SZCZECIN

Polski Ład. Przez PiS Szczecin straci ponad pół miliarda zł

Zachodniopomorskie

Na skutek pomysłów rządu, a także rosnącej inflacji oraz galopujących cen energii i paliw, w najbliższych latach Szczecin straci ponad pół miliarda zł.

Już teraz w miejskiej kasie brakuje ok. 130 mln zł. Dlatego projekt przyszłorocznego budżetu zakłada zabezpieczenie podstawowych sfer funkcjonowania miasta przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków w innych dziedzinach.

Skąd wziął się deficyt?

Dziura budżetowa w wysokości ok. 130 mln zł to powstała przede wszystkim w wyniku zmian podatkowych wprowadzanych przez rząd (ubytek PIT – 129 mln zł). Dodatkowo w budżecie należy zabezpieczyć środku na wzrost cen prądu, gazu, paliwa oraz podwyższenie płacy minimalnej. To wszystko bowiem wpływa na wzrost bieżących kosztów funkcjonowania miasta.

– Walczymy o to, żeby zrealizować wszystkie obligatoryjne zadania i dopiąć rozpoczęte procesy inwestycyjne. Zależy nam na tym, aby mieszkańcy w jak najmniejszym stopniu odczuli zmiany podatkowe rządu. Traktujemy to jako wielkie wyzwanie, ale udowodnimy, że potrafimy sobie z tym poradzić – powiedziała Dorota Pudło-Żylińska, Skarbnik Miasta.

Warto podkreślić, że ubytek z tytułu udziału w podatku dochodowym PIT ma charakter wieloletni. Według wyliczeń do 2025 roku będzie to kwota około 540 mln zł.

„Oszczędności zaczynamy od siebie”

Zapewnienie stabilnego funkcjonowania miasta, a więc sfery edukacji, opieki społecznej i transportu publicznego to priorytet. Dlatego, aby zbilansować budżet niezbędna jest redukcja wydatków. Pierwsze cięcia nastąpią w samym magistracie. Biura i wydziały urzędu miasta mają w ten sposób zaoszczędzić blisko 50 mln zł.

– Niestety nie partycypujemy w dochodach państwa. Reformy uderzają w samorządy, więc także w Szczecin. W pierwszej kolejności oszczędności zaczynamy zatem od siebie, dlatego redukujemy wydatki związane np. z przygotowaniem aktualizacji strategii Miasta, delegacjami, szkoleniami, współpracą międzynarodową i ze stowarzyszeniami – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Za centralne pomysły zapłacimy lokalnie, dlatego możliwe, że niestety trzeba będzie liczyć się też z ograniczeniem niektórych ulg, świadczeń, a w najbliższych latach także zadań inwestycyjnych. Dlatego tym bardziej zachęcamy do udziału w nadchodzących konsultacjach, tak aby wspólnie podjąć najlepsze decyzje.

Weź udział w konsultacjach budżetowych

W drugiej połowie listopada odbędą się konsultacje budżetowe dla mieszkańców. Będą one miały charakter debaty z udziałem ekonomistów.

Konsultacje budżetowe odbędą się 20 oraz 22 listopada br.
(UMS)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button