POLSKAŚWIAT

Polska Policja i FBI. Rekordowe przejęcie w Polsce ponad 2 ton narkotyków wartych 84 mln zł

Międzynarodowa operacja koordynowana przez FBI

W Komendzie Głównej Policji odbył się briefing z udziałem Komendanta Głównego Policji, Komendanta CBŚP, Dyrektora Prokuratury Krajowej i Szefa Oddziału FBI w Polsce.

Spotkanie dotyczyło udziału CBŚP w międzynarodowej operacji koordynowanej przez FBI, innowacyjnych sposobów działania zorganizowanych grup przestępczych oraz metod i technik zwalczania ich przez CBŚP. Podczas akcji łącznie rozbito 11 zorganizowanych grup przestępczych i zatrzymano 47 osób, przejęto blisko 3 tony narkotyków wartych ponad 130 mln zł, a także zlikwidowano 9 laboratoriów i 5 magazynów narkotykowych.

Współpraca FBI i polskiej Policji (fot. policja)

Otwarcia konferencji dokonał gen. insp. Jarosław Szymczyk Komendant Główny Policji, który podkreślił, że walka z przestępczością narkotykową to jeden z absolutnych priorytetów dla polskiej Policji, wskazując na szczególną rolę w zwalczaniu przestępczości narkotykowej w wymiarze międzynarodowym i zorganizowanym Centralnego Biura Śledczego Policji.

Następnie głos zabrał nadinsp. Paweł Półtorzycki Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji, który powiedział, że polska Policja jest wiodąca na obszarze Europy w zakresie zwalczania narkotyków syntetycznych i nowych substancji psychoaktywnych, dzięki przewodnictwu polskich i holenderskich policjantów w grupie EMPACT NPS/Narkotyki Syntetyczne, powołanej jako odpowiedź na zagrożenia związane ze zwalczaniem zorganizowanej przestępczości narkotykowej na terenie Europy.

Prokurator Piotr Kowalczyk Dyrektor Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej podkreślił naturalną współpracę Prokuratury Krajowej i Policji podczas prowadzenia postępowań związanych ze zwalczaniem przestępczości narkotykowej z uwagi na jej transgraniczny charakter.

Agent Specjalny Michael Malsch Szef Oddziału FBI w Warszawie podsumował współpracę z polską Policją, podkreślając profesjonalizm policjantów CBŚP .

Tylko w ostatnim czasie policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji dzięki współpracy z Federalnym Biurem Śledczym (FBI), a także przy wsparciu funkcjonariuszy innych jednostek i służb przeprowadzili działania, w wyniku których wyeliminowano z rynku blisko 3 tony narkotyków wartych ponad 130 mln zł. Podczas działań rozbito 11 zorganizowanych grup przestępczych i zatrzymano 47 osób. Wówczas, także zlikwidowano 9 laboratoriów i 5 magazynów narkotykowych.

Centralne Biuro Śledcze Policji uczestniczyło w międzykontynentalnej operacji policyjnej koordynowanej przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) we współpracy z Europolem. Efektem ponad 3-miesięcznej pracy jest przejęcie ponad 2 ton narkotyków wartych ok. 84 mln zł, 24 ton tytoniu, zlikwidowanie 6 laboratoriów i 5 magazynów narkotykowych, a także krajalni tytoniu, rozbicie 9 zorganizowanych grup przestępczych i zapobieżenie planowanym przestępstwom. Podczas działań zatrzymano 30 osób.

Od marca polska Policja uczestniczyła w międzykontynentalnej operacji policyjnej. Oprócz USA i Polski w działania były zaangażowane służby z wielu państw. Czynności realizowane przez funkcjonariuszy CBŚP w ramach punktu koordynacyjnego, były pierwszą w historii polskiej Policji tego typu operacją, która wymagała opracowania nowego schematu współpracy na poziomie międzynarodowym oraz krajowym, nieszablonowego myślenia oraz ogromnego zaangażowania i pełnej dyspozycyjności policjantów.

Działania CBŚP były koordynowane przez Wydział do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Centralnego Biura Śledczego Policji. Łącznie policjanci z zarządów terenowych CBŚP przeprowadzili 17 realizacji na terenie Polski, a także za pomocą miejscowych służb w Belgii i Niemczech. Wówczas to, zatrzymano 30 osób (22 Polaków, 5 Ukraińców, 2 Estończyków i Białorusina), z których 28 tymczasowo aresztowano. W trakcie międzynarodowej operacji przejęto ponad 1,1 tony marihuany, ponad 930 kg amfetaminy (w tym 800 kg z laboratorium w Genk/Belgia), blisko 12 kg kokainy, 10 kg mefedronu, 5,4 kg MDMA, prawie 4 kg metamfetaminy, blisko 5,2 tys. tabletek ecstasy oraz 3-CMC i haszysz.

Wstępnie oszacowano wartość wyeliminowanych z rynku narkotyków na kwotę ok. 84 mln zł. Zlikwidowano 6 laboratoriów środków psychotropowych (3 w Polsce, 2 w Belgii i 1 w Niemczech) oraz 5 magazynów narkotykowych. W prowadzonych sprawach zabezpieczono mienie w postaci pieniędzy i samochodów o wartości blisko 1,4 mln zł.

W trakcie działań międzynarodowej operacji zaangażowani byli policjanci z Zarządów: w Lublinie, Łodzi, Rzeszowie, Szczecinie, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie i Warszawy CBŚP oraz kilku Komend Wojewódzkich Policji. Zabroniony towar został przejęty w ramach śledztw prowadzonych przez miejscowe Prokuratury. Sprawy te są w dalszej części wyjaśniane i niewykluczone są kolejne czynności w związku z działalnością rozbitych zorganizowanych grup przestępczych. Dzięki podjętym działaniom funkcjonariusze zapobiegli także planowanym przestępstwom przeciwko życiu i zdrowiu, m.in. pozbawienia wolności.
(CBŚP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button