POLSKA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Kupimy od Polski Rosomaki, Raki, Pioruny, Groty i inną broń

Zełenski - Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Omówiono bieżące tematy dwustronne oraz kwestie związane z bezpieczeństwem i trwającą agresją rosyjską na Ukrainę. Podpisano 3 dokumenty o zakupie polskiego sprzętu wojskowego, produkcji amunicji i odbudowie zniszczeń wojennych. Szef polskiego rządu rozmawiał również o tranzycie zboża z Ukrainy oraz dalszej integracji Ukrainy z Unią Europejską.

Strona ukraińska kupuje od polskich zakładów 150 Rosomaków, 3 kompanijne moduły ogniowe RAK, 100 pocisków do zestawów rakietowych PIORUN. Istotna kwestia, która została też omówiona to udział polskich firm w odbudowie Ukrainy.

Wsparcie i współpraca to dzisiaj główne osie przyjaźni polsko-ukraińskiej

Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Wołodymyr Zełenski spotkali się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie omówili wiele ważnych kwestii dwustronnych oraz spraw bieżących dotyczących wsparcia Ukrainy w walce o wolność. Rozmowy dotyczyły także wspólnych przedsięwzięć i inicjatyw między naszymi krajami.

Jednym z ważnych tematów spotkania było zaangażowanie polskich firm w odbudowę zniszczeń wojennych. Podpisano dokument stanowiący fundament do pogłębiania dalszej współpracy – „Memorandum o współpracy przy odbudowie Ukrainy“.

– Jeden z tematów to przyszła odbudowa Ukrainy. Już setki polskich firm są gotowe do tej odbudowy. Podpisaliśmy dzisiaj już pierwsze umowy w tym zakresie. To też niezwykle ważne – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu podkreślił, że podczas rozmów między politykami, poruszono także kwestie historyczne, kwestię tranzytu ukraińskiego zboża do krajów trzecich oraz dalsze etapy w kierunku akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej.

Warszawa. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Mateusz Morawiecki (fot. KPRM)

– Wiemy, że w momencie jak Ukraina będzie w NATO, także my będziemy jeszcze bardziej bezpieczni. Z tego miejsca mówię do Unii Europejskiej: Europo, miejsce bohaterskiego narodu ukraińskiego jest w NATO, jest w Unii Europejskiej – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wsparcie militarne i zakup polskiego sprzętu

Politycy dyskutowali o możliwości dalszego wsparcia Ukrainy w walce o wolność i bezpieczeństwo Europy. Od początku rosyjskiej inwazji, przekazaliśmy znaczące ilości ciężkiego sprzętu – w tym postsowieckie czołgi i samoloty, ale także czołgi Leopard 2. Jesteśmy dziś otwarci na zakup polskiego sprzętu wojskowego przez Ukrainę.

W ostatnim czasie, Ukraina złożyła w Polsce zamówienia na znaczące ilości uzbrojenia polskiej produkcji – armatohaubice Krab, karabinki Grot oraz transportery opancerzone Rosomak. Jest to duży sukces polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Podczas spotkania w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podpisano list intencyjny dotyczący zakupów przez Ukrainę sprzętu obronnego polskiej produkcji oraz dokument o kontynuacji współpracy między dwiema strategicznymi firmami zbrojeniowymi.

– Ukraina kupuje od nas uzbrojenie produkowane w polskich zakładach. Trzeba to podkreślić, że ta broń, którą do tej pory przekazaliśmy – także ta, którą sprzedajemy, jak Rosomaki, które stoją tutaj za nami – to jest też broń, która w przyszłości będzie mogła stanowić ważną część uzbrojenia armii ukraińskiej – bo już stanowi bardzo ważną część uzbrojenia armii polskiej – powiedział premier.

Kluczowa rola Polski w pomocy międzynarodowej

Polska stała się miejscem schronienia dla obywateli Ukrainy, którzy uciekając przed brutalną agresją rosyjską na ich kraj, zostali przyjęci z otwartymi ramionami w naszym kraju. Jesteśmy również jednym z najbardziej zaangażowanych krajów we wsparcie humanitarne i wojskowe. Stworzyliśmy także w naszym kraju główny hub logistyczny dla międzynarodowego wsparcia – rola Polski we wsparciu Ukrainy jest kluczowa, a Polacy są dziś przykładem solidarności i wsparcia.

– Kiedy rosyjskie czołgi ruszyły na Ukrainę, my uruchomiliśmy dostawy pomocy humanitarnej i dostawy broni. Kiedy miliony ukraińskich kobiet i dzieci uciekały przed brutalną rosyjską przemocą, otworzyliśmy nasze bramy, nasze domy i pomogliśmy w tamtej tragedii – podkreślił szef polskiego rządu.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim o polskiej inicjatywie odszukiwania porwanych przez Rosję ukraińskich dzieci, którą koordynujemy z Komisją Europejską. Przyjął także podziękowania od prezydenta Ukrainy.

Prezydent Wołodymyr Zełenski z oficjalną wizytą w Polsce

Spotkanie z szefem polskiego rządu z prezydentem Ukrainy było jednym z głównych punktów oficjalnej wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie. Spotkał się on również z prezydentem RP, który odznaczył go Orderem Orła Białego. Była to pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Ukrainy w Warszawie od czasu zbrojnej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w lutym 2022 r. Ostatnie spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Zełenskim odbyło się w Kijowie, 24 lutego 2023 r., w rocznicę rosyjskiej inwazji.

– 24 lutego było dla nas jasne, że rozpoczęła się nowa epoka: początek końca rosyjskiego imperializmu, rosyjskiego kolonializmu i nowe otwarcie polsko-ukraińskiego rozdziału oparte o prawdę i współpracę. Ta potworna wojna zbliżyła nasze narody do siebie, a nasza przyjaźń będzie fundamentem bezpieczeństwa Europy Środkowej na wiele dziesięcioleci a może nawet dłużej – podsumował szef polskiego rządu.

Wizyta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce odbyła się na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy.

Zełenski o spotkaniu z Morawieckim

Głowa państwa ukraińskiego podziękowała szefowi polskiego rządu za słowa poparcia i odpowiadające im zdecydowane kroki, które jako premier RP podjął od samego początku inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę na pełną skalę.

„Ta wizyta w Warszawie, wszystkie nasze dzisiejsze negocjacje – naprawdę można je nazwać zwycięskimi. Uzgodniono nowy, bardzo potrzebny naszym żołnierzom pakiet obronny, który chroni wolność i niepodległość nie tylko Ukrainy, Polski, Europy, ale całego świata. I to jest bardzo ważne, żeby żołnierze, którzy są teraz w okopach na wschodzie, gdzie jest gorąco, którzy są na południu Ukrainy, wiedzieli, że tutaj w Warszawie uzgodniliśmy, co da Ukrainie i każdemu z osobna. naszych obrońców więcej siły. Ta moc jest nam teraz bardzo potrzebna. Dziękuję ci za to, Mateuszu” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy stwierdził, że wstępne ustalenia osiągnięte w szczególności podczas spotkania we Lwowie zostały już zrealizowane.

„W koalicji czołgów jest oczywiste polskie przywództwo. A polskie czołgi są już na polu bitwy na Ukrainie. I w ten sam sposób, razem z naszymi sojusznikami, musimy dojść do stworzenia koalicji lotniczej – na najwyższym poziomie lotnictwa bojowego, bardziej nowoczesnego. Polscy bracia nas w tym rozumieją” – powiedział szef państwa.

Podczas spotkania strony omówiły kwestie gospodarcze i infrastrukturalne, a także możliwości odbudowy Ukrainy.

Warszawa. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Mateusz Morawiecki (fot. KPRM)

„Omawialiśmy kwestie dotyczące naszych polskich i ukraińskich rolników. Znaleźliśmy wyjście. Wierzę, że w najbliższych dniach i tygodniach ostatecznie rozwiążemy wszystkie problemy, ponieważ nie może być żadnych komplikacji między tak bliskimi partnerami i prawdziwymi przyjaciółmi, jak Polska i Ukraina” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Prezydent podziękował także Polakom za kluczowe znaczenie logistyczne Polski, ponieważ przez polskie drogi i polskie porty na Ukrainę z całego świata dociera pomoc wojskowa, energetyczna, medyczna i humanitarna.

„Razem z Mateuszem odnotowaliśmy osiągnięcia we współpracy między kolejami ukraińskimi i polskimi. W szczególności otwarcie nowego połączenia kolejowego Lwów – Warszawa przez Rawę-Ruską. Spodziewamy się, że połączenie będzie w pełni operacyjne w ciągu najbliższych miesięcy” – powiedział prezydent.

W trakcie negocjacji omówiono dalsze kroki zmierzające do zbliżenia Ukrainy do Unii Europejskiej oraz ich poparcie ze strony polskiego rządu.

„I jeszcze jedna rzecz, która wymaga maksymalnej uwagi. Szukamy rozwiązania, jak zwrócić ukraińskie dzieci, które zostały przymusowo uprowadzone i deportowane przez naszego wroga – Federację Rosyjską. Nasi polscy bracia są gotowi pomóc Ukrainie w znalezieniu i powrocie dzieci” – powiedział szef państwa.

Podziękował za wspólną inicjatywę Polski i Komisji Europejskiej mającą na celu odnalezienie i powrót dzieci, którym państwo rosyjskie stara się pozbawić ich tożsamości rodzinnej, państwowej i narodowej.

„To bardzo ważne, abyśmy razem z Polską przeciwstawiali się tej formie rosyjskiej agresji – a ma ona wiele form. Razem na zawsze – Ukraina i Polska” – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Ze swojej strony Mateusz Morawiecki podkreślił, że od pierwszego dnia pełnej inwazji na Rosję Polska stała się dla Ukrainy murem, a Ukraińcy wyraźnie własną krwią pisali swój program na przyszłość.

„Chcą być w NATO, chcą być częścią UE, a Polska bardzo wspiera te aspiracje. Bo wiemy: jak Ukraina będzie w NATO, to będziemy bezpieczni – przekonuje.

Premier RP podkreślił, że dziś armia ukraińska swoim wielkim bohaterstwem demonstruje walkę o niepodległość i europejskie wartości.

„Jesteście tarczą Polski, tarczą całej Europy” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu oświadczył, że nie ma mowy o porozumieniu z dziką, barbarzyńską Rosją.

„Od Ukrainy zależy, jakie warunki pokoju i bezpieczeństwa określi jako akceptowalne” – podkreślił.

Według Mateusza Morawieckiego Polska prowadzi rozmowy z partnerami europejskimi i USA, jak zbudować nową architekturę bezpieczeństwa.

Premier zaznaczył, że Rosja za pomocą swojej propagandy nadal próbuje sprowokować kłótnię między Polską a Ukrainą, na co nie można pozwolić. Według niego współpraca ukraińsko-polska ma szczególny charakter, a podczas negocjacji poruszane są problematyczne kwestie, w szczególności dotyczące ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych na polskim rynku.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polacy doskonale wiedzą, jak cenna jest wolność i solidarność, dlatego niezwykle wspierają Ukraińców w walce z rosyjskim agresorem.

Warszawa. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Mateusz Morawiecki (fot. KPRM)

„Rosja już przegrała wojnę i walkę o ukraińskie dusze. Jestem przekonany, że Rosja również przegra tę wojnę o Ukrainę. I ostatecznie przegra w wojnie o dominację w naszym regionie” – podsumował.

Wołodymyr Zełenski i Mateusz Morawiecki obejrzeli też próbki sprzętu wojskowego, który Polska planuje przekazać Ukrainie.

Ponadto Prezydent Ukrainy i Premier RP złożyli kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Głowa państwa ukraińskiego w obecności szefa polskiego rządu zapoznała się z historią pomnika i dokonała wpisu do Księgi Pamięci.

Wołodymyr Zełenski i Mateusz Morawiecki zamontowali także lampki pod pomnikiem ofiar tragedii smoleńskiej z 2010 roku oraz pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP w latach 2005-2010.

Prezydent Ukrainy i premier RP podpisali w Warszawie list intencyjny o współpracy w zakresie dostaw sprzętu obronnego

Podczas oficjalnej wizyty w Rzeczypospolitej Polskiej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz premier Polski Mateusz Morawiecki podpisali list intencyjny o współpracy w zakresie dostaw sprzętu obronnego.

Celem podpisania Listu jest zapewnienie stałego wsparcia i wzmocnienia zdolności obronnych Sił Zbrojnych Ukrainy poprzez pozyskanie przez Ukrainę polskiego sprzętu obronnego, w szczególności transporterów opancerzonych Rosomak, moździerzy samobieżnych Rak oraz rakiet do przenośnego przeciwpancernego -lotnicze kompleksy rakietowe „Perun”.

„Dzisiaj podpisujemy dokument dotyczący dostaw polskich 100 transporterów opancerzonych Rosomak, moździerzy samobieżnych Rak, systemów obrony przeciwlotniczej, w szczególności bardzo skutecznego Pioruna, MiG-ów i innej bardzo nam potrzebnej broni” – powiedział Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z przedstawicielami mediów na podstawie wyników negocjacji z Mateuszem Morawieckim w Warszawie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button