. Mistrzyni świata z 2015 roku w gigancie równoległym wywróciła się i choć do mety dojechała, to z bardzo dużą stratą do Król.

W Winterbergu wystąpiły jeszcze dwa inne polskie duety. Mikołaj Rutkowski i Maria Chyc ulegli w kwalifikacjach Słoweńcom Żanowi Koširowi i Glorii Kotnik i zostali sklasyfikowani na 21. miejscu. Michał Nowaczyk i Weronika Dawidek weszli do 1/8 finału po pokonaniu Bena Heldmana i Abby van Groningem z drugiej ekipy Kanady. W walce o ćwierćfinał ulegli pierwszej parze austriackiej Andreas Prommegger – Daniela Ulbing i zajęli 16. pozycję.

Zwyciężyła druga ekipa Szwajcarii: Casanova – Jenny. Ich finałowi rywale Prommegger – Ulbing, mimo zwycięstwa, zostali zdyskwalifikowani i musieli się zadowolić drugą lokatą.

W niedzielę rywalizacja indywidualna kobiet i mężczyzn w slalomie równoległym.