BYDGOSZCZŁÓDŹPOZNAŃSZCZECINWARSZAWAWROCŁAW

To tam pojawił się, wzorowany na znaku Batmana, … wielki rogal

Hologram rogala świętomarcińskiego

Mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Szczecina i Bydgoszczy mogli zobaczyć pod koniec października niecodzienny widok.

Na budynkach w tych miasta pojawił się – wzorowany na znaku Batmana – hologram rogala świętomarcińskiego. Była to akcja zachęcająca do świętowania Dnia Niepodległości i Imienin ul. Święty Marcin w Poznaniu – radośnie, w duchu otwartości i z rogalem w dłoni.

11 listopada to w stolicy Wielkopolski podwójna okazja do świętowania. Poznanianki i poznaniacy w wyjątkowy sposób łączą obchody odzyskania przez Polskę niepodległości z lokalną świętomarcińską tradycją. Charakterystycznym elementem celebracji tego dnia w Poznaniu jest tradycja jedzenia słynnych rogali.

– Znak rogala, który pojawił się m.in. na Złotych Tarasach w Warszawie czy Morskim Centrum Nauki w Szczecinie był inspirowany symbolem Batmana. W taki sposób mieszkańcy filmowego Gotham City wzywali superbohatera na pomoc, natomiast my wzywamy mieszkańców z innych części Polski do wspólnego świętowania na ulicy Święty Marcin – mówi Joanna Olszewska z Oddziału Promocji Urzędu Miasta Poznania. – W dniach 23-27 października mieszkańcy pięciu polskich miast mogli znaleźć hologram rogala, który był wyświetlany w topowych lokalizacjach każdego z nich. Atmosfery tajemniczości dodawała również muzyka, która rozbrzmiewała w miejscu wydarzenia. Każdy przechodzień, który znalazł się w pobliżu otrzymywał słodki upominek oraz pocztówkę z zaproszeniem do Poznania – dodaje.

11 listopada – barwny korowód, rogale, koncerty

Z okazji imienin najsłynniejszej poznańskiej ulicy wypełnią ją barwne postaci korowodu, który zakończy się uroczystym przekazaniem kluczy do bram Miasta św. Marcinowi. Na imieninowych gości i gościnie będą czekać akcje uliczne i pokazy akrobatyczne, kiermasz rogala i liczne atrakcje dla całych rodzin. Wieczorem na scenie głównej wystąpi czeski zespół Už jsme doma i Majka Jeżowska.

Mieszkańcy Wielkopolski każdego roku w listopadzie spożywają tony rogali świętomarcińskich. Prawo do ich wypieku potwierdza specjalnych certyfikat.

Historia wypiekania rogali w Poznaniu sięga 1891 roku. Proboszcz parafii św. Marcina, ks. Jan Lewicki, zaapelował do wiernych o pomoc. Poprosił, by wzorem świętego Marcina zrobili coś dla biednych. Jako pierwszy na apel proboszcza zareagował poznański cukiernik Józef Melzer. Bogatsi mieszkańcy kupowali smakołyk, a biedniejsi otrzymywali go za darmo. Za uzyskane w ten sposób fundusze organizowano pomoc żywnościową na wigilię dla najuboższych mieszkańców Poznania.
(UMP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button