LOTNICZE NEWSY

Protest kontrolerów ruchu lotniczego. „Mobbing i zła atmosfera”. Odchodzą z pracy. Czy polskie niebo zostanie zamknięte?

Czeka nas paraliż polskiego nieba?

W wyniku wadliwych decyzji p.o. Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej kontrolerzy ruchu lotniczego masowo odchodzą z pracy.

Od połowy kwietnia czeka nas więc paraliż na lotniskach, znaczne opóźnienia w rozkładzie lotów, czy wręcz brak możliwości startu i lądowania samolotów z takich portów jak Okęcie czy Modlin.

Należy zaznaczyć, że to nie jest strajk.

Podobno kontrolerzy lotów za dużo zarabiają. „Pewna niezwykle dobrze zarabiająca, uprzywilejowana grupa nie przyjmuje do wiadomości, że na jakiś czas musi nieco mniej zarabiać” – tak twierdzi wiceminister infrastruktury Marcin Horała! Czyżby?!

Horała jeszcze straszy tym, że „można zatrudnić kontrolerów z innych państw. To będzie dla nich atrakcyjna oferta.

Zapomina, że przeszkolenie takie nowych osób trwałoby przynajmniej kilka miesięcy. A co do tego momentu byłoby z polską przestrzenią powietrzną? Zapewne byłaby zamknięta.

Miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi od najniższej krajowej (na początku) do (po 30 latach pracy) 33 tys. PLN brutto.

Wcześniej kontroler ruchu lotniczego otrzymuje pensję między 44 tys. a 100 tys. zł.

W Polsce jest obecnie około sześciuset kontrolerów lotów.

Szkolenie trwa 2-3 lata. Rocznie z ok. 1000 chętnych licencję kontrolera dostaje tylko kilka osób rocznie. Koszt przeszkolenia jednego kontrolera lotów to kwota do 1 miliona zł.

Taka praca jest bardzo stresująca. Osoba taka musi być odporna na stres i szybko podejmować decyzje. Każdego dnia odpowiada za życie tysięcy ludzi.

Eurocontrol (Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej z siedzibą w Brukseli) twierdzi, że od 1 maja niebo nad Polską może zostać zamknięte dla samolotów cywilnych.

Już z pracą w PAŻP pożegnało się 50 osób. W kwietniu kolejne 130 osób odejdzie. Z 216 pracujących kontrolerów obszaru i zbliżania zostanie tylko 36.

Wg kontrolerów nie chodzi tutaj tylko o samo wynagrodzenie, a najbardziej o tzw. regulamin wynagrodzeń. Musi on być jasny i szczegółowy dla każdego.

Chcą, by zawsze dwóch kontrolerów było w tym samym momencie przy stanowiskach, tj. 3-godzinny ciaglą pracę z 8 godzin (z przerwami). PAŻP chce „wcisnąć” 10 godzin.
Domagają się także odpowiedniej organizacji pracy czy dobrej atmosfery (obecnie jest bardzo zła).

PAŻP nie bierze pod uwagę raportów błędów, nie były one brane pod uwagę. Wcześniej na pracowników stosowano mobbing, nawet byli zwalniani z pracy.

Kontrolerzy z Warszawy nie zgadzają się na zaproponowane przez PAŻP warunki wynagradzania.

W Polsce mamy kontrolerów obszaru, zbliżania i wieży.

Komunikat Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego

13 kwietnia 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie pracodawcy – Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego, którego celem była kontynuacja rozmów dotyczących kwestii bezpieczeństwa.

W trakcie spotkania uzgodniono wspólne stanowisko dotyczące aspektów bezpieczeństwa w PAŻP we wszystkich 24 punktach zgłoszonych przez ZZ KRL. ZZ KRL przedstawił obszary, wymagające dalszych rozmów, w tym w szczególności zmian w Regulaminie pracy, wynagrodzeń, w wybranych aktach zarządczych, sprawy socjalne, przywrócenie etosu pracy kontrolera ruchu lotniczego, wypracowanie treści Kodeksu Etyki w PAŻP oraz treści umowy o pracę.

Rozmowy prowadzone są w sposób merytoryczny w atmosferze wzajemnego szacunku. Kolejne spotkanie odbędzie się 20.04.2022 r. (tj. środa) o godz. 9.30. Do tego momentu prowadzone będą spotkania robocze.

12 kwietnia 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie pracodawcy – Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego, którego celem była kontynuacja rozmów dotyczących kwestii bezpieczeństwa.

W trakcie spotkania opracowano roboczą wersję porozumienia w zakresie istotnej części zagadnień oraz działań niezbędnych do podjęcia w obszarze bezpieczeństwa.
Rozmowy prowadzone są w sposób merytoryczny w atmosferze wzajemnego szacunku.

1 2 3 4Następna strona
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button